Arama Logo

Uğur Meleke: "Zekice bir iş yaptılar"
6
UĞUR MELEKE'NİN YORUMLARI

Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Galatasaray'ın İstanbulspor'u mağlup ettiği maçı yorumladı.

UĞUR MELEKE'NİN YORUMLARI
5
"LİGİN EN ZAYIF KADROSU"

İstanbulspor için geçtiğimiz sezon “bir buçuğuncu lig” takımı tanımı yapmıştım. Geçen yıl Süper Lig’in en zayıf kadrosuydular, bu sene de o özelliklerini koruyorlar. Fatih Tekke yeni sezona geçen yılki iskeletini bozmadan girmişti. 11 yeni yabancı oyuncu transfer etmelerine rağmen birçoğunu hiç oynatmamıştı. Hazır değillerdi muhtemelen. Dün İstanbulspor, Fatih Tekke’siz ilk gününe 2 farklı santrforla başladı. Mendy sadece 5 dakika süre almıştı bu sezon. 1,90’lık dev Traore ise ilk kez oynadı dün. İstanbulspor’un sadece kadrosu değil, oyunu da farklıydı:

\
4
"3. VİTESE GEREK BİLE DUYMADI"

Gaziantep önünde ısrarla geriden pasla çıkmaya çalışan ve zorlanan takım, bu kez uzun toplarla oynamayı tercih etti. Ancak oyunları gol için yeterli olmadı yine. Galatasaray’ın neredeyse üçüncü vitese gerek duymadan kazandığı maçta manşette Kerem Aktürkoğlu-Mauro İcardi penaltısı vardı haliyle. Sistemin herkesi tek tipleştirdiği, sürüye uymayanı lanetlediği, Martı Jonathan Livingston’lara yaşam hakkı tanımadığı bir çağda, farklı bir şey denedikleri için teşekkür ederim Kerem-İcardi’ye.

\
3
"BU İKİLİYE YAKIŞAN ZEKİCE BİR İŞ"

Bunu daha önce Olsen-Cruyff, Pires-Henry, Messi-Suarez gibi efsaneler denemişlerdi. Kerem-İcardi de bence 3-4 yıl daha birlikte oynarlarsa Süper Lig tarihine geçebilecek potansiyelde bir telepati yakaladılar zaten. Golle sonuçlandıramasalar dahi, bu ikiliye yakıştı böyle zekice bir iş.

\
2
STATÜ ELEŞTİRİSİ

Son olarak, bu üç erteleme müsabakasında statü gereği oynayamayan sporcular konusuna değinmek gerek. Şöyle bir senaryo düşünün: Ligin ilk haftasında oynanması gereken bir müsabaka, iklim koşulları nedeniyle ertelense... Sonra o müsabaka dün oynansaydı, muhtemelen bazı kulüpler o günden bugüne 10-15 futbolcu göndermiş, 10-15 tane de almış olacaklardı.

STATÜ ELEŞTİRİSİ
1
"GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR"

Türkiye’de transfer 15 Eylül’e kadar sürdüğü için, birçok takımın ağustos ortasındaki kadrosuyla eylül ortasındaki oyuncu grubu arasında büyük uçurumlar vardı. Böyle bir durumda acaba Türkiye Futbol Federasyonu yine o kulüplerin 10 küsur oyuncusuna oynama izni vermeyecek miydi? Sadece beyin jimnastiği... Bana öyle geliyor ki, Türkiye gerçekleriyle örtüşmüyor bu statü.

\