Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarının Fenerbahçe-Kasımpaşa maçı yorumları
9
SPOR YAZARLARI NE DEDİ?
Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe'nin Kasımpaşa'yı 1-0 yendiği maçı spor yazarları değerlendirdi. İşte spor yazarlarının yorumları...
8
DURAN TOPLARDA ACEMİ

GÜRCAN BİLGİÇ: Oynamayanların tekrar formaya ısınmasını hesaplarken, neredeyse tüm takımı futbola "soğutacaktı" Erol Bulut. Harun, Lemos ve Serdar ile defans merkezinde beklenen değişikliği yaptı. Ancak başta Harun olmak üzere, özellikle duran toplarda yine "acemiliklerin" önüne geçemedi. Lig sürecinde en büyük sıkıntıyı duran toplarda yaşayan bir takımın, bu konuda gelişemeden, yalnızca kalabalık kalarak önlem almaya çalışması yürek burkuyor. Kaliteyle kapatamadığı açığa, başka formül de yok açıkçası.

7
MERT HAKAN YANDAŞ...

GÜRCAN BİLGİÇ: Mert Hakan'ın Gustavo'nun yalnızlığında "her yere koşan" oyuncu olması sürpriz olmadı. Fenerbahçe Ozan'dan sonraki oyun liderini arıyor ve genç oyuncu için ciddi şekilde yazılmış bir de senaryo bulunuyor. Değişen takım arkadaşları ile "paslaşma güçlüğü" çekse de Caner ile birlikte oyun şeklini değiştiren bir oyuncu Mert Hakan. Artık topu daha çabuk ayağından çıkarıyor, top ona geldiğinde arkadaşları da boşa koşu yapmaya başlıyor. Samatta, sakatlık sonrasında takıma dönmesi "hasretle" beklenen isim. Bunun farkında olarak sürekli kendini pasa gösterdi. Ancak fizik olarak yeterli değil ve form tutması için de birkaç maça daha ihtiyacı var. Attığı gole rağmen. İlk dakikalar Ferdi kendini belli etti. Kuvvetlenmiş ve güvenli oynuyor. Ama oyun Sinan ile Caner solda birleştiğinde, kanat değiştirdi. Ferdi-Sangare ikilisinin birbirini anlamaya, pas dilini ortak yapmaya ihtiyacı var. Onlara da birkaç maç lazım.

6
KURT GİBİ OLMAK ZORUNDALAR

GÜRCAN BİLGİÇ: Son bölümde bu sezonun klasiği, takımdan takıma değişen karar standardı devreye girdi. Ümit Öztürk'ün ikili mücadele yorumlarında da, Mert Hakan'a gösterdiği kırmızıda da Federasyon'dan aldıkları enerjinin rolü büyük. VAR tabi ki "birinciye de kırmızı lazım" diye devreye girmedi. Bu hakemler ile oyuncularını nasıl adaletli mücadeleye ikna edebilecekler bilemiyorum. Kurt gibi olmak zorunda Fenerbahçeliler. Kendi işlerini, kendileri halledecekler.

5
'GERİ DÖNDÜM' MESAJI

İLKER YAĞCIOĞLU: Ocak ayındaki yoğun maç trafiğinde önemli olan dün akşam turu geçmekti. Fenerbahçe bunu başardı. Bir diğer önemli konuda çok fazla yorulmadan ve fazla hırpalanmadan turu geçebilmekti. Bunda da başarılı olduklarını söyleyebilirim. Çok fazla oyunun temposunu yükseltmeden özellikle Caner'i kullanarak maç boyunca pozisyon üretmeye çalıştılar. Zaten gol de Caner'in ortasında Samatta ile geldi. Çok uzun bir süre sonra Samatta'nın golle buluşması hem oyuncunun moralini yükseltti hem de sonraki haftalar için Erol hocaya geri döndüm mesajını yolladı.

4
VAR'A GÜVEN KALMADI

İLKER YAĞCIOĞLU: Bu arada Gustavo'nun formunun giderek yükseldiğini söyleyebilirim. Cisse'nin moral bulacağı maçtı ama belki de en etkisiz oyuncuydu. Bu arada yine bir VAR skandalı yaşandı. Mert Hakan'ın yaptığı kırmızı karttı ama rakibini tahrik eden Aytaç da kırmızı kart görmeliydi. VAR nedense son dönemde F.Bahçe lehine devreye girmiyor. Bu da hakemlere olan güveni azaltıyor.

3
JEST VE MİMİKLERİ BIRAKMALI

REHA KAPSAL: Böyle tek ayaklı kupa maçlarında (fast food) günlük ve anlık performanslarda oyundan daha çok skor önemlidir. F.Bahçe de bunu alarak adını çeyrek finale yazdırdı. Sarı-lacivertlilerin daha çok hücum oyuncularının sahada olduğu, rakibe ön alanda veya orta alanda bölgesel baskıları yapıp, kazandıkları topla direkt rakip kaleye gitme düşüncesiyle oyun planı vardı. Burada Gustavo'nun orta sahanın merkezinde oyunu kurma adına yalnız kalması, Mert Hakan 'ın bu pozisyonun oyuncusu olmayışı, öndeki 4 oyuncunun da hücum üretkenliğini etkiledi. Bu da Fenerbahçe'nin çok pozisyonuna girmesini engelledi. Nazım her geçen gün hem savunma hem hücumda üstüne koyarak, kendini geliştiriyor. Basit top hataları yapmaması ve tekniğini geliştirmesi gerekir. Mert'in de biraz daha saha içinde yüksek enerjiyle ve akıl koyarak oynaması gerekir. Jest ve mimikleri bırakıp sahaya odaklanmalı.

2
KENDİNİ TARTIŞILIR HALE GETİRMEMELİ

REHA KAPSAL: Luiz Gustavo, her zaman Fenerbahçe adına çok önemli bir oyuncu, örnek bir model. Saha içinde toplu ve topsuz her zaman oyunun bütünlüğünü oynayan ve saha içinde arkadaşlarına liderlik yapan çok önemli bir karakter. Erol hocanın Erzurum maçında oyundan aldığı Sinan ile saha kenarında yaşadığı diyaloğun yerinin tesisler olduğunu söylemiştim. Aynısını bu kez Ferdi ile yaşadı. İyi niyetle bir şeyler söylese bile orası çok doğru yer değil. Kendini tartışılır hale getirmemesi gerekir. Bu sorgulatma oyuncu, taraftar ve medya gözünde hocaya yara aldırır.

1
EN ÖNEMLİ UNSUR...

REHA KAPSAL: Futbolda saha içi oyuncu 'denge'leri çok önemlidir: Oyuncuların birbirini tamamlası hangi oyuncuyla hangi oyunun oynanacağı, birbirleriyle nasıl uyumlu hareket edecekleri... Onun için oynanacak formasyonda bu seçimin tüm sahadaki bölgelerde oyuncu özelliklerine uygun olarak seçilip, saha içinde yer alması bir takımın doğru ve güçlü oyununu ortaya çıkarmasında günümüz futbolunda en önemli unsurların başında gelir.