Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Galatasaray için ikincilik değerlendirmesi
9
G.SARAY İÇİN SEZON FİNALİ YORUMU
Süper Lig'in 42. haftasında Galatasaray ile Malatyaspor karşı karşıya geldi. TT Stadı'nda oynanan maçı 3-1 kazanan Galatasaray, Beşiktaş'ın deplasmanda Göztepe'yi 2-1 yenmesinin ardından sezonu 2. sırada tamamladı. Spor yazarları bu mücadeleyi değerlendirdi. Yazar görüşlerinin tamamını paragraf sonunda ismi verilen gazeteleri satın alarak okuyabilirsiniz.
8
BEDELİ ŞAMPİYONLUK OLDU

ŞANSAL BÜYÜKA: "Galatasaray‘ın ve Fatih Terim‘in çok uzun yıllardır “staretejik” bir maçı kaybettiğine görmedim. Son haftalara iddialı girip şampiyonluğu kaybettiğini hiç rastlamadım. Aslında gene kaybetmediler, şampiyon olmalarına Beşiktaş takımı ve Galatasaray karşısında averaj takımı olmayı kabul etmeyen Malatya izin vermedi. Aslında Malatyaspor ve Göztepe, ortaya koydukları mücadele ile futbolun namusuna sahip çıktılar. Galatasaray‘dan bu sezon giden Adem Büyük, attığı golle Galatasaray‘ın kolunu kanadını kırıp, moralini sıfırladı. Süper Lig‘in 40 haftalık yarışında şampiyonun adını sadece 2 golün belirleyeceği kimsenin aklına gelmezdi. Galatasaray aslında bu averajı bir önceki maçta, Denizli karşısında kaçırdı. İkinci yarının tam yarım saatinde yan gelip yattı ve bedelini şampiyonluğu kaçırarak ödedi." (MİLLİYET)

7
ŞAMPİYONLAR LİGİ ÖDÜL OLDU

LEVENT TÜZEMEN: "Galatasaray, sezon boyunca hiç hesaba katmadığı genel gol averajının kurbanı oldu. Beşiktaş'ı 7-0'lık Hatay galibiyeti şampiyon yaptı. G.Saraylı oyuncular ve Terim için üç hafta önce üçüncülük biçilmişti. G.Saray son final maçlarını doğru oynadı, kazandı. Ama genel averajda Beşiktaş'ı geçemedi. Krizlerle yaşayan, kötü sonuçlar alan, gol atma konusunda kısır kalan G.Saray'a bence Şampiyonlar Ligi ödül oldu" (SABAH)

6
AVERAJ YAPMASI ZORDU

ÖMER ÜRÜNDÜL: "G.Saray, Malatya karşısında 90 dakika farklı galibiyet için sahaya her şeylerini yansıttılar. Ama ben cuma gecesi TRT'deki programımda da belirtmiştim. G.Saray'ın averajla şampiyon olması zor, sadece Göztepe'nin Beşiktaş'tan puan almasıyla bunun mümkün olabileceğini söylemiştim. Dediğim gibi de oldu. Fatih Terim, ilk yarıdaki skordan sonra 'bu iş bitti' diyenlere ikinci yarıdaki oyunla yine de bir cevap vermiş oldu" (SABAH)

5
İKİNCİ OLAN GALATASARAY BAŞARILI

GÜRCAN BİLGİÇ: "Sezonu domine eden, eksiklerine, sıkıntılarına rağmen en keyifli futbolu oynayan Beşiktaş'tı, şampiyonluğu da kazandı. Lig tarihinde ilk kez ikinci olan bir takım; Galatasaray, "başarılı" olmayı başardı." (SABAH)

4
ONUR MÜCADELESİ

AHMET ÇAKAR: "Yeni Malatyaspor'un kalecisi Ertaç Özbir... Sokağa çıksa kimse tanımaz. Ama biraz vasat performans sergilese Galatasaray 6 atardı. Şu anda Ertaç hayatı boyunca edinemeyeceği serveti bir karşılaşmada elde etmiş oldu. Mesela Adem Büyük, Galatasaray'ın ekmeğini yemiş ama Malatyaspor'un ilk golünü o attı. Oysa ki düne kadar herkes Adem, Semih neler yapacak diye merak ediyordu. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim çok üzülmüştür. İki gol daha atsalardı şampiyon olacaklardı. İki değil, 3-4 net kaçan pozisyonları var. Ama yukarıda dedik ya Ertaç ve Malatya savunması onur mücadelesi yaptı." (SABAH)

3
FATİH TERİM ŞAMPİYON GİBİ HİSSETMELİ

İLKER YASİN: "Terim averajla kaybettiği şampiyonluğun üzüntüsünü fazla yaşamamalı. Bir yerde kendini şampiyon gibi hissetmeli. Tüm çalkantıların içerisinden takımı dünkü noktaya getiren; Terim’in tecrübesi ve motivasyonu olmuştur." (HÜRRİYET)

2
GALATASARAY NEDEN KAYBETTİ?

SERKAN KORKMAZ: "Galatasaray şampiyon olabilirdi. Fernando Muslera sezonun ilk yarısında sakat olmasaydı... Orta sahada o hiç dolmayan boşluk için Etebo yerine daha işe yarar bir oyuncu (misal; Josef De Souza) alınsaydı... Sezon öncesi Mert Hakan'ı, devre arasında İrfan Can Kahveci'yi zaman ve moral kaybıyla Fenerbahçe'ye kaptırmasaydı... Omar, çocuklarıyla yılbaşı kutlaması yaparken gözünden yaralanmasaydı... Mısırlı Mohamed, ayağının tozuyla, istim üstünde golleri sıralarken cezalı duruma düşmeseydi... Tam o haftada, Falcao, uzun sakatlığı iyileşerek takıma dönmese ve Mohamed'in cezası bitiminde Terim, 4-4-2 oynatma zorunluluğu hissetmeseydi... Galatasaray teknik heyeti ve yönetimi her fırsatta birbirlerine laf sokmasaydı... Belhanda, yönetimi hedef alan hadsiz açıklaması sonrası gönderilmeseydi... Fatih Hoca, pek çok maçta cezalı duruma düşüp takımını yalnız bırakmasaydı... EN ÖNEMLİSİ; Beşiktaş'ın hocası Sergen Yalçın olmasaydı, Galatasaray şampiyon olabilirdi. Bu sezon kapsamında yaşanan, hatırıma gelip de yukarıda saydığım etkenlere rağmen, Galatasaray'ın, atanı, tutanı, hocası ve yöneteni, daha iyi, daha doğru işlerini yapmış olsa, şampiyonluk gelirdi" (FOTOMAÇ)

1
ZORLUKLARIN BAŞINDA ERTAÇ VAR

KEMAL BELGİN: "Arda veya Babel kendilerine uymayan sağ kanatta görev aldıkça rakip kilidini açmak çok zordu. Nitekim Adem'in golüyle geriye düşen Galatasaray, sonra Halil ile eşitliği sağladı ama İzmir'den müjdeli haber gelmiyordu. Daha sonraki dakikalarda Babel ve Oğulcan en azından yeni bir galibiyetin imzaları olacaklardı. Ama şunun hemen altını çizmem gerekir ki Galatasaray'ın bu kadrolarında Muhammed'den başka hakiki anlamda bir uç adamı bulunmuyordu ve bu yüzden de bir ilk yarı boş geçti. Bu sezon bitmiştir. Galatasaray Şampiyonlar Ligi ön elemesi turlarına çıkacaktır. Bu yeni macerada sol önde kalacaklarsa ya Babel ya Arda oynayacaktır. En önde de gol atmış olmalarına rağmen Halil ve Oğulcan'dan önce sağlam bir Muhammed direkt adam olmalıdır. Tabii bu galibiyetin zorlukla elde edilmesinde Yeni Malatyaspor kalecisi Ertaç'ın da rolünün altını çizmek gerekir. Yine de her şeye rağmen yönetimi içinde ve de yönetime müdahale etmeye kalkanlar sebebiyle Galatasaray'ın bu sonucu da her şeye rağmen biraz Terim Hoca’nın çokça Muslera'nın ve de birkaç oyuncunun daha katkısı bulunmaktadır." (TÜRKİYE)