Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarları Kasımpaşa-Beşiktaş maçını yorumladı
15

BEŞİKTAŞ İÇİN NE DEDİLER?

Süper Ligde Beşiktaş, Kasımpaşa deplasmanında 90+5. dakikada Umut Nayir'in golüyle 3-2 kazandı. Spor yazarları Beşiktaş'ın bu maçını yorumladı. İşte dikkat çeken sözleri...
14

"KIRILMA ANLARINDA BAŞROL"

(Ahmet Çakar): Beşiktaş'ta gencecik bir oyuncu var. Adı Umut Nayir. Beşiktaş'ın bu seneki maçlarında kırılma anlarının başrol oyuncusu. Sezon başı Beşiktaş çok kötü gidiyordu. Abdullah Avcı tartışılıyor ve hafta sonu da Galatasaray maçı vardı. Burak sakattı, Umut oynadı ve onun golüyle Beşiktaş, Galatasaray'ı yendi.

13

"BELKİ AVCI GİDECEKTİ..."

(Ahmet Çakar): Belki Abdullah hoca gidecekti, Beşiktaş karışacaktı ama ne olduysa o maçtan sonra oldu. İyi oynamasa da Beşiktaş art arda maçlar kazanıp Kasımpaşa'ya geldi. Yine mağluptular, üstelik rakip 10 kişiydi ama son 20 dakikada hele hele galibiyet golü son saniyede gelmek üzere maçı alıp Umut Nayir sayesinde şampiyonluğun en önemli adaylarından biri oluverdiler. Beşiktaş dün gece kaybetseydi tuhaf olurdu.

12

"YANLIŞ KIRMIZI KART!"

(Ahmet Çakar): Kasımpaşa yanlış bir hakem kararıyla yaklaşık 75 dakika 10 kişi oynamak zorunda kalsa da 10 kişiyken hep öne geçti. Önce Mustafa Pektemek attı, Caner'in zor açıdan mükemmel vuruşuyla beraberlik geldi. 10 kişilik Kasımpaşa bu sefer Koita ile öne geçti. Üstelik bu dakikadan sonra Abdullah Avcı tüm riskleri alıp önce Umut Nayir'i sonra Güven'i sahaya sürüp ya herro ya merro dedi. Aslında merro da olabilirdi. Uzatmanın 4. dakikasında Kasımpaşa yine çok defa yaptığı gibi Beşiktaş'ı kontrada az adamla yakaladı, golü yapsalar Beşiktaş kaybedecekti ama dönen topta bitime saniyeler kala önce Lens sıfıra yakın bir yere indi, Umut Nayir doğru koşu yaptı ve gelen topu tamamlayıverdi.

11

"SORUNLAR BAŞLADI AMA İKİNCİ"

(Ahmet Çakar): Sonuçta Beşiktaş sorunlarla başladığı ligde ikinci sıraya yerleşti. Arda Kardeşler'in bana göre tek hatası kırmızı kart. Değerlendirmesi yanlış. Her ne kadar Atiba'ya faul yapıldığı an bariz gol şansı engelleniyormuş gibi görünse de top çok hızlıydı ve yetişme şansı yoktu. Bence kırmızı kart yanlıştı...

10

"BÜYÜK TAKIMDAN OLSA ATAR MI?"

(Erman Toroğlu): Beşiktaş kazandı. 10 kişi kalmış Kasımpaşa'ya karşı böyle bir oyun oynayarak… Şimdi herkes diyecek ki Beşiktaş üst üste maç kazanıyor. İyi güzel de nasıl kazanıyor bu maçları? Bir bakın bakalım geçmişe veya düne… Bu kadar hakem hatası kıyağı herhalde tesadüf olsa gerek. Bakınız! Futbolcu bariz gol şansından kırmızı kart görür. Dünkü pozisyonda Atiba topa burnuyla vuruyor ayağından açıyor, Karim Hafez ayağını kaldırmasa dahi -ki kaldırıyor- o topu alma şansı yok. Yani sarı kart. Ama kırmızıyı o kadar rahat veriyorlar ki… Peki soruyorum bu hakem arkadaşlara; aynı pozisyonlarda büyük takımlardan futbolcu atabiliyor musunuz? Sizin alnınızı karışlarım! Atarsanız zaten yanarsınız. Ama dün akşamdan sonra bir daha maç alırsın. Nasıl olsa badem olan küçüklerden biri.
9

"8 KİŞİLİK TAKIMI YORAMADI"

(Turgay Demir): Önce klasik geyiğimizi yapalım; kötü oynarken kazanmak önemli! Kasımpaşa maçın başında on kişi kaldı ve Beşiktaş maalesef yürüyerek oynadığı için rakibini yormak şöyle dursun, yumurta kapıya gelene kadar maçın gidebileceğini bile fark etmedi. Kasımpaşa eksik haliyle iki gol attı Beşiktaş'a… Adam kovalamayan, topsuz oyunda hiç olmayan Quaresma'yı da eklerseniz sekiz kişilik takımı yoramadı Beşiktaş..
8

"LAJIC, DIABY'NİN YEDİĞİ OLUR"

(Turgay Demir): Abdullah hoca baktı maç gidiyor, Güven, Umut, Lens derken elinde ne var, ne yoksa ortaya koydu. Oysa maçın başından beri forvet arkasında pinekleyen Ljajic'i görse, dahası bu oyuncunun biraz beklemesi gerektiği gerçeğini kabul etsin, bu maç böyle sıkıntılı hale gelmezdi. Beşiktaş'ın mevcut kadrosunda on numara oynayacak tek oyuncu Diaby, Ljajic ancak Diaby'nin yedeği olur. Bu gerçeğe kafa tutmak, duvara kafa atmakla aynı şey. Hem Ljajic sırıtıyor, hem de Diaby sağ kanatta eriyip, bitiyor. Şenol hoca döneminde Oğuzhan'la Tolgay'ı aynı otobüste bile yan yana oturtmam diye diye dilimizde tüy bitmişti. Anlaşılan benzer şeyleri Diaby- Adem ikilisi için de söylemek zorundayız. Taa ki, Avcı gerçeği görene kadar.

7

"İNANILIR GİBİ DEĞİL LENS"

(Turgay Demir): Beşiktaş kötü oynadı, resmen yürüdü ve son dakikalarda Lens'in (inanılır gibi değil ama doğru Lens maç kazandırdı) yaptığı büyük katkıyla ALTILI'yı bulup zirveye odaklandı. Hadi bakalım hayırlısı..
6

"10 KİŞİ KALINCA HİÇ RAHATLAMADI"

(Oktay Derelioğlu): Kasımpaşa'nın 15. dakikasında 10 kişi kalmasıyla Beşiktaş'ı rahat bir maç bekliyor diye düşündük. Ancak durum hiç de öyle beklenildiği gibi olmadı. Kasımpaşa eksik kalmasına rağmen maça çok iyi asıldı. Beşiktaş'ta maçın ilk bölümünde geride kalan 5 haftadaki enerji yoktu. Rakibinin durağan oyununu fırsat bilen Kasımpaşa, eski Beşiktaşlı Mustafa Pektemek'le öne geçti. Bu gol öncesi Koita'nın Vida'ya müdahalesi de bence tartışmalıydı.

5

"UMUT HAYAT VERDİ"

(Oktay Derelioğlu): Gökhan'ın ortaladığı Caner'in bitirdiği gol gerçekten görülmeye değerdi. Kasımpaşa eşitlik sonrası yine oyundan düşmedi. Koita ile 2. kez öne geçtiler ama Beşiktaş büyük takım refleksini göstermeyi bildi. Sonradan oyuna giren Umut Nayir, fırsatçılığını konuşturarak Kartal'ı galibiyete taşımayı bildi. Siyah- Beyazlılar'ın çok zorlanmasına rağmen 90+5'te kazanarak 3 puanı hanesine yazdırması çok önemliydi. Galibiyet serisi de devam etti..

4

"BİR KERE OKUMUŞ ÇOCUK.."

(Sinan Vardar): Beşiktaş futbol tabiriyle ölüp ölüp dirildiği maçta Kasımpaşa'yı Umut'un 90+5'te attığı golle yenerken şampiyonluk yolunda önemli bir 3 puanı daha kaptı. Başka bir deyişle Umut Beşiktaş'ı umutlandırdı. Kasımpaşa 15. dakikada 10 kişi kalırken Beşiktaş için işler kolaylaşmıştı. Ama Beşiktaş çok kötü günündeydi. 1 kişi fazla oynamasına rağmen oyun üstünlüğünü bir türlü ele geçiremedi. Siyah-Beyazlı takımda iki gol atan Umut Nayir'ın yanı sıra iki gol pası veren da Gökhan Gönül ve sahada basmadık yer bırakmayan Atiba dışında diğer futbolcular tel tel döküldü. Umut bu sezon çok önemli işler yaptı. Bir kere okumuş çocuk olduğu belli ki; aklıyla oynuyor. Umut'un pozisyona girerken son vuruşları da ustalık işi...

3

"LJAJIC'İN SORUNU ÇÖZÜLMELİ"

(Sinan Vardar): Abdullah Avcı doğru teşhislerle takımın eksi yanlarını gidermenin yollarını bulmalı. Pektemek attığı golde yaklaşık 30 metre top sürmesinde Beşiktaşlı futbolcuların seyretmesi ilginçti. Burak Yılmaz'a da sitem ediyorum. Takımın ona çok ihtiyaçı var ve onun vasat oynamaya hakkı yok. Ljajic'teki sorun nedir bilmiyorum ama çözülmesi şart. Beşiktaş 6'da 6 yaparak zirve yarışında ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Böyle bir galibiyet serisi yakalayan bir ekibin kötü oynarken de kazanması çok önemli. Bundan sonra 4 maç İstanbul'da. Bu avantaj iyi değerlendirilmeli.
2

"BEŞİKTAŞ'IN SIKINTI NEDENİ..."

(Ali Sami Alkış): Beşiktaş’ın yeni başkanı, küs olduğu eski başkana laf yetiştirmeye çalışması da, zaten pek doğru bir hareket değildi. Kulübün içine düştüğü mali çıkmazın nedenlerini Fikret Orman’a yükletmesi, temel olarak doğru olabilir. Ama ondan intikam almak, onu zor duruma düşürmek adına yaptığı çıkışları ayıpladım. Çünkü yönetim hapşırırsa, bu gibi durumlarda takım nezle olur. Dün gece maçta yaşananları buna bağladım.
1

"İÇ HUZURU BOZMANIN ZARARI"

(Ali Sami Alkış):Yolunda giden takımın iç huzurunu da olumsuz etkileyecek davranışların zararı, bazen böyle çıkar. Koca Beşiktaş, eksik kalan rakibinden hem goller yiyor, hem de zor durumlarda kalıyordu. Hatta daha çok gol yerdi. Mustafa Pektemek’in kaçırdığı fırsat neydi öyle? Bomboş kale önünde, ayakları birbirine dolaştı. Beşiktaş adına dün gecenin teknik olarak mazereti yok... Tek neden, az önce dediğim gibi, yönetim ortaya kapkara bir tablo çizerken; muhtemel olumsuz etkileşimi ölçememesiydi.