Sporx Extra Arama Logo

Mehmet Demirkol'dan gündem değerlendirmesi!
14
DEMİRKOL'DAN YORUMLAR...
Mehmet Demirkol, beIN Sports ekranlarında yabancı sınırının geri gelmesi ihtimalini değerlendirdi ve tepki gösterdi. İşte Demirkol'un dikkat çeken sözleri...
13
"SILVA GELSE HAYIR MI DİYECEKLER?"
Yabancıda 35 yaş sınırı diyorlar, Thiago Silva'yı getirirken Fenerbahçe, 'Hayır' mı diyecekler? Bu işler olmaz, bırakın. Yaş işleri falan... Jose Sosa, Türkiye'nin belki en iyi oyuncusu, hiç milli olmadı. Alex geldiğinde milli takımda yerini kaybediyordu, almayacak mısın? 8 yabancı oyuncun var, 17 yaşında bir Icardi buldun diyelim, almayacak mısın? 'Koltuk doldu, almayacağız' mı diyeceksin?
12
"ÇOK SIKICI MAALESEF"
Niye uğraşıyorsun bu sınırlamalarla, nedir yani? Dorukhan, Ozan söküp almadı mı formayı? Çağlar, Zeki 2. Lig'den gitti. Yusuf, Abdülkadir formayı almadı mı? Rekabete sokun oyuncuları. Verebileceğiniz en güzel hediye, uluslararası rekabete hazır hale getirmek onları. Dönüyoruz, dolaşıyoruz aynı şey. Çok sıkıcı, çok sıkıcı maalesef. 32 yaş sınırı olursa, Lewandowski'yi de alamazsın. Lewa meğerse Manisalılar mahallesinde büyümüş ve Manisa'ya gitmek istiyor diyelim, 'Alamazsın' mı, böyle mi olacak?
11
"ÜRETMİYORSAN, EMEKLİ MAAŞIN PARA ETMEZ"
Amatör branşlar, bizde yaklaşıldığı gibi yaklaşılırsa 'yük' olur. Bu, normal hayatta da geçerli. Genç nüfusun var, bu genç nüfusu iyi eğitirsen, senin ülkeni yükseltir. İyi eğitmezsen, 18 yaşında kahvehanelere düşer, okumaz, etmez, suça bulaşır, yük olur. İyi yetiştirirsen, spora, sanata, bilime yöneltirsen, seni yükseltir. Sen de, yarın öbür gün emekli olduğunda yüksek emekli maaşı alırsın, çünkü onlar üretiyor olur o sırada. Ama eğer üretmiyorlarsa, senin emekli maaşın da para etmez yani.
10
"300 MİLYON LİRA NE?"
Ahmet Nur Çebi, 'Yılda 300 milyon lira açık veriyorum.' diyor. 300 milyon lira ne? Şampiyonlar Ligi geliri. 50 milyon euro civarında, biraz daha azı. Şampiyonlar Ligi'ne girip, gruptan çıkmış olsaydım, tam olacaktı.' diyor. Borcu nasıl ödeyeceksin? Borcu ödeyemeyeceksin. En iyi senaryoda bile borç kalıyor ve en iyi senaryo sadece tek 1 kulüp için geçerli. Burada o zaman çözüm ne? 1, Şampiyonlar Ligi yerini çoğaltmak. 2, altyapıdan üretime başlamak. Biz bunları yapmak yerine ne yapıyoruz? Yabancı sayısıyla uğraşıyoruz.
9
"ÖNCE ÜRETİMİ BAŞLATMAN LAZIM"
Yine yabancı sayısı çıktı. 8+2+2+ bilmem ne. Ne alakası var? Önce üretimi başlatman lazım. Sonra korumaya alman lazım, bu bir korumaysa. Üretim olmadan koruma yaparsan, işin karaborsası türer. Ne olur? Çok basit, Alman kulüpleri zengin olur.
8
"TESİSLEŞME VAR AMA YETERLİ DEĞİL"
Akademileri kuvvetlendirmek lazım. Türkiye'de iyi çalışmalar var bu konuda. Altınordu, Gençlerbirliği gibi. Tesisleşme var ama yeterli değil. Futbolsa konu, şuna ihtiyaç var: 10-15 tane çim saha yan yana. A Takım da orda, U17-18 hepsi orada. İç içe, hep beraber. Bizde bunlar yok, tam yapılmıyor. Stat yap, o kadar değil. Tesisleşme dediğimiz şey o değil. Aynı zamanda iyi bilgili, çağı yakalamış öğretmenler ve az önce Mustafa'nın anlattığı o düzen lazım. Bu çocukların hepsi futbolcu olmayacak, 'Bu çocuklar futbolcu olamazlarsa ne olacaklar?' bunu da hesaplaman lazım.
7
"YAKALARINA YAPIŞIR BIRAKMAZDIK"
Yabancı sınırlaması isteyenlere soruyorsun, 'Neden?' diyorsun. Cevap yok. '8 yabancı.' Neden? Bir cevap yok. 'Bizim Türkler oynasın.' E oynasın kardeşim. Yetiştirin. Elini tutan mı var? Neden yok, belli değil. Ama neden olmaması gerektiğini sorduğun zaman, bin tane şey anlatıyoruz. Çağlar, Merih, Ozan gider miydi? Yakalarına yapışır, bırakmazdık.
6
"FİYATLAR SAÇMA SAPAN HALE GELECEK"
Şişecek fiyatlar, saçma sapan hale gelecek. Peki neden oluyor bu? Bunun tek bir sebebi var, lobisi var bu işin. Türk oyuncular, Türk menajerler ve bazı kulüpler, lobi çalışması yürütüyorlar. Piyasayı bilerek allak bullak etmek için, daha fazla para kazanmak için, işi başka bir yere götürüyorlar. Yoksa herkes çok iyi biliyor yabancı sınırlamasının herhangi bir Türk oyuncu yetişimine bir faydası olmadığını ama lobi kuvvetli.
5
"LUYINDAMA'NIN GEÇMİŞİ ETKİLİYOR"
Luyindama'nın sadece Türkiye geçmişi olsa belki 15 milyon euro etmeyecek ama Belçika'dan gelmesinin önemi oluyor. Ozan, Merih ve Çağlar sonrasında bir Türk stoper daha çıktığında daha yüksek bedeller edecek. Geçmişte çıkardığın ürünler, bugünü etkiliyor. Luyindama için 15 milyon euro yüksek ama geçmişi etkiliyor.
4
"DIAGNE'YE 'AMAN GİT' DEDİLER"
Diagne 13 milyon euroya transfer oldu, 3 ay sonra Galatasaray 'Aman git' dedi, 3 ay sonra da Brugge 'Aman git' dedi. Kim alacak? Herhangi bir işte adam arıyorsun mesela, 3 ayda bir şirketinin 'Aman git' dediği bir adamı alır mısın, bu riski alır mısın? Galatasaray'ın bir maaş indirimi ile faydalanması daha mantıklı.
3
"DORUKHAN'IN YERİNDE OLSAM..."
Dorukhan Toköz'ün 1 sene sözleşmesi kaldı, 1 sene sonra yabancı kısıtlaması geliyor olabilir mi? Dorukhan'ın yerinde olsan şu anda herhangi bir kontrata imza atar mısın? Ben Dorukhan'ın yerinde olsam, şu anda Beşiktaş'ın verebildiği para 1 milyon euro iken, seneye o para 2,5 milyon euro olacak. Bulamazlar ki Dorukhan gibi ama şu anda bir yabancı bulabilirler. Keşke sakatlık geçirmeseydi, daha yüksek bedeli olacaktı.
2
"BEN İMZA ATTIRMAM"
Kendimi Dorukhan'ın ailesi yerine koyuyorum, şu anda ben imza attırmam. 3 ayda değeri 2-3'e katlanabilir, ondan sonra çalışması gerekmeyecek. Dorukhan formayı söküp alırken yabancı sınırlaması mı vardı? Uğraşması gerekiyordu, çabaladı ve aldı formayı. Yabancı sınırlaması çıktığı anda, hiçbir şey yapmasına gerek olmayacak. 10 yıl boyunca, 2-3 milyon euroya oynar Türkiye'de.
1
"ÇOK PARLAK BİR GELECEK OLABİLİR"
Dorukhan'ın önünde çok parlak bir gelecek olabilir, Beşiktaş'ta iyi oynar, yurt dışında iyi bir takıma transfer olabilir. Önünde 10 yıl boyunca çalışarak, gelişerek, 35 yaşına kadar gelişerek dünya çapında bir oyuncu olmaz şansı var, ya da biz onu koruma altına alırız ve hiçbir şey yapmadan bu paraları kazanır.