Sporx Extra Arama Logo

İşte 2018 Dünya Kupası'nda kullanılacak Rusya'nın en modern statları!
13

İŞTE SON TEKNOLOJİ STATLAR

2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Rusya, ileri teknoloji teknikleri ile yaptığı mühendislik harikası statları ile tüm dünyaya parmak ısırtıyor. Tüm statların kendine has farklı özellikleri var. İç ve dış mimarileri ile gözlere de hitap edebilen stadyumları inceliyoruz.
12

EKATERİNBURG ARENA

Kapasite: 35.696

Açılış: 1953 (2018 için geçici stant ve çatı)

Başkent Moskova'ya yaklaşık mesafe: 1.090 mil

Rusya'nın dördüncü büyük şehri olan Ekaterinburg, Ural Dağları'nın eteklerinde, Avrupa ve Asya'nın coğrafi sınırında yer almaktadır. Dünya Kupası'nda kullanılacak en doğu stadyumdur. Ancak, Rusya'nın büyüklüğüne dair bir gösterge vermek için doğu kıyısındaki Vladivostok şehrinden yaklaşık 4,590 mil uzakta.

Rusya'nın Ekaterinburg kentinde bulunan çok amaçlı bir stadyumdur. Çoğunlukla futbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapar. Stad, Sovyetler Birliği döneminde 1957 yılında açılmıştır ve 35.696 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Rusya Birinci Futbol Ligi ekiplerinden FK Ural'nın evidir.

Başlangıçta Central Stadyumu olarak faaliyete başlayan bu stadyum, 1953 ve 1957 yılları arasında inşa edildi. 2007 ile 2011 arasında yeniden geliştirildi.

OYNANACAK MAÇLAR

15 Haziran Cuma: Mısır vs Uruguay (Grup A)

21 Haziran Perşembe: Fransa - Peru (Grup C)

24 Haziran Pazar: Japonya vs Senegal (Grup H)

11

FİSHT STADYUMU, SOCHİ

Kapasite: 47,700

Başkent Moskova yaklaşık mesafe: 1.040 mil

Karadeniz kıyısında yer alan Soçi, 140 kilometrelik bir alana yayılarak, Avrupa'nın en uzun şehri olan Mexico City'nin arkasında yer alıyor. Soçi, turnuvanın en güneydeki mekanı ve aynı zamanda Kafkas Dağları'nın zemini ile karşı karşıya bulnuyor.

Fisht Stadyumu, Soçi'deki 2014 Kış Olimpiyatları'nın merkez mekanı olarak inşa edildi ve bu da karlı zirvelere benzeyecek şekilde tasarlanmış eşsiz eğimli görünümü görmeye yardımcı oldu. Resmi Fifa internet sitesinde şöyle yazıyordu: "Fisht Stadyumu orijinal olarak Kafkasya dağlarındaki bir tepe noktası olan Mount Fisht'tan seçildi. Yerel dilde Adygeyan, 'fisht' yani 'beyaz kafa' anlamına geliyor.

Dünya Kupası finallerinden sonra Rus milli takımının antrenman ve maç yeri olması bekleniyor.

OYNANILACAK MAÇLAR

15 Haziran Cuma: Portekiz vs İspanya (B Grubu)

18 Haziran Pazartesi: Belçika - Panama (grup G)

23 Haziran Cumartesi: Almanya-İsveç (Grup F)

26 Haziran Salı: Avustralya vs Peru (Grup C)

SON 16 TURU - 30 Haziran Cumartesi

ÇEYREK FİNAL - 7 Temmuz Cumartesi