Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray - Trabzonspor maçının şifreleri

Sabah gazetesinden Levent Tüzemen ve İskender Günen, Galatasaray ile Trabzonspor arasında oynanacak ve ligin kaderini belirleyecek maçı yorumladı.
11
G.SARAY-TRABZON MAÇININ ŞİFRELERİ

Sabah gazetesinden Levent Tüzemen ve İskender Günen, Galatasaray ile Trabzonspor arasında oynanacak ve ligin kaderini belirleyecek maçı yorumladı. Tüzemen ve Günen'in yorumlarına buradan da ulaşabilirsiniz.

10
"TERİM'İN ELİ KOLU BAĞLANDI"

Cumartesi günü oynanacak Antalya-Başakşehir maçının sonucu, pazar günkü Galatasaray-Trabzonspor mücadelesini nasıl şekillendirir?

Levent Tüzemen: Antalya'daki 90 dakikanın sonucunun, büyük maçı psikolojik olarak etkileyeceğini düşünüyordum. Ancak Mocano'nun da baskısıyla iki gündür idmanlara çıkmayan ve eşyalarını toplayan Onyekuru'nun bu tavrı beni çok şaşırttı. Onyekuru'nun bugün futbol piyasasında bir değeri varsa bunu Fatih Terim'e borçludur. Onyekuru'nun çok kritik Trabzon maçında oynamaması Terim'in elini kolunu bağladı.

9
"DEVLER LİGİ İÇİN ŞART!"

Levent Tüzemen: Nijeryalı oyuncu, takımın yapısını da hücum anlamında olumsuz etkileyecektir. Antalya, Başakşehir'e çelme takarsa Trabzonspor ayağına tekrar gelen liderlik şansını tepmemek için mücadele edecektir. Başakşehir kazanırsa Trabzonspor'un motivasyonu düşer. Galatasaray, Devler Ligi'ne gidebilmek için her şartta Trabzon'u yenmek zorunda.

8
"BAŞAKŞEHİR PUAN KAYBEDERSE..."

Cumartesi günü oynanacak Antalya-Başakşehir maçının sonucu, pazar günkü Galatasaray-Trabzonspor mücadelesini nasıl şekillendirir?

İskender Günen: Başakşehir, kendisi için çok önemli bir maça 3 oyuncusundan (Aleksic, Visca, Mahmut) yoksun çıkacak. Ligin boyu kısaldıkça özellikle şampiyonluk yarışı ve de küme düşme hattındaki takımlar için her puan büyük önem taşıyor. Antalyaspor, 11 maçtır başarılı bir performans gösteriyor. Yani şampiyonluğu belirleme açısından çok önemli bir maç. Başakşehir puan ya da puanlar kaybederse, Galatasaray- Trabzonspor mücadelesi her iki takım için de daha farklı bir duruma gelir. Çünkü bu maçtan Galatasaray 3 puanla ayrıldığı takdirde az da olsa şampiyonluk şansı belirir. Trabzonspor'un kazanması halinde ise şampiyonluk daha yakın gözükmekte. Başakşehir'in kazanması halinde ise her iki takım için de hedefler daha değişik olacaktır.

7
"BAŞAKŞEHİR MAÇINDAKİ GİBİ"

Fatih Terim, Başakşehir maçından sonra oynanan futbolu çok övmüştü. Yine aynı taktikle mi (4-6-0) mücadele eder?

Levent Tüzemen: G.Saray'ın, Başakşehir maçındaki tek eksiği, golcüsünün olmamasıydı. 90 dakika boyunca coşkulu ve dirençli bir Galatasaray izledik. Okan Buruk'un öğrencileri bu tempodan rahatsız oldular, sertliğe başvurdular. G.Saray aynı oyun tarzını sahaya yansıtacaktır. Dizinin ağrıdığını söyleyen Falcao Trabzon maçında sahne alamayacak. Aslan gol sorununu santrforsuz çözmeye çalışacak.

6
"YA AKBABA YA SEKIDIKA"

Levent Tüzemen: Mariano ve Marcao'nun dönmesi Galatasaray'ın pas kalitesini artıracaktır. Terim, defansı Emin-Marco ikilisinden oluşturup Seri'nin yanına da Donk'u monte edebilir. Saracchi'nin kanat bindirmeleri etkili olacaktır. Onyekuru'nun Florya'yı terk etmesinden sonra Terim'in yalancı santrfor olarak kullanacağı iki isim var. Emre Akbaba ya da Sekidika. G.Saray'ı beyin olarak Seri yönetmeli ve Donk'la birlikte oynarsa öne doğru çıkıp, hücuma da destek vermeli.

5
"EN ÖNEMLİ İSİM SERI"

Fatih Terim, Başakşehir maçından sonra oynanan futbolu çok övmüştü. Yine aynı taktikle mi (4-6-0) mücadele eder?

İskender Günen: Önde santrforunuz yoksa yapacağınız herhangi bir şey olmaz. Başakşehir maçında Fatih Terim böyle bir tercihle sahaya çıkmak zorunda kaldı. Yani 4-6-0… Kalabalık bir orta alan ve gezen oyuncular karşı takım savunması için zorluk çıkartır. Golü kalelerinde görmelerine rağmen golden sonra Galatasaray takımının ortaya koyduğu mücadele gücü ve direnç daha önceki maçlarda yoktu. Genel anlamda ortaya koydukları pozitif oyun sonrasında bu maçta da aynı taktik anlayışla sahaya çıkacaklarını düşünüyorum. Özellikle Galatasaray takımının performansını kaldıran en önemli isim orta alanda yer alan Seri'ydi.

4
"GÖSTERE GÖSTERE ÇALIM ATIYOR"

Nwakaeme ve Ekuban'ın takıma dönmesi ve dönmemesine göre Hüseyin Çimşir'in oyun planı nasıl olmalı?

Levent Tüzemen: Nwakame'nin yokluğunda Trabzonspor hücum hattı duraklama dönemine girdi. Nwakame; hem Ekuban'ı hem Sörloth'ı hem de Sosa'yı oynatan bir oyuncuydu. Üstelik en büyük özelliği önde mükemmel top tutması, rakibe göstere göstere çalım atması. İkisinin oynaması Trabzonspor'a güç katar. Ancak sakatlık performansının ne derecede olduğunu bilmiyoruz. Sosa sakatlıktan döndü ama alıştığımız form grafiğinde değildi. Terim, Ekuban ve Nwakame'ye göre oyun yapısı ve kadro tercihinde değişiklik yapabilir.

3
"NWAKAEME VE EKUBAN, KOLAY DEĞİL"

Nwakaeme ve Ekuban'ın takıma dönmesi ve dönmemesine göre Hüseyin Çimşir'in oyun planı nasıl olmalı?

İskender Günen: Futbola verilen 3 haftalık aranın ardından yaşanan bir gerçek var ki oyuncular fiziksel anlamda istenilen düzeyde değildi. Bu yüzden önce Trabzonspor'un hücumunu şekillendiren en etkili ismi Nwakaeme ile başlayan sakatlıklar Ekuban gibi mücadele gücü ile rakip savunmalar için büyük sorunlar yaratan oyuncu kaybedildi. Kenarda gerekli yeterlilikte oyuncunuz olmadığı için önce Alanyaspor ve Ankaragücü beraberlikleri şampiyonluk şansını zora soktu. Bu maçta Nwakaeme ve Ekuban oynar mı? Kolay görünmüyor. Kadroya alınarak oyunun belirli süreleri şans verilse bile yapacakları katkı gerekli yeterlilikte olabilir mi? Hüseyin Çimşir, bu iki oyuncudan yararlanamayacaksa rakibin orta alandaki oyuncu fazlalığını göz önüne alarak ona göre bir taktik uygulamalı.

2
GALATASARAY MUHTEMEL 11'İ
1
TRABZONSPOR MUHTEMEL 11'İ