Arama Logo

Fenerbahçe demek Özil için mutluluk demek!

Milliyet yazarlarından Atilla Gökçe, Fenerbahçe'nin transfer gündemindeki Mesut Özil ile ilgili bir yazı kaleme aldı.
14
MESUT ÖZİL DEĞERLENDİRMESİ
Milliyet yazarlarından Atilla Gökçe, Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte o yorumlar...
13
ÖZİL; EN ÖNEMLİ KONU...

Mesut Özil… Futbol gündemimizdeki en önemli konu… Almanya’da doğup büyüyen, Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Hışıroğlu köyündeki atalarının dünya futboluna armağan ettiği çok değerli bir futbolcu. Kariyerinde Alman Milli Takımı’yla kazandığı 1 Dünya Kupası üçüncülüğü (2010), 1 Dünya Kupası (2014) madalyaları var.

12
'KAZANINCA ALMAN, KAYBEDİNCE GÖÇMENİM'

Schalke 04’de başlayan kariyeri, Werder Bremen ve Real Madrid’den sonra Premier League’de Arsenal’e kadar uzandı. Arsenal’de çalıştığı döneme damga vuran Arsene Wenger’in gözdesiydi. 2018 Dünya Kupası’nda sosyal medyadaki kendisine yönelik ırkçı mesajlardan sonra Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel’i de eleştirerek “Bana ırkçılık ve saygısızlık yapıldığı hissindeyim. Onların gözünde kazandığımızda Alman, kaybettiğimizde ise göçmenim” diyerek turnuvadaki başarısızlıktan kendisinin sorumlu tutulamayacağını öne sürdü. Bu açıklamadan sonra Joachim Löw tarafından oynatılmadı. Kupa’nın bitişiyle birlikte Alman Milli Takımı’ndan tamamen kopmuş oldu.

11
KÖKLERİYLE İLGİSİNİ KESMEMİŞ

Mesut Özil, “cool” ya da “soğuk” bir kişi izlenimi uyandırıyor. Onu “apati” (duygusuzluk) ile tanımlayanlar da olabilir. Ancak kazandığı onca şöhret ve paraya rağmen kökleriyle ilgisini kesmemiş, aksine hemen her yıl köyünü ziyaret ederek, sosyal yardımlar ve proje katkılarıyla bağlarını güçlendirmiştir. Dahası Mesut, dünyaya bakan, Türk İslam kültürüyle olayları duyarlılıkla izleyen bir kişiliğe de sahiptir.

10
'YILDIZ' STATÜSÜ DEVAM EDİYOR

Özil’in dünya futbolundaki “yıldız” statüsü, 2019 Aralık ayından beri kadro dışında tutulmasına rağmen devam ediyor. Arsenal Menajeri Arteta, göreve geldikten sonra kendisini bilinen 10 numara pozisyonuyla merkezde değil, kanatta oynatmak istemiş. Özil buna gönüllü olmayınca tek devreli maçlar başlamış, sonra kısa süreli “oyuna girme”lerle devam eden süreç, nihayet “oynatılmayan oyuncu”, “yok sayılan oyuncu” statüsüyle tıkanmış.

9
DIŞLANMIŞLIĞA İTEN OLAY...

Özil’i böylesine dışlanmışlığa iten olay, kuşkusuz Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde Uygur Türkleri’ne uyguladığı “baskıcı” rejim. Pekin’deki 2008 Olimpiyat Oyunları’ndan önce de Tibet üzerindeki baskılar dünya kamuoyunda tartışılıyordu. Özil, Aralık 2019’da İnstagram’da mavi zemin üzerine beyaz ay yıldızla oluşturduğu panoda “Ey Doğu Türkistan” diye başlayan mesajında “mücahid ve “mücahideler”i tek başına mücadele eden “şanlı müminler” olarak selamlıyor, sonra da sessizlik karşısında “Bilmezler ki zulme rıza zulümdür” diye sesleniyordu.

8
ÇİNLİLERDEN MESUT'A TEPKİ

Mesut Özil’in bu çıkışı, Çin hükümeti tarafından tepkiyle karşılandı. O kadar ki o hafta oynanan Machester City Arsenal maçı, yayın hakkını elinde bulunduran Çin kanalında yayınlanmadı. 2017 yılında Çin’i ziyaret eden Arsenal’in forması en çok satılan oyuncularından biri Mesut’tu. O formalar, mesajdan sonra Çinli Arsenal fanatikleri tarafından yakıldı. Kuşkusuz Çin hükümetinin ve Premier League yayınlarına büyük paralar ödeyen Çinli sponsorların da Mesut’a karşı büyük tepkileri vardı.

7
TEPKİLERDEN SONRA KADRO DIŞI

2019-20 sezonunda 18 maçta oynayan ve 1 gol atan Mesut, Çin’deki tepkilerden sonra fiilen kadro dışı kaldı. 2020-21 sezonunda lig kadrosuna alınmayan Mesut Özil, içinde bulunduğumuz ara transferde kadro dışındakilerin oynatılmasına izin verildiği halde Arteta tarafından hala oynatılmıyor.

6
TEK İSTEĞİ HUZUR

Mesut Özil, Alman Milli Takımı’ndan “kalbi kırılarak” ayrılmıştı. Arsenal’deki kariyeri de benzer bir “kalp kırıklığıyla” sonlanabilir. Parasal konularda sağlam kontratlarla geleceğini güvence altına alan Özil’in tek eksiği, huzur ve mutluluk.

5
HUZURU FENERBAHÇE'DE BULABİLİR Mİ?

Dik duran, inandığı yolda geri adım atmayan Mesut Özil, o huzur ve mutluluğu Fenerbahçe’de bulabilir mi? Şimdi tartışılması gereken konu bu.

4
YÜRÜYEREK DEĞİL KOŞA KOŞA GELMESİ BEKLENİYOR

Fenerbahçe, tam da ihtiyacı olan bir dönemde Mesut Özil’e bir kapı açıp bahçeyi ve yolu aydınlatıyor. Yürüyerek değil, koşa koşa gelmesi bekleniyor.

3
MESUT, F.BAHÇE'Yİ MUTLU EDER Mİ?

Mesut Özil, Fenerbahçe’de nasıl oynar? Kuşkusuz oyunun lideri olur. Herkesi oynatır ve oynar. Bazı dostlarımla bir ufuk turu yaptım... İlk koşul, gerçekten oynamak istemesi… Fenerbahçe’nin futbolunu doğru bulup oyundan zevk alması… Ayrıca Fenerbahçe’nin oyun modeli tam olarak netleşmiş değil. Oyuncu rollerinin belirsizliği uyum sorunu oluşturuyor. Özil, “Gel bizi kurtar” anlayışıyla kadroya katılırsa, hayal kırıklığına neden olabilir. Erol Bulut, oyun sistemini oturtur ve kadro devamlılığını sağlarsa Mesut oynayabilir. Asıl yararı önümüzdeki sezonda görülecektir.

2
'TEKNİK KADRO ZENGİNLEŞMELİ'

Fenerbahçe’de tartışılan konulardan biri de teknik kadro. Bulut’un yardımcılarının hocayı yeteri kadar uyarmadığı, eleştirmediği ve katkı sağlayamadığı da anlatılıyor. Sadece oyuncu kadrosunun değil, Bulut’u destekleyecek teknik kadronun da zenginleşmesi gerektiği ileri sürülüyor.

1
FENERBAHÇE'Yİ GÜÇLENDİRİR

Gustavo ve Ozan Tufan’la oturmuş kabul edilen oyun merkezinin önünde Mesut’un 10 numara pozisyonunda yer almasıyla takımın güçleneceğini düşünüyorum. Arkadaki iki savunmacıyla öndeki hücumcu oyunun tümüne ağırlığını koyabilir ve Fenerbahçe akıcı, aktif bir oyun karakteri kazanabilir.