Arama Logo

Cedric Bakambu'ya büyük onur!
14
BAKAMBU'YA BÜYÜK ONUR

Galatasaray forması giyen Cedric Bakambu, FIFPRO Başarı Ödülü için adaylar arasında yer aldı.

BAKAMBU'YA BÜYÜK ONUR
13
ÖDÜL İÇİN ADAYLARDAN BİRİ

3 farklı kategoride verilen FIFPRO ödülünde kazananlar, 23 Kasım perşembe günü Güney Afrika'da yapılacak yıllık genel kurul toplantısında açıklanacak. Fransa'da doğan ve şu anda Galatasaray'da forma Bakambu da bu ödül için adaylardan biri. Bakambu'nun vakfı; okuma-yazma, sağlık, yeni teknolojiler, spor ve ülke tarihi konularında eğitim vererek Demokratik Kongo Cumhuriyeti halkını geliştirmeyi amaçlıyor.

ÖDÜL İÇİN ADAYLARDAN BİRİ
12
"23 YAŞINDA VAKIF KURMA KARARI ALDIM"

Konuyla ilgili konuşan Bakambu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Milli Takımdan gelen bir davet üzere Demokratik Kongo Cumhuriyet'ne attığım ilk adımlar sırasında bir vakıf kurma fikri bana kendini dayattı. Henüz 23 yaşındaydım ve sayısız çocuğun dramatik yaşam koşulları beni çok etkilemişti. Bu kadar sefalettin, bu kadar dayatmadan, bitmek bilmeyen durumdan fiziksel ve ahlaki olarak etkilenmiştim."

\
11
"BU ÇOCUKLARDAN BİRİ OLUR MUYDUM"

"Daha sonra aklıma ailemin geldiğini hatırlıyorum. Eğer onlar ülkelerini terk edip doğduğum Fransa'ya gitmeselerdi, ben de bu çocuklardan biri olur muydum, kendi halime bırakılmış, hayattan hiçbir şey beklemeyen, umudu olmayan, geleceğe inanmak için bir nedeni olmayan?"

\
10
"MUTLAKA BİR ŞEYLER YAPMALIYDIM"

"Mutlaka bir şeyler yapmalıydım, bu kayıp, talihsiz çocuklara benim onların yaşındayken sahip olduğum fırsatları sunmanın bir yolunu bulmalıydım. Tutarlı bir proje oluşturmak için zaman ayırdım. Düşündüm, danıştım. Ve 12 Aralık 2019'da, küresel Covid sağlık krizi patlak verirken, benim adımı taşıyan vakıf kuruldu."

\
9
"O ZAMANDAN BERİ DURMADIK"

"İlk eylemlerimiz, vakıf için oluşturduğumuz çerçevenin ötesine geçen acil tıbbi durumlara yanıt vermek oldu. Harekete geçmeli ve hızlı davranmalıydık. Paris'teki Saint-Lois hastanesi ile iş birliği yaparak, kardiyologların ekiplerinin seyahat ettiği Kinşasa'da (Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti) operasyonlar planladık. Ve o zamandan beri durmadık."

\
8
"SALGINDAN SONRA VAKIF HIZ KAZANDI"

"Küresel sağlık krizinin sona ermesinden bu yana vakıf hız kazandı ve beş ana eksen etrafında örgütlendi; benim arzum Kongoluların ve özellikle de hem Kinşasa'da hem ülkemizin tüm vilayetlerindeki gençlerin günlük yaşamlarını iyileştirmek için etkili ve somut bir insani yardım yapısı oluşturmaktı."

\
7
"KENDİMİ ADAYACAĞIM"

"Sık sık eleştirildik ancak sizi temin ederim ki amacımız nihahi olarak ulusal toprakların tamamında faaliyet göstermekti ve bunu da gerçekleştirmeye başladık. Ekibimizi oluşturan yedi kişi bu konuda çalışıyor ve ben de kesinlikle kariyerim sona erdiğinde - o zaman kendimi tam zamanlı olarak vakfa adayacağım - ülkemizin tüm illerini ziyaret etmek ve buralardaki girişimleri arttırmak niyetindeyim."

\
6
"PAYLAŞMA VE YARDIM ETME"

"Vakfın bazı ana müdahale alanı var. Bu alanlar, en dezavantajlı kişilere sadece bir defaya özel değil, hayatlarının kontrolünü ellerine almalarını ve kendileri için bir gelecek inşa etmelerini sağlayacak araçlar vererek paylaşma ve yardım etme arzumu ifade ediyor"

\
5
"TEMEL EĞİTİMİ DESTEKLİYORUZ"

"İlk olarak okuma yazma öğrenememiş olan herkese bir şans vermek. Ne yazık ki ülkemizde her ikisine sahip olmayan çok sayıda çocuk var. Okuryazarlık bu yüzden çok önemli ve bu yüzden sınıflara ebeveynlere de açmaya karar verdik. Bu da aileler için olumlu bir ivme yaratmaya yardımcı oluyor çünkü biri diğerine yol açıyor. Aynı şekilde, çeşitli ilk ve orta dereceli okullarda uygun araçlar sunarak ve bunları düzenli olarak yenileyerek temel eğitimi destekliyoruz"

\
4
"EĞİTİM BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

"Yine eğitim konusunda, bu konu benim için çok önemli, okullara dağıttımız tabletler sayesinde dijital sınıflarımız her ilde yeni teknojilere erişimi kolaylaştırıyor."

\
3
"ANTRENÖRLERİN EĞİTİMİNE YARDIM EDİYORUZ"

"Başta futbol olmak üzere sporun geliştirilmesi için, eğitim merkezlerine ekipman bağışının yanı sıra, eğitim verenlerin gerekli bilgi ve becerilere sahip olması adına antrenörlerin eğitilmesine yardımcı oluyoruz".

\
2
"GELECEK NESİLLERİN DİKKATİNE SUNUYORUZ"

"Son olarak ülkemizin tarihi alanlarının finanse edilmesine yardımcı olarak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin tarihini tanıtmaya ve tüm nesillerin dikkatine sunmaya devam etmek istiyoruz"

\
1
"BAŞKA FIRSATLAR ÇIKACAK"

"Kendimi tam zamanlı olarak vakfa adadığımda, önümüze başka fırsatlar çıkacağını dşünüyorum. Bugün boş zamanlarımın çoğunu ortaklar, sponsorlar ve bağışçılar aramakla geçiriyorum çünkü çok sayıda projemiz var. Genç kız ve erkek kardeşlerimize ve daha geniş anlamda ihtiyacı olan tüm Kongolulara verdiğimiz destekte kalite ve sürekliliğe bağlıyız. Ancak herkese yardım edemeyeceğimizi de biliyoruz ve bunu kabul etmek çoğu zaman zor. Ne yazık ki..."

\