Sporx Extra Arama Logo

Çebi: "5 yılda 5 şampiyonluk istiyorum"
19
AHMET NUR ÇEBİ KONUŞTU
Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş Youtube kanalında kulüpteki son gelişmeleri, ligdeki durumu, transferi ve ayrılacakları değerlendirdi.
18
CAMİA SABIRLI OLSUN
Şu anda bulunduğumuz yer çok güzel ama lig uzun bir maraton. Mayıs ayı sonu gelmeden, kimin kupayı kaldırıp kaldırmayacağı belli olmuyor. Ayaklarımız yere basmalı, daha çok çalışmalı, şımarmamalıyız. Birbirimize olan sevgi, saygı, bağlılıkta büyük mesafe kat ettik. Beşiktaş camiasına sabırlı olun, biz iyi şeyler yapıyoruz mesajını verdiğimizin görülmesi beni mutlu etti.
17
ATIP TUTMANIN YERSİZ OLDUĞU GÖRÜLDÜ
Rakiplerimiz transfer dönemlerinde bizden daha çok transfer yaptı, daha aktif oldu, beklentiler onların daha başarılı olacağı yönündeydi, biz de bu işin içinde olduğumuzu ispat ettik. Yeterli görmeyenler, inanmayanlar vardı. Rakipleri destekleyen medyadaki arkadaşlar onları pozitif desteklerken, bizi aşağılara doğru çekmeye çalıştılar. Şu anda medyada aleyhimize atıp tutulan söylemlerin yersiz olduğunu görmek beni mutlu etti ve taraftarımın da mutlu olduğunu gördüm. Huzurluyum.
16
DAHA YARISINA GELMEDİK
Sezonun başlangıcından geriye dönüp baktığımda, 21 Ekim'de buraya geldiğimiz bir süreç var, 15 ay önce. O dönemde 13. sırada olan bir Beşiktaş vardı, özgüveni kaybetmiş bir takım vardı. Geldikten sonra buraya toparlamak çok önemliydi, bunu başardık. Hiç kimse beklemezken Şampiyonlar Ligi'nde katılma ihtimalini elde ettik ancak pandeminin getirdiği süreç olumsuzdu. Çok süratli bir şekilde transferleri gerçekleştirmemiz de mümkün değildi. Eksiklerimiz oldu, tamamlayamadığımız kadrolarımız oldu. O maçta sağ bekimiz Douglas'ı oynatamadık, sakatım, çıkmak istemiyorum dedi. Ufak tefek şeyler bile bizim planlarımızı alt üst ettik. Hocamızın emekleri, doğru transferler, çocukların bize inanmasıyla büyük mesafe kat edildi ama daha çok yol var, yarısında bile değiliz.
15
2-3 SENE ÖNCE AYRILMALIYDIM
Eski yönetimden 2-3 sene evvel ayrılmalıydım, belki Beşiktaş'a daha çok katkım olurdu ayrılsaydım. Bu benim özeleştirim.
14
NEYE GÖRE BÖYLE KONTRAT YAPILDI?
Geçmişten gelip, başımızın belada oldu, Beşiktaş'ın önünü kapatan, ekonomik olarak yoran, limitlerimizi kapatan futbolcular var. Bunların tercihini hocamız yaptı, katkı vereceklerini düşünmüyorum dedi, bizi yönlendirdi, doğrusu da bu. O kadar ilginç şeyler yaşadık ki, ücretleri çok yüksek olan futbolcu kardeşlerimizden gitmelerini ve Beşiktaş'ı rahatlatmalarını istememize rağmen, hiçbiri şu saate kadar gitmedi. Gitmeyi düşünmüyoruz, aldığımız ücretler çok iyi, bulursak bakarız, önce hangi şehir olduğuna bakarız, sonra paranın miktarına bakarız diye diye yaklaşık 6 aydır burada oturan arkadaşlarımız var. Bunlar öncelikle yaz aylarında yollarımızı ayırmak istediğimiz arkadaşlardı, onların yerine transfer yapmamız gerekiyordu. Bunlar gitmedikçe transferde işimiz çok zor, onlar da bu desteği bize vermiyor. Onları da yargılamıyorum, bu kontratlarla gelmişler ama bu kontratlar verilirken neye istinaden böyle kontrat yapılmış, sorgulanması gerekiyor.
13
1.5 SENE SONRA ÖNÜMÜZ AÇILACAK
Burası bir spor camiası, bu sebeple başarı da gerekiyor, ikisini beraber yürütünce borçları düşürmek 10-12 seneden evvel olmaz. O döneme kadar Beşiktaş'ın kontrol edilebilir bir ekonomik yapısı olmayacaktır. Futbolda inşallah 1, 1,5 sene sonra biten kontratların yerine ekonomik olarak koyacağımız oyuncularla önümüz açılacak.
12
ROSIER, GHEZZAL, MONTERO

Kiralık oyuncuları tutabilirsek, daha iyi bir sene geçirebiliriz önümüzdeki sene ama bahsi geçen 3 futbolcu arkadaşımız, çok istememize rağmen 'Önümüzü görelim' diyerek bu seneye konuyu sarkıttılar. Bu 3 oyuncu bize, 'Görmek istiyoruz, Beşiktaş'ı tanımak istiyoruz, sonra şartları konuşuruz' dediler. Bu çok hoş bir haber değil ama bonservis konusunda bizleri zorlayabilirler, sıkıntılı bir süreç orada var.

11
YABANCIYI BEN İSTEDİM
Yabancı sayısı mesela 14'ten 16'ya çıkarıldı, bunu ben istedim. İsteme talebim çok netti, bu süreç için talep ettim, ilerisi için etmedim. Önümüze 3-0 hükmen şartını koyarsanız, önümüzü açmanız gereken şeyler var. 2 ayda sonucu geçen hafta alabildik. Kulüplere 9 bin liralık kura geçildi, bunu çarpınca limitlerimizi eksiye geçiriyorsunuz. Ülkenin enflasyon politikası yüzde 10 ise onu yaparsınız, daha fazla olursa ne yapacaksınız gibi süreçler var. Pandemide daha fazla hoşgörü ve anlayış gereken bir dönemdeyiz. UEFA ve FIFA da ne kadar yanındayız, destek olacağız gibi söylemlerle başlamışsa da, futbolcular mahkemeye gittiğinde pandemi yokmuş gibi karar veren UEFA ve FIFA ile karşı karşıyayız, bununla ilgili TFF'nin daha etkili olmasını bekliyorduk, öyle olmadığını görüyoruz.
10
TALISCA HİÇ GÜNDEMDE OLMADI
Talisca bizim gündemimizde hiç olmadı, bizim de Talisca'nın gündeminde olduğumuzu sanmıyorum. Marka değeri çok yüksek futbolcuların etrafında çalışan, sosyal medyasının takipçisini arttırmak için etrafında çalışanlar bu tip şeyler yapıyorlar. Taraftarlarımız böyle şeylere itibar etmesin.
9
GENÇLERE ŞANS VERMELİYİZ
Futbolcu oynadığı takdirde başarılı olabiliyor. Hocamız Ersin olduğu için kaleci düşünmüyorum diyor. Onlara şans vermek için risk almamız gerekiyor. Belki 1-2 maç kaybedebilirsiniz ama size yıllarca maç kazandıracak birini kazanırsınız.
8
LİMİTLER ÖNÜMÜZÜ TIKIYOR
Her takımda olduğu gibi bizde de eksikler var, daha iyilerini almamız da gerekiyor olabilir ama maalesef daha önceden kullanılmış yüksek limitler, TFF'de lisans yönetmeliğinde önümüzü tıkıyor. Transfer için orayı aşmamız gerekiyor. Bizi çok seven ve bırakmayan, yüksek ücretler alan oyuncularımızın başka kulüplere gitmesiyle transferleri gerçekleştirebileceğiz. Canım cennet istiyor da günahlarım bırakmıyor. Yine de gayret ediyoruz, oradan boşalacaklar ile ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz.
7
PARLATMAYA DEVAM EDERİZ
Yıldızları kendimiz yaratalım. Rıdvan, inatla üstüne gittik, hocamız ısrar etti. Dorukhan, iyi futbolcu, olgunlaştı. Kalede Ersin, olgunlaştı. Rosier'i kim tanıyordu? Bana göre yıldız, hangi yıldızla mukayese edeceksin? 600-700 bine getirdiğiniz oyuncu yıldız değil de 7 milyon euroya getirdiğiniz mi yıldız. Bırakın o yıldızlar onlarda kalsın, biz kendi yıldızlarımızla Beşiktaş'ı parlatmaya devam ederiz.
6
YALNIZ HİSSETMİYORUM
Sıkıntı bekliyorduk ama bu seferki beklediğimizin de ötesinde oldu. Yalnız hissetmiyorum, Beşiktaşlıların çoğunun beni sevip saydığını hissediyorum, bu da bana yetiyor. Beni anlayan Beşiktaş camiası bana yeterli.
5
5 KERE ŞAMPİYONLUK İSTİYORUM
5 yıl içinde borcun yarılandığı, 5 kere de şampiyon olduğumuz bir süreç istiyorum. Voleybol takımının gençlerden oluştuğu, bayanlarımızın öne çıktığı, basket takımımızın kendi kendine yettiği ve kupalar kaldırdığı bir 5 yıl istiyorum.
4
TEK İSTEYEN BİZDİK
Biz Beşiktaş B Takımı olsun istiyoruz dedik TFF'ye, rezerv ligi isteyen tek biz çıktık. Diğer takımlar istekli değil diye istemediler, belki bu sene düşünülebilir.
3
10 AYDIR MÜCADELE VERİYORUZ
10 aydan beri kredinin yeniden yapılandırılması için mücadele veriyoruz. Bankalar da haklı olarak bizimle münakaşa içindeler, onlar olmasa bu kulüpler bu kadar da yaşayamazdı. Bir tık daha iyisini yapmaya çalışıyoruz, çok daha iyisini yapmak da mümkün ama bankalar müsaade etmiyor.
2
BU ÇOCUKLAR BİZİM
Biz bu çocukları Alanya'ya kiraya verdik. Beşiktaş'ın oraya vermiş olduğu futbolculardan genç ve en önemli olanlarından birini Welinton ve N'Sakala transferlerinde kullandık. Önemli bir futbolcuymuş ki Beşiktaş'a katkı vererek gitti. Diğer ikisi çok genç ve Alanya gibi şampiyonluğu zorlayan bir takımda oynuyorlar ve gelişiyorlar. Bonservisi bende, en iyi yerde oynuyorlar. Bazen oyuncuları 2. 3. ligde oynatacak takım bulamıyoruz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, Alanya gibi güzide bir kulüpte oynuyorlar. Bunu başaran arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.