Haber Tarihi: 30 Kasım 2023 17:25 - Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2023 17:25

Borsa neden düşüyor? Son dakika 30 Kasım 2023 BIST bugün neden düştü?

Borsa neden düşüyor? 30 Kasım 2023 son dakika BIST haberleri... Borsa İstanbul'da son dakika hareketliliği yaşanıyor. BIST 100 endeksi güne %0,02 oranında düşüşle yatay şekilde 8.007,99 puandan başladı. Borsada yaşanan bu hareketlilik sonrası yatırımcıların gözü ise "Borsa neden düştü, düşüyor?" sorusuna çevrildi. İşte Borsa İstanbul'da yaşanan son gelişmeler...

Borsa neden düşüyor? Son dakika 30 Kasım 2023 BIST bugün neden düştü?
Abone Ol
BIST 100, dünkü işlemlerde %1,04 oranında düşüşün ardından günü 8.009,33 puandan kapattı. Dün 8.125 puana kadar yükselen endeks, en düşük 7.993 puana kadar geriledi. Endeks, dolar bazında 277 dolara geriledi. BIST 100'de dün 12 hisse yükselirken 87 hisse düştü. BIST 100'ün günlük işlem hacmi 82,1 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi toplam hacmin %67,7'sini oluşturdu.
BORSA NEDEN DÜŞÜYOR? 29 KASIM

Borsa İstanbul'da yatay açılış sonrası ilk işlemlerde hafif yukarı yönlü bir seyir izlendi. Banka, gayrimenkul ve metal sektörü, yarım puana yakın kısmi yükselişle başladı. Spor, kobi ve bilişim ise güne ekside başlayan sektörlerin başında yer aldı.

BIST 100'de güne hızlı başlayan hisseler

BIST 100'e dahil hisseler arasında CWENE, GENIL, ECZYT, KONYA, SKBNK, açılış sonrası ilk işlemlerde değer artışıyla öne çıkan hisseler oldu. HEKTS, SASA, MAVI, KZBGY ve TOASO ise güne ekside başlayan hisselerin başında yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde BINHO, EKOS ve AGROT tavan serisine devam ederken VBTYZ ve INGRM payları da açılışta en çok yükselen hisseler arasındaydı. LIDER, SMART, HURGZ ve QNBFB payları ise açılışta taban fiyatına gerileyerek en çok düşen hisseler oldu.

Bugün yurt içindeki önemli gelişmeler arasında Türkiye 3. çeyrek büyüme verisi, %5,9 oranında artış olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılmak üzere bugün Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek. Diğer yandan bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gündeme ilişkin soruları cevaplayacak olması piyasa tarafından fiyatlanabilir.

Küresel tarafta ise bugün OPEC+'ın toplantısı takip edilecek. ABD'de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Kişisel Gelir/Gider ve Chicago PMI verileri açıklanacak. Almanya, Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı verilerini açıklayacak.

BORSA NEDEN DÜŞER?


Hisse senedi fiyatları, tek bir işlem gününde değer olarak (bazen şok edici oranlarda) artmak ya da azalmak kaydıyla dalgalı bir seyir izler. Özellikle acemi yatırımcılar, yaşanan bu fiyat hareketlerini anlamlandırma konusunda güçlük yaşarlar. Oysaki finansal piyasalarda başarılı olmanın yolu, fiyat hareketlerini doğru bir biçimde analiz etmek ve alım satım kararlarını buna göre vermekten geçer.
Borsa Bir Açık Artırmadır

Hisse senetlerinin neden ve nasıl dalgalandığına girmeden önce borsanın çalışma mantığına bir göz atalım. Borsa, alıcılar ve satıcıların halka açık şirketlerin mülkiyet hisseleri için fiyat pazarlığı yaptığı bir müzayededir. Bir taraf belirli bir şirketteki mülkiyetini satmak isterken diğer taraf bu mülkiyeti satın almak ister. Taraflar, yani alıcı ve satıcı bir fiyat üzerinde anlaştığında, ticaret eşleştirilir ve bu, hisse senedi için yeni piyasa fiyatı olur.

Hisse Senedi Arz ve Talep Dengesi

Borsada bireysel yatırımcılar, şirketler, varlık yönetimi şirketleri hatta hükümetler varlık gösterebilir. Diğer tüm piyasalar gibi, arz ve talep arasındaki denge, hisse senedinin fiyatını belirleyen temel faktördür. Bir ürüne olan talep yüksek ve bu talebi karşılayacak arz miktarı sınırlı ise fiyat doğal olarak artacaktır. Diğer yandan bir ürünün arzı yüksek iken buna karşın piyasada kendine yeterli alıcı bulamıyorsa, ürün bolluğu yaşanacak ve fiyat düşecektir. Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile yaşadığımız "Uçak Krizi" meselesini hatırlayalım. Rusya Federasyonu Türkiye'den ithalatı yasaklayınca, gümrük kapılarından dönen on binlerce ton meyve sebze iç pazara dönmek zorunda kalmıştı. Yaşananlar elim bir hadise olsa da, iç piyasada aşırı bollaşan ürünler sebebiyle, bir süre boyunca vatandaşlar maliyetinin bile altında, bedavadan biraz daha pahalıya domates satın alma imkanı bulmuştu. Arz ve talep arasındaki bu ilişkinin, bir ürünün fiyatı üzerinde ne denli etkili olabileceğinin kanıtı değil mi?
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


Arz ve talep dışında, büyük finansal haberler, doğal afetler, yatırımcının şirket finansallarına tepkisi veya fiyat spekülasyonu gibi diğer faktörler normalden daha büyük fiyat dalgalanmalarına neden olabilir.

 
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Borsa
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok