Rachid Taha kimdir, neden öldü? Rachid Taha'nın şarkıları

Rachid Taha kimdir ve kaç yaşındadır? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Hayatını kaybeden Rachid Taha hakkında tüm merak edilenleri sizler için yanıtladık.

13 Eylül 2018 07:29
Rachid Taha kimdir, neden öldü? Rachid Taha'nın şarkıları
Rachid Taha hakkında tüm bilgiler burada! Daha önce birçok albüm çıkaran ve hayatını kaybetmesiyle tekrar gündeme gelen Rachid Taha kaç yaşındaydı ve nereli olduğu Google'da merakla araştırılıyor. Peki Rachid Taha neden öldü? İşte tüm detaylarla sizlerleyiz... RACHİD TAHA NEDEN ÖLDÜ?

59 yaşındaki sanatçının, Paris'teki evinde uyurken geçirdiği kalp krizisonucu yaşamını yitirdiğini bildirildi.


RACHİD TAHA KİMDİR, KAÇ YAŞINDAYDI?

Rachid Taha, 1958 yılında Cezayir Oran'da dünyaya gelmiştir.

Müzik kariyeri 1981 yılında kurduğu Carte de Séjour ile başlar. Göçmenlerin entegrasyonunu ve onlara tolerans gösterilmesini savunan grubun adının anlamı "oturma izni"dir. 1986 yılında dönemin kültür bakanı Jack Lang, Douce France (Tatlı Fransa) adlı ünlü ironik bir şarkıyı Fransa Ulusal Meclisi üyelerine dağıtmış, bu olay grubun sesini miliyetçi cepheye karşı daha yüksek duyurabilmesini sağlamıştır.

Grubun 1989 yılında dağılmasıyla birlikte Rachid Taha'nın solo kariyeri başlamıştır. 1991 yılında Barbès adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır. 1993 yılında İngiltere diskolarında popülerleşen Rachid Taha albümündeki Voila Voila adlı şarkısı Rachid Taha'nın politik çizgisini bırakmadığını gösterir. Şarkının bir bölümünde sözler şöyledir:

Kelimeler her yerde aynı: sen, yabancı, bütün sorunların kaynağısın!

1970'li yıllardan kalma "Ya Rayah" adlı parçayı 1997 yılında single olarak piyasaya sürdü; bu şarkı onu dünya çapında üne kavuşturdu. Türkiye'de de en tanınmış şarkısı budur. Türkiye'de çok tanınmış bir diğer çalışması ise 1999 yılında Khaled ve Faudel ile verdiği konser kaydıdır. Bu konser 1,2,3 Soleils adı altında bir albüm olarak piyasaya sunulmuştur.

Daha fazla göster
yukarı ok