Arama Logo

Yazarlardan Fenerbahçe yorumları; "Kabus gibi çöküyorlar"
7
YAZARLARDAN FENERBAHÇE YORUMLARI
Spor yazarlarının Fenerbahçe - AEK Larnaca maçının ardından köşelerinde yaptıkları değerlendirmeleri sizler için derledik...
YAZARLARDAN FENERBAHÇE YORUMLARI
6
"KALKIP MAÇA GİDESİM GELDİ"

İlker Yağcıoğlu: "Dün akşam AEK Larnaca karşısında yine harika bir Jorge Jesus oyunu izledik. Maçın başlamasıyla birlikte rakibin üzerine kabus gibi çöken topu kazandığında da çok çabuk rakip kaleyi inan ve pozisyonlar üreten Fenerbahçe vardı. İsmail ve Crespo, müthiş bir maç oynadılar. Resmen takımı birer kişi fazla oynatıyorlar.Boştaki her topu kazanıyorlar. Her ikili mücadeleden galip ayrıldılar. Ve kaptıkları toplarla atakları başlatan isemler oluyorlar. Emre Mor da oyunda kaldığı süre boyunca en çok alkış alan isimlerden biriydi. Direkten dönen topunda rakibinden sıyrılışı tek kelimeyle mühişti.

İsimler değişse de Fenerbahçe'nin oyunu değişmiyor. Bunu sağlayan da tabii ki Jorge Jesus... Son olarak şunu söyleyeyim. İkinci yarının ilk 20 dakikasında öylesine müthiş bir Fenerbahçe izledik ki evden kalkıp maça gidesim geldi." (Takvim)

\
5
"ROTASYON OYUNCULARI KAHRAMAN OLDU"

Gürcan Bilgiç: "Tribünlerin sıcaklığı ile birlikte maçın havası da kendine geldi. Normalde "altı rotasyona rağmen" dememiz lazım ama "rotasyon" oyuncuları maçın kahramanı olarak alkışların efendisi oldular. İsmail Yüksek – Crespo orta sahası, Larnaca için de çözümsüz hale getirdi. Topu geriye kapma süresinin dokuz saniyelerin altına girdiği bir süreçti muhtemelen. Rakibi sürekli topun peşinde koşturdular. Rossi'nin biraz dikkatli olması, tabelada bambaşka bir rakam yazdırırdı. Ama onun girdiği pozisyonlara da başkasının isim yazması zor. Maç periyodundaki "sekte", özellikle ön taraf oyuncularında etkisini gösterdi." (Sabah)

\
4
"TAKIM PRESİ YİNE ÜST DÜZEYDİ"

Ömer Üründül: "Fenerbahçe yüksek tempolu yoğun baskılı bir 45 dakika sergiledi. Takım presi yine üst düzeydeydi. Ben Jorge Jesus'un dün geceki takım tertibini doğru buldum. 4-2-1-3 sistemi yapıya uygundu. Bilhassa Rossi ve Emre gibi iki kanat forveti vardı. Lincoln biraz yerini terketse de forvet arkası oynaması doğru tercihti. En iyi oyuncular kimdi diye düşünürsek, ben Crespo ve İsmail diyorum. İngiliz hakemde mükemmel bir yönetim gösterdi." (Sabah)

\
3
"GÜNEY KIBRIS FANATİKLERİNE SELAM"

Ercan Güven: "Taraftarları, motivasyonu milliyetçilikte arayıp İstanbul için saçma sapan hayaller kuran AEK Larnaca’ya Kadıköy’ü dar eden, baskı ve pozisyonlarla sersemleştiren Fenerbahçe, hem grup liderliğine adaylığını perçinledi hem de Güney Kıbrıs fanatiklerine asil bir selam çaktı. Bir maça ne kadar misyon yüklerseniz, kaybettiğinizde o kadar üzülürsünüz oysa… Alınma komşu, bu sadece işti! Rakibin olağanüstü oynayan kalecisi Piric 45 dakikada 4, 90 dakikada 8 gol kurtarınca Fenerbahçe’nin güzel futbolu hak ettiği farkı yapamadı. Normal sürenin bitmesine 4 dakika kala Serdar Aziz ile birlikte oyuna giren Arda bir dakika geçmeden şık gol denemesiyle alkışlayan tribünlere yanıt verdi sanki. Çok özel bir ilişki var Arda ile tribün arasında. Fenerbahçe için güzel bir geceydi." (Milliyet)

\
2
"O LAFLAR HAVADA KALDI"

Engin Verel: "Fenerbahçe'nin kesin favori olduğu bir maç... Ama futbolda 'Büyüklük' kâğıt üzerinde değil, sahada belli oluyor. Rum ekibinin Kiev'i deplasmanda yendiğini aklımızın bir kenarına yazarak maça çıkmak durumundayız. Maçtan önce AEK'nın basın sözcüsü "Cehenneme gidiyoruz ama gözümüzü Fenerbahçe'nin gözünün içine dikeceğiz" sözleri havada kalmıştı. Zira rakibin öyle kora kor mücadele niyeti yoktu. Tipik küçük takım sendromuyla oyunu tutup, belki bir gol atabiliriz mantığıyla oynamaya devam ettiler.

Oyuncuların performansını tek tek değerlendirmek doğru değil ama İsmail'den özel olarak söz etmenin bir ihtiyaç olduğunu belirtmek durumundayım. Bu genç çocuk, Fenerbahçe'nin orta sahasına müthiş dinamizm getiriyor, adeta takımın ruhu. Yüreğini ortaya koyuyor koymasına ama bunu yaparken de aklını-mantığını da koyuyor. Akıllı ve doğru işler yapmaya devam ederse Fenerbahçe için büyük kazanç olacak kanaatindeyim." (Akşam)

\
1
"JORGE 'GREGORY' JESUS"

Engin Kehale: "Jorge Jesus'ta biraz Gregory House havası var. Ne diyordu efsane doktorumuz? “Gerçeklik neredeyse her zaman yanlıştır.” Beşiktaş maçında hem sahadaki performanstan hem de kenardan giren oyunculardan beklediğini alamamıştı Jesus. Set oyunundaki üretkenlik sorununu kafasına dert etmiş olacak ki, AEK karşısında bir stoperi kenara çekti, ön tarafa bir oyuncu ekledi. Soyunma odasında belli ki Jorge Jesus, Sir Alex Ferguson’un saç kurutma makinası tedavisini kullandı. İkinci yarıya daha diri, daha enerjik ve tempolu başlayan Fenerbahçe 10-15 dakika içerisinde oyunu ilk yarıda yapamadığı kadar rakip ceza sahasına itmeyi başardı. Burada iki bekin ve İsmail’in kendilerini saha içerisinde daha ileride konumlandırmasının rolü büyüktü. Bu baskı en sonunda AEK savunmasında hatayı ve sarı lacivertlilere golü getirdi.

Diego Rossi enteresan oyuncu. Bir 90 dakika içerisinden iki tane Rossi klibi çıkartılabilir. Biri 20 milyon Euro bonservis ile Premier League yapar, diğerinin Fenerbahçe 11’indeki yeri tartışılır. İşin iyi yanı, saha içinde doğru tercihleri yapıp bitiriciliğini geliştirirse ilkine ulaşma potansiyelinin yüksek olması. Pozisyon yokken Batshuayi’yi golle buluşturmayı başardı Uruguaylı. O topu aldığında, AEK yarı sahasında 7 siyahlı formalı oyuncu, bir de Batshuayi vardı." (Hürriyet)

\