Sporx Extra Arama Logo

Uğur Meleke: "Süper Lig Porto'nun arka bahçesi mi?"
11

UĞUR MELEKE'DEN DEĞERLENDİRME

Uğur Meleke, Hürriyet'te "Süper Lig Porto'nun arka bahçesi mi? başlıklı yazısında çarpıcı yorumlarda bulundu.
10

FENA HALDE ALDATIYOR

Porto, 2012 yazında Süper Lig’e 3, 2013 ve 2014’te 5’er, 2015’te 6, 2016-17’de de tam 7 oyuncu satıyor. Porto’dan Fenerbahçe’ye geçen son 3 oyuncu Abdoulaye Ba, Fabiano ve Reyes*... Galatasaray’a gelenler Sinan Bolat ve Josue... Trabzonspor’a gelenler Marc Janko ve Hyun-Suk... Görünen o ki, birileri Süper Lig’i fena halde aldatıyor.
9

PORTO'NUN KULLANMADIĞI...

Evet biliyorum, Diego Reyes gibi bazı oyuncuların zaten kontratları bitmişti. Benim anlatmaya çalıştığım şey de, sadece Porto’nun Süper Lig’den kazandığı para değil zaten. Süper Lig takımlarının transferde ısrarla Porto’nun kullanmadığı, tercih etmediği, senelerce kiraladığı, hatta bedelsiz serbest bıraktığı oyunculara yönelmesi!
8

İNANILMAZ HATALARI...

Geçen gece Bein’de İspanya Ligi tekrarlarında Abdoulaye Ba’nın yaptığı inanılmaz hataları izlerken geldi aklıma bu konu! Porto, 2010’da A takıma aldığı bu futbolcuyu sırasıyla Covilha’ya, Coimbra’ya, Guimaraes’e, Vallecano’ya kiralıyor. Sonra ne hikmetse bu kariyerde bir oyuncu, birer yılı da Fenerbahçe ve Alanya’da geçiriyor. Sonunda Porto, Ba’yı bedelsiz olarak bırakıyor Vallecano’ya.
7

TÜRKİYE TURU YAPIYOR

Porto, Josue’yi de aynı dönemlerde A takıma alıyor. Yine önce Covilha’ya, sonra sırasıyla Penafiel, Venlo, Paços, Braga gibi takımlara kiralarken, Josue arada bir de Bursa, Galatasaray, Osmanlı turu yapıyor. Serbest kaldığında da rotayı Akhisar’a çeviriyor!
6

HORTUMU KESME ZAMANI

Son yıllarda Porto sonrası bir de Süper Lig havası alan futbolcular arasında Djalma, Janko, Henrique, Opare, Ba, Sami, Varela, Jun-Suk, Ghilas, Josue, Agu gibileri de var. Elbette arada Aboubakar ve Castro gibi başarılı transferler de olmuş. Ama bir kulüpten bir lige gelen 10 futbolcudan 9’u emeklilik öncesi son tur havasındaysa, artık bu hortumu bir noktada kesme zamanı gelmiştir bence.
5

FAIR-PLAY ÖDÜLÜ ALDILAR

Size, duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayacağınız bir bilgi vereyim: Geçtiğimiz hafta sonu Beşiktaş U21 takımı karşısında son derece çirkin görüntülerin parçası olan Konyaspor U21 ekibinin bazı oyuncuları, 5 yıl önce TMOK tarafından fair-play ödülüne layık görülmüşlerdi!
4

NASIL BU HALE GETİRDİK?

Ocak 2013’te, Tarsus’a boş kaleye gol imkânı veren oyunculardan Bahadır ve Mustafa, bu hafta sonunda Beşiktaş maçında kavgaya karışan takımın formasını giyenler içindeler...  Sakın Bahadır ve Mustafa bu konuyu kişisel olarak algılamasınlar; onlar belki de kavgayı ayırmaya çalışanlardır, çok üzgünlerdir, mesele bu değil. Esas mesele şu: Biz, U14 takımında sevgiyle ve centilmenlikle filizlenen bu çocukları, 5 yıl içinde nasıl bu hale getirdik? Hep birlikte bunun yanıtını arayalım bence.
3

METE KALKAVAN'IN JESTİ ÜZERİNE

Sayın Namoğlu’na soruyorum: Neden pazartesi sabahı ivedilikle kameraların karşısına geçip, “Kalkavan bu jesti o anda yapmadı, şu sırada yaptı. Su istiyordu, ya da sessizlik lütfen diyordu, ya da görüntü dondu vs” diye açıklamıyorsunuz? Neden spekülasyona bu kadar izin veriyorsunuz sayın başkan?
2

HAFTANIN DERSİ

VAR teknolojisi, Fenerbahçe-Başakşehir maçında 5 dakika 40 saniyeliğine devre dışı kaldı. Başakşehir’in nizami golü güme gitti, ortalık doğal olarak karıştı. Sezon başında VAR’a karşı olanlar, şimdi ne düşünüyorlar acaba? Baksanıza, VAR’ın 5 dakikalık yokluğuna bile kimsenin tahammülü yok artık!

1

HAFTANIN SORUSU

Antalyaspor-G.Saray maçında Cüneyt Çakır VAR’a gitmiş, penaltıyı vermemiş, hakem atışıyla oyunu tekrar başlatacak. G.Saraylılar nizami hakem atışı istiyorlar, Çakır ısrarla “Siz bırakın, Antalyalılar topu Muslera’ya vursun” diyor! Siz nizami atışla hakem atışı yapmakla yükümlü değil misiniz?