Arama Logo

Uğur Meleke'den Beşiktaş - Galatasaray değerlendirmesi
10
UĞUR MELEKE'DEN YORUMLAR

Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Beşiktaş - Galatasaray derbisi öncesi iki ekibin artılarını ve eksilerini kaleme aldı.

9
BEŞİKTAŞ SETTE, G.SARAY GEÇİŞTE USTA

Beşiktaş’ın ana planı set hücumu. Siyah beyazlılar yerleşik hücumda attıkları 13 golle lig lideri konumundalar. Gol öncesi Beşiktaş ortalama 12 pas yaparken, Galatasaray 9 pasla daha seri üretim peşinde. Galatasaray ayrıca deplasman maçlarındaki toplam 11 gol beklentisiyle ligin zirvesinde. Sarı kırmızılı takım daha çok ilk 45’te hareketli oynayıp sonuca giderken, ikinci devrelerde Beşiktaş daha aktif.

8
BU OYUNUN BİR BEDELİ DE OLABİLİYOR

Sergen Yalçın, Ocak 2020’de Beşiktaş’ı devraldığından beri ana planını oturtma üzerine yaptı tüm hamlelerini. Bu sezon da özellikle iç sahada bu planı uygulama çabaları sürüyor. Geriden, özellikle Welinton üzerinden pasla çıkıyorlar. Stoperleriyle beraber oyunu rakip yarı sahada kurmaya çalışıyorlar. Sergen Hoca, orta sahayı maksimum yaratıcı oyuncuyla oluşturma uğraşında. Bunun ödülünü geçen sezonki şampiyonlukla aldılar. Bu sezon da yerleşik hücumdan buldukları 13 golle lig lideri. Ancak bu oyunun bir bedeli de olabiliyor şüphesiz:

7
TERİM'İN İKİ FARKLI OYUN PLANI GELİŞTİ

Galatasaray’sa Fatih Terim’le bu sezon büyük bir yeniden yapılanma içinde. Birçok genç oyuncu transfer edildi, iki beki yeni, orta sahada Berkan-Cicaldau yeni, sağda Morutan yeni. Terim’in iki farklı oyun planı gelişti zaman içinde: Biri, orta sahada Taylan-Berkan’dan yalnızca birini kullandıkları, beş yeteneklinin bir arada 11’de olduğu iç saha oyunu. O durumda Halil-Diagne-Mohamed’den ikisine ilk 11’de yere verebiliyorlar. Ve daha fazla topa sahip olup, daha fazla üreten bir 11 o. Konya maçının ilk devresi ya da Göztepe ikinci devresi bu oyunun iyi uygulamalarıydı mesela.

6
HIZLI ÇIKIŞLARDA ANAHTAR İSİM CICALDAU

Terim’in diğer oyunuysa daha çok bir deplasman stratejisi. Ki muhtemelen Beşiktaş’a karşı da bu stratejiyi uygulayacaklar. Merkezde Berkan-Taylan-Cicaldau ile daha güvenli bir merkez planı. Kerem-Morutan (ya da Barış-Babel) üzerinden süratli geçiş hücumları. Galatasaray’ın Moskova’da aldığı galibiyet tam da bu stratejinin ürünüydü. Bu planda şüphesiz ki Cicaldau’nun çok kritik bir rolü var. Neredeyse tüm hızlı çıkışlarda anahtar noktada topa dokunan o. Zaten Rumen oyuncu bu sezon Süper Lig’de gole en fazla katkı yapan Galatasaraylı (Altı golün içinde var, ya atan ya asist yapan,ya da gol öncesi paslaşmada). Galatasaray’ın bu sezon Süper Lig’de 5 deplasman maçında xG (gol beklentisi) toplamı 11... Ve bu alanda lig lideri konumundalar.

5
İKİ TAKIMIN DA ZAFİYETİ AYNI

Bu sezon Beşiktaş’ın da, G.Saray’ın da zaman zaman duran top savunmasında sıkıntıları oldu. Marsilya-G.Saray maçının ikinci yarısında Saliba’nın üst direkten dönen kafa vuruşunu hatırlayın. G.Saray alan savunmasıyla kendi altıpas çevresini korurken, Saliba o alanın gerisinde pozisyon almış ve bomboş bir kafa vurmuştu.

4
KARARSIZLIĞA YOL AÇABİLİYOR

Alan savunması yapanlar şunu unutmamalı: Golleri alanlar değil, adamlar atıyor. Savunduğunuz alanlar arasında gerçek çizgiler olmadığı (hayali çizgiler olduğu) için araya gelen toplarda oyuncular kararsızlık yaşayabiliyor. Ayrıca geriden koşarak gelen hücum oyuncusu, sizin alanı bekleyen savunmacılarınıza karşı bir kuvvet artısı kazanıyor.

3
DURAN TOPLARDA KARTAL YAKIN DİREĞE, ASLAN ARKA DİREĞE

Bu sezon Süper Lig’de duran toptan pas atılan bölgeler incelendiğinde, Beşiktaş’ın daha çok yakın direği hedeflediğini görüyoruz (maç başına 2,3)... Galatasaray’ınsa arka direğe attığı korner sayısı dikkat çekici (9 maçta 12 kez)

2
SİYAH BEYAZLILAR CEZA ALANI DIŞINDA ÇOK DAHA ETKİLİ

Beşiktaş bu sezon ligde ceza alanı dışından 5 gol bulurken, Galatasaray’da bu sayı 1... Sarı kırmızılılar süratli geçişleri sebebiyle çok faule maruz kalmış, maç başına kendilerine yapılan 15 faulle bu alanda Süper Lig’de zirvedeler. Siyah beyazlılar mücadele kriterlerinde ligde yüksek istatistikler yakalamış: Maç başına 13,9 top kapmayla diğer rakiplerini geride bırakmışlar. Galatasaray’da bu sayı 11.

1
ASLAN İLK, KARTAL İKİNCİ DEVREDE HAREKETLİ

İki takımın bu sezon en fazla ayrıştıkları konulardan biri, iki devredeki hareketlilik düzeyleri olmuş. Galatasaray maçlarında ilk yarılar çok hareketli geçiyor, sarı kırmızılılar ilk 45’lerde 9 gol atmış, 8 de yemiş. Beşiktaş’ınsa ikinci devreleri hareketli: İkinci 45’lerde 11 gol atıp, 8 gol yemişler