Sporx Extra Arama Logo

UEFA'dan TARİHİ karar geliyor!

Koronavirüs salgını sonrasında futbolda takvimi yeniden düzenlemek için çalışan UEFA, 2020/21 Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi sezonu için tarihi bir hamle yapmaya hazırlanıyor.
8
UEFA'DAN TARİHİ KARAR GELİYOR
Koronavirüs salgını sonrasında futbolda takvimi yeniden düzenlemek için çalışan UEFA, 2020/21 Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi sezonu için tarihi bir hamle yapmaya hazırlanıyor.
7
ÖN ELEME İPTAL OLABİLİR
Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde bu sezonu Ağustos ayı içinde tamamlamayı planlayan UEFA, 20 Ekim tarihinde başlatmayı planladığı gelecek sezon öncesinde ön eleme maçlarını yapmamayı ya da farklı planlar üzerinden devam etmeyi düşünüyor.
6
6 TAKIM ELEMEDEN GELİYOR
Mevcut sistemde Şampiyonlar Ligi'nde 24 takım liglerinde elde ettikleri derecelere göre doğrudan Şampiyonlar Ligi bileti alırken, Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi'ni kazanan takımlar da doğrudan gruplarda yarışmaya hak kazanıyor. Geride kalan 6 takım ise ön eleme turlarından geliyor.
5
12 ÜLKE, TEK MAÇLI SİSTEM
UEFA, takvimde yeterli boşluk oluşmadığını düşündüğünden ön eleme maçlarını rövanşlı değil, tek maçlı eleme usulu sistemi ile oynatmayı ya da şampiyonları Şampiyonlar Ligi'nde yer alamayan en iyi 12 ülkenin oynayacağı tek maç üzerinden yapmayı düşünüyor.
4
UEFA AVRUPA LİGİ KARIŞIK
Avrupa Ligi'nde ise sadece 48 kulübün 17'si doğrudan bilet alıyor ve mevcut durum daha da karmaşık bir hal alıyor. UEFA, burada da tek maçlık eliminasyon sistemi düşünmeyi düşünürken, alternatif bir sistem bulamadığını belirtiyor.
3
27 MAYIS'TA VİDEOKONFERANS

UEFA Yönetim Kurulu, 27 Mayıs tarihinde federasyonlarla bir videokonferans düzenleyecek ve gelecek sezonun takvimi için hazırlanan planlar bildirilecek.

2
ULUSLAR LİGİ KARARI
UEFA, gelecek sezon milli aralarda haftada 3 maçlık bir fikstür hazırlıyor. Milli Takımlar, 3 gün arayla 3 maç oynayacak ve Uluslar Ligi organizasyonunun da devamı böyle sağlanacak.
1
İSTANBUL PLANI: FINAL FOUR
Ayrıca, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak olan ve daha önce 29 Ağustos tarihinde oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finali için farklı opsiyonların da TFF ile görüşüldüğü ve İstanbul'da son 4 takımın Final Four oynayabileceği kaydedildi.