Sporx Extra Arama Logo

UEFA'dan Galatasaray'a müjde!
9
G.SARAY'IN İŞİNE YARADI

UEFA’nın Finansal Fair Play kurallarında gerçekleştirdiği değişiklikler Galatasaray’ın işine yaradı. (Milliyet)

8
YÖNETİMİN ELİ RAHATLADI
Korona salgınının kulüplere getirdiği olumsuz ekonomik etkileri hafifletmek amacıyla, mali konularda sıkı kontroller getiren kuralların esnetilmesi, Avrupa futbolunun patronlarıyla, hali hazırda yürürlükte olan bir anlaşması bulunan Cim Bom’un elini rahatlattı.
7
4 YILLIK YAPILANDIRMA
Galatasaray ve UEFA arasında 2018 yazında, dört yıl süreli bir yapılandırma anlaşması imzalandı.
6
BAZI KISITLAMALAR GELDİ
Kulübü ekonomik olarak rayına oturtmayı hedefleyen bu anlaşma, kulüp için ekonomik ve sportif bazı kısıtlamalar getirdi. Bunlar kadro kısıtlaması ve gelir-gider dengesinde sezon başına verilebilecek maksimum açıklar olarak belirlendi.
5
10 MİLYON EURO AÇIK TAAHHÜDÜ
Yapılandırma anlaşma çerçevesinde sarı-kırmızılılar, 2019-20 sezonunda azami 10 milyon euro açık vermeyi taahhüt etti ve bu dönemde harcamalarına dikkat etti. Ayrıca, personel masrafları ve net banka borçlarının sınırlandırılması da 2020 raporlama dönemi için Galatasaray tarafından kabul edildi.
4
2021'DEN ELE ALINACAK
UEFA son aldığı kararla 2020 finansal yılının değerlendirmesini bir yıl erteledi ve 2021 finansal yılı ile birlikte ele ele alınarak değerlendirilmesine karar verdi. 2020-21 sezonu izleme dönemi kısaltılırken, 2018 ve 2019 olmak üzere yalnızca iki raporlama dönemini kapsamasına hükmedildi.
3
MALİ AÇIDAN RAHATLATTI
Galatasaray’ın 2020 raporlama döneminde vereceğini taahhüt ettiği maksimum açık 10 milyon euro iken, değerlendirmesi ertelenen 2020 finansal yılının bu sezonu da kapsaması ve yine personel masrafları ve net banka borçlarının bu yıla ait sınırlandırılmalarının değerlendirilmesi açısından yeni değişiklikler mali açıdan rahatlama getirdi.
2
HARCAMA ESNEKLİĞİ
UEFA tarafından yapılan değişiklikler sarı-kırmızılılar açısından belli bir harcama esnekliği doğurdu.
1
SONRAKİ YILA KOMPANSE
Ne var ki 2020 mali yılı denetlemesi iptal edilmediği sadece ötelendiği ve gelecek yılla birlikte değerlendirileceği için Galatasaray’ın olası harcamalarını, değerlendirmenin yapılacağı bir sonraki yıla kompanse etmesi gerekecek. (Milliyet)