Sporx Extra Arama Logo

Tokyo 2020 Olimpiyatları İzleme Rehberi
10
SPORX'TEN OLİMPİYAT REHBERİ

Dünya sporunun galası, en büyük organizasyonu! Sporseverlerin tek bir nefeste geçirdiği ve ardından 4 yıl beklediği Olimpiyatlarda mücadeleler 21 Temmuz'da başlayacak, resmi açılış 23 Temmuz'da gerçekleşecek ve 8 Ağustos'ta sona erecek.

Biz de bir Sporx geleneği haline gelen "İzleme rehberi"ni sizler için özenerek hazırladık!

9
NEREDE?

Olimpiyatlar, pandemi nedeniyle 1 yıl gecikmeli olarak Tokyo'da gerçekleştirilecek. Tokyo, 1964'ten sonra ikinci kez Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapacak. Pandemi nedeniyle tüm organizasyon seyircisiz olarak gerçekleştirilecek.

8
NASIL TAKİP EDİLECEK?

Tokyo Olimpiyatları'yla ilgili tüm gelişmeler Sporx ve Sporx'in olimpiyatlar için hazırladığı mikro siteden takip edilecek. TV yayını ise TRT Spor, TRT Yıldız, Eurosport 1 ve Eurosport 2 kanallarında olacak.

7
LOGO

2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları resmi logosu 24 Temmuz 2015 tarihinde açıklandı. Ancak bu logo 'intihal' ve 'çalıntı' haberleri nedeniyle değiştirildi. Daha sonra hazırlanan logo yarışmasında kazanan Asao Takolo oldu. Çivit renkli bir dama tahtası üzerinde halka şekli olarak sunuldu. Tasarım, Japonya'yı örnekleyen rafine bir zarafet ve sofistikasyon olarak tanımlandı.

6
SPOR DALLARI

33 farklı spor dalı ve 50 farklı disiplinde 339 yarışma olacak. 3x3 basketbol, BMX ve Amerikan yarışı olarak bilinen röle bisiklet yarışları dahil edildi. Yüzme, okçuluk, atletizm, badminton, beyzbol, basketbol, boks, kano, bisiklet, binicilik, eskrim, çim hokeyi, futbol, golf, jimnastik, hentbol, judo, karate, modern pentatlon, kürek, ragbi, yelken, atıcılık, kaykay, tırmanış, masa tenisi, tekvando, tenis, triatlon, voleybol, halter, güreş sporlarında mücadeleler olacak.

5
SPORCULAR MADALYALARINI KENDİ TAKACAK

Japonya Başbakanı Suga Yoshihide ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Bach, Tokyo 2020'de güvenliğin artırılması için bir dizi önlem alındığından bahsetti. Buna göre, finallerde ilk 3'e giren sporculara tören sırasında madalyaları, önceki oyunlardaki gibi görevlilerce boyunlarına takılarak verilmeyecek. Bir kutu içinde takdim edilecek madalyaları sporcular, kendiler boyunlarına takacak. Madalya kutularını hazırlayan görevlilerin ise dezenfekte edilmiş maske ve eldiven takması zorunlu olacak. Sporcular da tören sırasında zorunlu maske takacak.

4
TÜRK SPORCU SAYISI

11.238'den fazla sporcunun katılacağı organizasyonda Türkiye, 108 sporcuyla temsil edilecek. 108 sporcu sayısı, 114 sporcumuzun katıldığı Londra Olimpiyatları'ndan sonra en yüksek ikinci katılım oldu.

3
TÜRKİYE'NİN OLİMPİYAT TARİHİ

Türkiye, olimpiyat oyunları tarihinde 39 altın, 25 gümüş, 27 de bronz madalya kazandı. Milli sporcular, olimpiyatlarda sadece 6 spor dalında başarılı sonuçlar elde etti. Olimpiyatlarda Türkiye'nin aldığı 91 madalyanın 63'ü güreşte, 11'i halterde, 7'si tekvandoda, 5'i boksta, 3'ü atletizmde, 2'si ise judoda geldi. Türkiye'nin en başarılı olduğu olimpiyat oyunları Roma 1960 oldu. Toplam 55 sporcuyla katıldığı ve en çok altın madalya kazandığı Roma Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye 7 altın, 2 de gümüş madalya elde etti. Türkiye en çok madalyayı ise 3 kez olimpiyatlara ev sahipliği yapan Londra'da kazandı. 1948 Londra Olimpiyatları'nda 6 altın, 4 gümüş, 2 de bronz madalya elde eden ay-yıldızlı sporcular, 12 kez ile en çok madalya kazandığı olimpiyatları yaşadı.

2
MODERN OLİMPİYATLARIN DOĞUŞU

"Hayatta önemli olan zafer elde etmek değil çabalamaktır. Önemli olan kazanmak değil iyi mücadele etmektir" sözünün sahibi Fransız tarihçi Pierre de Coubertin, yaklaşık bin 500 yıl sonra modern oyunların başlamasına ön ayak oldu. Olimpiyatların yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunan Baron Coubertin, 1892'de Paris-Sorbonne Üniversitesi'ndeki konuşmasında, uluslararası spor organizasyonu fikrini öne sürdü. Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) ilk toplantısı, sporu yaygınlaştırmak gerektiğine ve spordaki rekabetin savaşları önleyebileceğine inanan Coubertin önderliğinde 23 Haziran 1894'te Paris'te gerçekleşti. 1. IOC Toplantısı sonucunda olimpiyatların yeniden düzenlenmesine ve ilk oyunların 1896'da Atina'da düzenlenmesine karar verildi. 1896 Atina Olimpiyatları'nın programında 9 branş (atletizm, bisiklet, cimnastik, eskrim, güreş, atıcılık, halter, yüzme, tenis) yer aldı. 1916'da I. Dünya Savaşı, 1940 ve 1944'te ise II. Dünya Savaşı yüzünden yapılamayan olimpiyatlar, bu 3 istisna dışında her 4 yılda bir organize edildi. Normal şartlarda geçen 2020'de düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları, 2019'un sonunda Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıla ertelendi.

1
OLİMPİYATLAR'IN LOGOSU VE SLOGANI

IOC kurucusu Coubertin tarafından 1912'de tasarlanan olimpiyat logosu, beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş mavi, sarı, siyah, yeşil ve kırmızı halkalardan oluşuyor. Baron Coubertin, o dönem oyunlara katılan tüm ülkelerin bayraklarının rengini barındırdığı için böyle bir sembol kullanmayı tercih etti. Aynı zamanda Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC), Asya Olimpik Konseyi (OCA), Afrika Ulusal Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOCA), Pan Amerikan Spor Organizasyonu (PASO) ve Okyanusya Ulusal Olimpiyat Komiteleri'ni (ONOC) ve dolayısıyla 5 kıtayı temsil eden halkalar, ilk kez 1920 Antwerp Olimpiyatları'nda kullanıldı. "Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü" anlamına gelen Latince "Citius, Altius, Fortius" sloganını, olimpiyatlara adapte eden isim de Baron Coubertin'dir. Coubertin, sporu güçlü bir eğitim aracı olarak kullanan Katolik mezhebine bağlı Dominikan rahibi ve öğretmen arkadaşı Henri Didon'un, okullar arası bir atletizm yarışmasında hatiplere has bir coşkuyla "Citius, Altius, Fortius" kelimeleriyle bitirdiği konuşmasından çok etkilenmişti. "Citius, Altius, Fortius"u olimpiyatların düsturu haline getiren Coubertin, ilk kez 1924 Paris Olimpiyatları'nda tanıtılan sloganın, rekorlara meydan okuyan sporcular için olduğunu söyleyerek, "Bu üç kelime, etik güzelliği temsil ediyor" demişti.