Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Süper Lig kulüpleri, yarıda kalan sezon için ne düşünüyor?
20
SÜPER LİG'İN KALANI NE OLACAK?

Süper Lig'de sezonun bitimine 8 hafta kala ara verildi. Hemen hemen her kulüp, sezonun kalanı için fikrini dile getirdi. İşte Süper Lig kulüplerinin sezonun kalanı için düşünceleri...

19
SİVASSPOR
Sivasspor'da teknik direktör Rıza Çalımbay'dan ilginç bir fikir geldi. Tecrübeli teknik adam, "Süper Lig’in tamamlanması için farklı senaryolar masaya yatırılıyor. Sürecin gidişatına göre belirleyici olacak bir durum var önümüzde. Ancak benim bu konudaki kişisel fikrim; yine altını çiziyorum gidişata göre bakılarak Mayıs 15’ten sonra takımların Antalya’da toplanması. Orada izole ve sağlıklı bir futbol ortamı kurabiliriz. Antalya fiziksel açıdan bu imkanlara sahip. Takımlar hem hazırlık süreçlerini geçirir hem de çarşamba pazar olmak üzere sıkışık takvimle birlikte lig orada rahatça oynanabilir. En azından orada oynanacak maçları bütün insanlar televizyondan izleyebilir. Böylelikle seyahat sıkıntısı da ortadan kaldırılmış olabilir. Şu süreçte açıkçası bana en mantıklı gelen senaryo bu oluyor" dedi.
18
MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "En önemli konu Bilim Kurulu'nun. Bu konudaki çalışmaları, yönlendirmeleri ve sağlıkla ilgili gereklilik durumları önümüzü görmemizi sağlayacak. Bunlara göre en sağlıklı kararlar alınacaktır. Açıkcası şuan Play-Off tartışılan bir konu değil. Şu günlerde en önemli konu sağlık. İnşallah bu günleri aşacağız. Elbette spor rekabetle, taraftarla, centilmen anlayışı ile güzel." diye konuştu.
17
NİHAT ÖZDEMİR
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, "Herkes kafasına göre, kendi kendine konuşuyor. Karar verici biziz. Ne play-off ne de liglerin mevcut haliyle tescili gündemimizde yer almıyor. Çünkü hiçbir şey belli değil. Sanıldığı gibi ligin başlangıcıyla ilgili öyle belli bir tarih falan da yok. Kulüpler Birliği ile bunu bile konuşmadık." ifadelerini kullandı.
16
GALATASARAY

Sarı-Kırmızılılar, lig bitmeden Play-Off oynanması veya puan durumunun bu haliyle tescil edilerek şampiyonun belirlenmesi gibi görüşlere kesinlikle karşı çıkıyor.

15
TRABZONSPOR
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Ligin kaderi ne olur bilemeyiz ama biz her şıkka hazırlıklıyız. Koronavirüs belasından kurtulup bir an önce ligimizin tamamlanmasını istiyoruz. Lig bir şekilde tamamlanacak. Tamamlanamama diye bir şey olamaz. Daha önce de söylediğimiz gibi Play-Off sistemine karşıyız. Hızlandırılmış lig olabilir. Beklemedeyiz" şeklinde konuştu.
14
FENERBAHÇE

Koronavirüs salgınının ülkemizde baş göstermesinden önce kötü bir form grafiğine sahip olan Fenerbahçe, Şubat ayının başında şampiyonluk hayali kurarken, bir anda 7. sırada araya girdi. Koronavirüs salgını ile sezonun devamının nasıl ilerleyeceği belirsizliğini korurken, Fenerbahçe konu ile alakalı fikir beyan etmeyen kulüplerden oldu.

13
BEŞİKTAŞ
Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ise, "Her kulüp, içinde bulunduğu duruma göre farklı tepkiler verdi. Benim öncelikli arzum tabii ki koronavirüs sürecinin bir an önce bitmesi ve ligin oynanması. Mümkünse mayısta oynanmalı ve taraftarla oynanmalı. Taraftar yoksa tehlike devam ediyor demektir. O zaman da hiç oynanmamalı çünkü toplumun sağlığı her şeyden önemlidir. Avrupa kupalarına katılacak takımlar meselesine gelince... Sadece bizim ligimizde değil Avrupa’daki her ligde bu durum söz konusu. UEFA tüm ligler için standartını belirleyecektir. Daha önce de ifade ettiğim üzere UEFA teamülleri gereği son 5 yılın başarı ortalamasına bakılarak ülkeyi temsil edecek takımlar belirlenebilir. UEFA’nın bu kulüplere vereceği Avrupa kupalarına katılım ücretleri de eşit bir şekilde diğer kulüplere dağıtılabilir." ifadelerini kullandı.
12
KULÜPLER BİRLİĞİ - MEHMET SEPİL
Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, liglerin nasıl devam edeceğine dair yapılan toplantı sonrasında şöyle konuşmuştu; "Senaryo sayısı 3 tane. İnşallah, hepimizin arzusu şu, virüs olayı kontrol altına alınır. Virüs hızla kontrol altına alınırsa, 8 maçımız kaldı, 3 tane de kupa maçımız var. 3 senaryonun 1'i planlandığı gibi bitirmek. 2. senaryo, bakanımız da hepsini çalışın dedi. Hem ülkemizde, hem Avrupa'da oluşan koşullardan dolayı liglere başlamak uzayabilir, bu durumda ne yapılacak? Hızlandırılmış bir lig sistemine gidilmek zorunda olunabilir. Playoff gibi şampiyonların daha hızlı belirlendiği bir sistem kurulabilir. Düşme olmasın, diğer kulüpler şey olsun var, Avrupa da aynı şeyleri tartışıyor. En fazla oynayan takım 10 tane maç oynayacak. Yurt dışına baktığımızda, İngiltere'de 12 maç var, kupalar var. Takvim olarak şu anda en rahat olan ülke, Türkiye. UEFA'nın toplantısında, Haziran sonuna kadar ligleri bitirelim tavsiyesi alındı. Finansal olarka bir kriz geleceğini herkes görüyor ama ben sayın başkanın yanına gittiğimde, 18 kulüp başkanının onayıyla gittim. Değişik görüşler olabilir ama 18 kulüp başkanı, şu anda oluşan koşullarda ligleri bekletelim dedik. Üçüncüsü, inşallah yaşamayız, iyice bu işlerin gecikmesi durumunda, acaba ligler şu andaki gibi tecil mi edilmeli, bu hiç düşünmek istemediğimiz bir senaryo. Bizim Kulüpler Birliği olarak yapacağımız şey, en çok ilk senaryoyu tartıştık"
11
ALANYASPOR
Alanyaspor'da Başkan Hasan Çavuşoğlu, "Geçen çoğumuzun telekonferansla katıldığı Kulüpler Birliği toplantısında, bir tarihte mutabık kalalım istedik. Hem Spor Bakanımızla hem Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşülerek bir tarih belirlenirse, en azından o tarih geldiğinde eğer sıkıntı devam ederse ertelenebilir, ama karamsarlıktan iyidir. Herkesin kafasında soru işareti olmasın diye bir tarih belirleme aşaması konuşulmuştu. Kulüpler Birliği toplantısında bu süreci yürütmeyle alakalı kulüp başkanlarından oluşan bir heyet oluşturulması da konuşuldu. Şimdi bu sürecin çalışmasını yapıyoruz. Şu anda beklemekten başka yapacak bir şey yok. Temennimiz en kısa zamanda atlatılması ve liglerin yeniden başlatılması. İnşallah seyircili başlatılmasını arzu ediyoruz ama biraz beklememiz lazım." şeklinde konuştu.
10
ANKARAGÜCÜ
Ankaragücü Başkanı Fatih Mert, "Avrupa'da daha kötü salgın var. Biz alınan karara uymak zorundayız. Devletimiz nasıl derse biz ona göre hareket etmek zorundayız. Artık bu sene liglerin devam etmesinin zor olacağını düşünüyorum. Yani bu sene bu ligin oynanma ihtimali zor görünüyor. Bu işin hakkaniyet ölçüsünde yapılması gerekiyor. Bu sene ligden düşme olmamalı, 1. Lig'den Süper Lig'e, 2. Lig'den 1. Lig'e üçer takım çıkmalı. Ligler 21 takım oynanmalı bir sene sonra düşen takım 4 olur ona göre bu denge bir şekilde sağlanır, eğer 18 oynanmak isteniyorsa ki 20 ve 21 de oynanabilir." ifadelerini kullandı.
9
KAYSERİSPOR

Kayserispor'da Başkan Berna Gözbaşı, sezonun sonlandırılması gerektiğini savundu. Gözbaşı, şu ifadeleri kullandı; "Geçen hafta "önce sağlık" diyerek, liglerin ertelenmesini talep etmiştik. Ne kadar haklı olduğumuz, ilk olarak çok değerli Fatih Terim, Abdurrahim Albayrak ve ardından Fenerbahçe kulübünde bir futbolcu ve personelde Corona virus değerlerinin pozitif çıkması ile bir kez daha ortaya çıktı. Hastalığa yakalanan camianın çok değerli isimlerine acil şifa diliyoruz. Geçen hafta liglerin ertelenmesi kim bilir kaç futbolcu, yönetici, teknik adam, polis, gazetecinin vs. bu salgına yakalanmasını önledi? Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca liderliğinde sağlık personelinin büyük özverisine karşın, vaka ve ölüm sayısı ne yazık ki artıyor. Benzer coğrafya ve kültürün olduğu İtalya ve İspanya, endişelerimizi artırıyor ve bu savaşın düşünülenden de öte uzayacağını gösteriyor. Bu aşamada bize göre ligler bitmiştir. Bundan sonra futbolcuların toplanması, risk ortamına girmeleri, form tutmaları öngörülen süreler içinde mümkün değildir. Bu süreç tüm motivasyonumuzu bozmuş, teknik yönetimden, futbolcusuna öncelik doğal olarak kendileri ve ailelerinin sağlığı olmuştur. Özellikle yabancı bazı futbolcularımızı Kayseri'de tutmamız zor hale gelmiştir. En kısa sürede futbolcuları evlerine göndererek bile bile ladese son vermeliyiz. En kısa zamanda ligin sonlandırılma şekli ve teknik ve finansal sorunların tartışılması gerektiğini düşünüyoruz."

8
KONYASPOR
İç Anadolu ekibinden, bu konu hakkında bir açıklama gelmedi.
7
GENÇLERBİRLİĞİ
Oyunculara test yaptırmayacaklarını açıklayan Başkent temsilcisinden, liglerin devamı ile ilgili bir fikir belirtilmedi.
6
BAŞAKŞEHİR
Süper Lig'de 2. sırada bulunan Başakşehir'de teknik direktör Okan Buruk, sezonun geri kalanının da oynanmasını istiyor. Buruk, "Ligin şu anki haliyle ilan edilmesi çok adil değil. En doğrusu, geç de olsa liglerin bitirilmesi." ifadelerini kullandı.
5
DENİZLİSPOR
Yeşil - siyahlı kulüp, konuyla alakalı fikir belirtmedi.
4
KASIMPAŞA

Kasımpaşa Kulübü, konuya ilişkin fikir beyan etmedi.

3
GAZİANTEP FK
Gaziantep Kulübü'nden, liglerin devamı ile ilgili bir fikir belirtilmedi.
2
ÇAYKUR RİZESPOR
Karadeniz ekibinden, konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı.
1
ANTALYASPOR
Akdeniz ekibinden konuya ilişkin bir fikir beyan edilmedi.