Sporx Extra Arama Logo

Süper Lig hakemleri rahatsız oldu; "Galatasaray'a alt limitten ceza"

Çaykur Rizespor maçında oyundan atıldıktan sonra hakem Yaşar Kemal Uğurlu’ya, “Sen o..... çocuğusun” diyen Adem Büyük'ün bu sözü raporlara yansıdı ancak üç maç ceza aldı. Sarı-kırmızılı kulübün aynı hakemle ilgili açıklaması da yine alt limitten 100 bin lira ile cezalandırıldı
8
ADEM BÜYÜK'E 3 MAÇ KARARI
Galatasaray’ın açıklaması ile hakeme küfür eden Adem Büyük’ün alt limitten ceza alması rahatsızlık yarattı.
7
RAPORLARDA NE YAZIYOR?

Milliyet Gazetesi'nden Cemal Ersen'in haberine göre, Peşi sıra gördüğü sarı kart ile oyun dışı kalan Adem Büyük, sahadan çıkarken hakem Yaşar Kemal Uğurlu’ya “Sen o..... çocuğusun” dediği raporlara geçti.

6
ALT LİMİTTEN 3 MAÇ
Adem Büyük, bu eylemi nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Talimatın, “kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tahdit” başlıklı 41. maddesine göre işlem gören oyuncuya, hakareti hakeme karşı olduğu için 7 maça kadar ceza öngörülürken, PFDK ağır ifadelere alt sınırdan uygulama yaparak üç maç ceza kesti.
5
HUKUKÇULAR NE DİYOR?
Hukukçular hakeme yönelik en ağır eylemin “küfür ve hakaret” olduğunun altını çizdi. Kaleci Muslera’nın sakatlığından hakemli sorumlu tutan ve Yaşar Kemal Uğurlu’yu “cellat başı’ olarak suçlayan Galatasaray Kulübü, bu açıklaması nedeniyle 100 bin lira para cezasına çarptırıldı.
4
CELLAT İFADESİ CENTİLMENLİĞE AYKIRI
Hukuk Müşavirliği, kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamaları inceleyip Galatasaray’ı PFDK’ya sevk ederken, Uğurlu’yu hedef alan “cellat” ifadesini “centilmenliğe aykırı” açıklama olarak nitelendirmesi ve Merkez Hakem Kurulu’nun da buna sessiz kalması dikkat çekti.
3
AÇIKLAMA DA ALT LİMİT

PFDK’nın, talimatın “sportmenliğe aykırı açıklamalar” başlıklı 38. maddesinin 4. fıkrası gereği kulüplere öngörülen 100 ile 300 bin liralık cezanın alt sınırının kullanması ise, hakem camiasında rahatsızlık yarattı.

2
HAKEMLER RAHATSIZ OLDU
TFF’nin Riva tesislerinde kampa alınan hakemlerin, daha ilk haftada kendilerine yönelik ciddi suçlamalar karşısında rahatsızlık duyduğu öğrenildi.
1
HAKEMLER HUZURSUZ OLDU
Temsilci ve hakem raporlarının Hukuk Müşavirliği tarafından değerlendirilip sevki yapılmasına karşın, disiplin kurulunun alt sınırlarda ceza vermesinin, özellikle hakeme yönelik “cellat” sözcüğünün böyle karşılık bulmasının ve MHK’nin konuyla ilgili açıklama yapmamasının da, hakemler arasında huzursuzluk yarattığı öğrenildi.