Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Süper Lig yorumu!
11
YAZARLARDAN DEĞERLENDİRME

Sabah gazetesinin yazarları Erman Toroğlu, Ömer Üründül, Levent Tüzemen, Gürcan Bilgiç ve Ahmet Çakar Fatih Terim'in "Türkiye Ligi çok güçlendi. Anadolu futbolunun başkaldırısıdır bu. Fobi falan değil o. Onların transfer ettiği bazı oyuncular bizde yok" tespitini yorumladı.

10
SORUMSUZCA İŞLER YAPTILAR(ERMAN TOROĞLU)
Hem Anadolu takımları doğru transferler yapıyorlar, bütçelerini öyle ayarlıyorlar hem de büyükler yıllarca sorumsuz işler yaptılar. Bunun yanında çok paralar kayboldu. Bunun dışında ikinci önemli bir şık daha var. Büyük takımların başkanları kendi ağızlarıyla yakalanmaya başladılar. Hangi konuda? VAR'da... Dikkat edin, Beşiktaş da Galatasaray da VAR'dan şikâyetçi. Ben onların yerinde olsam 4 kere düşünür 1 kere konuşurdum ya da hiç konuşmazdım.
9
ŞAMPİYON OLABİLİR MİYDİ?

Sorarım Fatih'e, geçen sene Muslera Alanya maçında atılsaydı, penaltı verilseydi şampiyon olabilirler miydi? Son maçta tacı, korneri söylüyorlar ama şunu ya kasıtlı söylüyorlar ya da bilmiyorlar. Taca kornere VAR karışmıyor beyler. Kamuoyunu yanlış yönlendirmeyin. Kendi futbolcuna bak. Orada da korner yanlış verildi, ona ne diyeceğiz peki?

8
BASİT OYUN MODELİ(ÖMER ÜRÜNDÜL)
Bu sene Anadolu takımları öncelikle ellerindeki kısıtlı kadrolarla günümüz futbolunun istediği basit oyun modellerini uygulamaya çalışıyorlar. Kadrolar dar olduğundan kadro istikrarı sağlanması da uyum sürecini beraberinde getirmiş oluyor.
7
ANADOLU TAKIMLARINA YARIYOR

Zaten günümüzde iyi çalışırsan, sahada çok mücadele edersen, hücumu ve takım savunmasını mümkün olduğunca iyi yaparsan o zaman başarılı sonuçlar alırsın. Büyük takımlardaki, kimsenin beklemediği üst düzey saha içi rahatsızlıkları da Anadolu takımlarının işine yarıyor.

6
DAHA DA BAŞARILI OLURLAR(AHMET ÇAKAR)
Terim'in bu sözlerine kesinlikle katılıyorum. Anadolu takımları özellikle aldıkları bazı yabancı oyuncularda çok başarılı oldular. Aslında bazı Anadolu kulüp başkanları, menajerlerle birlikte kendi kulüplerini soymayacak olsalar, daha da güçlü hale gelirler. Mesela, Kasımpaşa ve Göztepe. Onlar şirket takımları. Aldıkları oyunculara bakıyoruz, sıra dışı ve çok etkili. Örneğin, Trezeguet… Süper Lig'de her takımımızda oynar. Üstelik sezon başı G.Saray, Trezeguet'yi almak için çok uğraştı. Göztepe kalecisi Beto. Kim ne derse desin, Türkiye Ligi'nin şu anda en formda kalecisi.
5
ŞAMPİYONLUĞUN FAVORİSİ...
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. BeIN Sports sayesinde Süper Lig takımlarımız, iyi paralar alıyorlar. Akıllı kullanırlarsa çok çok iş yaparlar. Bir örnek de Başakşehir… Şu anda çok etkileyici bir kadroları var. Üstelik şampiyonluğun en büyük favorisi. Bakın bakalım, son iki sene içinde ne kadar bonservis bedeli ödemişler. İddia ediyorum, son iki sene içinde ödedikleri bonservis miktarı, 3 büyüklerin birkaç yabancı oyuncu için ödedikleri bonservis miktarından fazla değildir.
4
BÜYÜKLERDE LİDERLİK YAPAR(LEVENT TÜZEMEN)

Yabancı kuralını doğru analiz eden Anadolu kulüpleri, düşük ücretlere akıllı transferler yaptı. Geçmişte futbolu bırakma noktasına gelen yabancılar, büyük kulüplerde tutunamadıklarında soluğu Anadolu kulüplerinde alıyorlardı. Maliyetli ve futbolunun sonuna gelmiş oyunculara, Anadolu kapıları kapandı. Malatya'nın İtalya'dan aldığı Guilherme; bugün G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş'ın orta sahasında oyun liderliği yapar.

3
GOL SORUNU ÇÖZÜLÜRDÜ
Sivas'ta Robinho, Kone ve Douglas doğru ve akıllı transferler olarak parlıyor. Eğer Robinho ve Kone ikilisi G.Saray'da oynasaydı gol sorunu çözülürdü. Yine Malatya'dan savunmadaki Mina ile Aleksic büyük takımlarda birçok oyuncudan daha faydalı olur. Göztepe'deki Poko gibi çok koşan bir oyuncu, Karabük'te diye alınmadı. Büyük düşünmek, pahalı düşünmek değildir. Ayrıca VAR sisteminin devreye girmesiyle Anadolu kulüplerinin de hakları çiğnenmemeye başladı. Sadece hakemlerin verdikleri faullerle gösterdikleri kartlar tartışılabilir.
2
FARKI İNDİRDİLER(GÜRCAN BİLGİÇ)
Bu sözlere katılmamak mümkün değil. Büyük takımlar keyfi yönetimler ve maddi problemler nedeniyle güç kaybederken, Anadolu takımları doğru stratejiler ve transferlerle aradaki farkı minimuma indirdiler. Geçen sene F.Bahçe kadrosunda Janssen, Giuliano ve Josef de Souza çıkartıldığında değeri 35 milyon Euro'ydu. Yani Sivasspor ile aynı.
1
HEP HAKEMLERDEN ŞİKAYET...
14 yabancı kontenjanını akıllı değerlendirip kalitelerini yükselten Anadolu ekipleri geçen sezon ve şu anda istediklerini alıyorlar. Bu rekabette geriye düşen büyükler ise dikkat edin, hep hakemlerden şikâyet ediyor. Çünkü bu gelişme ile ancak hakemlerin takdir hakları yanlarında olursa galip çıkabileceklerini biliyorlar.