Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Galatasaray yorumu!
27

YAZARLARDAN DEĞERLENDİRME

Spor yazarları, Galatasaray'ın Göztepe'yi 1-0 mağlup ederek sezonu şampiyon tamamlamasını değerlendirdi.
26

FATİH ALTAYLI: ŞAMPİYONLUK RUHU

Ruh 21 gramdı değil mi? En azından bir filme göre öyleydi. Ve Galatasaray “Şampiyonluk” ruhuyla 21. kez şampiyonluğa ulaştı. Şampiyonluk sayısında en yakın rakibine 2 kupa fark attı.Başka hiçbir takımda olmayan 4. yıldızına bir lig şampiyonluğu ekleyerek 5. yıldıza bir adım daha yaklaştı. Çok heyecanlı, çok çekişmeli bir ligin sonunda şampiyonluğu hak eden 3 takımdan “En çok hak eden” olarak şampiyon oldu. Bu şampiyonluğun mimarı kim derseniz bunun pek çok yanıtı var.
25

FATİH ALTAYLI: İLK SIRADA KİM VAR?

İlk sıraya elbette ki, futbolcuları koymak lazım. Ardına Fatih Terim’i eklemek şart. Ama ekibiyle birlikte... Hasan Şaş’la, Taffarel’le, hatta Necati Ateş’le... Fakat çok önemli bir pay da Galatasaray Genel Kurulu’na ait. Baskın bir seçime giden Dursun Özbek’i yollamasaydı, Galatasaray, Özbek yönetimiyle asla şampiyon olamazdı. Mustafa Cengiz yönetiminin ama en çok da Abdurrahim Albayrak’ın da payı büyük bu şampiyonlukta.
24

FATİH ALTAYLI: GOMIS CESARET İSTER

Deplasman fobisi üzerine bir de şampiyonluk gerilimi binmişti. Kötü başladı, kötü sürdürdü maçı. Taraftarda tedirginlik had safhadaydı. Ve beraberliğe oynuyordu takım, yeter diye. Ben ise “Keşke galibiyet gerekseydi belki o zaman daha iyi oynardık” diye düşünüyordum. Sonra sezonun kahramanı Gomis sahneye çıktı. Penaltıyı yaptırdı. Ve topun başına geçti. Yüreğimiz ağzımızdaydı. Terim, bu ağır görevi bir kez daha Gomis’e vermişti. Şampiyonluğu getiren gollerin sahibi, ya bunu perçinleyecek ya da onun ayağıyla gelmek üzere olan şampiyonluk onun ayağıyla kaybedilecekti.

23

FATİH ALTAYLI: KANIRTA KANIRTA ŞAMPİYON

22

ÇOK ÇOK HAK ETTİ(ŞANSAL BÜYÜKA)

Galatasaray, Süper Lig tarihinin ilk kez görülen dörtlü yarışında, yani tartışmasız en sıkıntılı, en zor sezonunda çok çok hak ettiği bir şampiyonluğu kazandı... Saygı duymak, alkışlamak ve yiğidin hakkını teslim etmek gerekiyor... Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmiyor... Şampiyonluğa giden uzun yolda tuzaklar var, duraklar var, sıkıntılar, pusular var... Galatasaray bunların hepsini aşıp da geldi... Dar yollardan geçti, zor yollardan geçti, kaptan karşılaştığı fırtınaları aşıp gemisiyle limana şampiyon olarak geldi.
21

BİRBİRLERİ İÇİN YARATILMIŞLAR

Bazı birliktelikler vardır, “birbirleri için yaratılmışlar“ deriz... Galatasaray ile Fatih Terim’in birlikteliği böyle bir birliktelik... Ayrılsalar mutlu değiller... Birlikteyseler sorun yok... Fatih Terim ile 9 sezonda gelen 7 şampiyonluk boşuna değil... Üstelik Fatih Terim’i  Galatasaray‘da “dikensiz gül bahçesi“ beklemiyordu... Orta sahanın “imha timi“ olan ikiliden N’Diaye gidip, Fernando uzun süreli sakatlanınca, Fatih Terim dertlenmek yerine “son beş yılın Galatasaray‘a en büyük transfer kazığı“ denilen Donk‘tan vazgeçilmez bir adam yarattı...
20

BÜYÜK BİR ZAFER

Fatih Terim derseniz, milli takımda geçen sıkıntılı dönemlerin, Arda tartışmalarının, Çeşme‘de yaşanan talihsiz olayın yarattığı yıpranmayı şampiyon olarak, şampiyon olurken öfkelerini bastırarak büyük ölçüde onardı... “Zaferlerin büyüklüğü, mücadelenin zorluğu ile ölçülür“ demişler... Galatasaray, Başkan ve yönetimin değiştiği, para sıkıntısının zirve yaptığı, şimdiye kadar görülmeyen çok zor ve sıkıntılı bir yarıştan alnının akıyla çıktı... Galatasaray sadece şampiyon olmadı, büyük bir zafer de kazandı...
19

SÜPER LİG GOMIS SEZONU(UĞUR MELEKE)

Belhanda, Feghouli, Sinan gibi arzusu eksik olanları da teşvik etti. Fatih Terim takımı harika yönetti, Muslera kritik anlarda devleşti. Rodrigues kariyer sezonunu oynadı. Ama Galatasaray’ı bu sezon iki kelimeyle özetle deseniz, “Gomis’in takımı” derim sarı-kırmızılara. Hatta bu sezonu da yıllar sonra “Süper Lig Gomis Sezonu” olarak hatırlayacağız sanki.
18

FATİH TERİM DÖNEMİNDE...

Gomis’in hakkını büyük bir saygıyla teslim ettikten sonra sıradaki takdiri, sadece takımın değil camianın lideri Fatih Terim’e teslim etmek gerek. Eğer bu sezon Galatasaray’ı diğer 3 rakibinden ayıran bir numaralı faktör neydi diye sorarsanız, benim cevabım “2-0 farkı” olur. Galatasaray bu yıl rakiplerine karşı 1-0 öne geçtiği 21 maçın 18’inde golü yemedi, skoru 2-0’a getirmeyi başardı. Daha da önemlisi, özellikle Fatih Terim döneminde 1-0’dan sonra hiç vites küçültmediler, hep fazlasını aradılar.
17

MAÇIN ADAMI: FATİH TERİM

Üç penaltı kaçırmış olmasına rağmen dördüncü penaltıyı da Gomis’e attırmak, her teknik adamın alacağı türden bir risk değil. Ama Fatih Terim de bu yüzden büyük işte.
16

GERÇEK MİMARI(SERHAT ULUEREN)

En, en en çok isteyen, iç sahada ortalaması 40 binin üzerinde olan, 7 mağlubiyet aldığı zaman bile Atatürk Havalimanı’nı bayram yerine çeviren, hatta futbolculardan bile daha çok isteyen, inanan G.Saray taraftarı bu 21. şampiyonluğun gerçek mimarıdır.
15

HİÇ HAK ETMEDİLER

F.Bahçe taraftarı, teknik direktör Aykut Kocaman, futbolcular, başkan Yıldırım inanmıyordu, statları dolmuyordu ve şampiyon olamadılar. Çünkü hiç hak etmediler. Başakşehir’in gücü bu kadar yetti. Yine de onları da kutlamak gerekir.

14

YORGUNDU, YIPRANIKTI

Beşiktaş yorgundu, yıpranıktı, 2 yıl üst üste gelen şampiyonluğun rehaveti vardı ve olamadılar. 1. haftadan dünkü maçın son saniyesine kadar en çok isteyen, arzulayan, çalışan, emek harcayan, kaybettiği zaman bile hemen toparlamasını bilen, kupa koleksiyoncusu G.Saray’ı alkışlamak lazım.
13

1 PUANIN YETMESİ...(HAKAN ÜNSAL)

Göztepe maçında 1 puanın yetiyor olmasının etkisi bazı oyuncularda fazlasıyla hissedildi. Donk ve Fernando bilinenin altında, Belhanda ve Feghouli beklenenin dışında oynadı ilk yarı. Rodrigues yeterince pas, Gomis de gereken desteği alamayınca kısır bir ilk yarı geçti. Linnes ve Nagatomo ilk yarıda zorlayan isimlerdi.
12

KUTLAMAYA BAŞLADILAR

İkinci yarı, nispeten toparlanmış şekilde, etkili yanlarını kullanarak maça başlayan Galatasaray, ilk yarıdaki çekingenliği atıp daha ciddi rakibin üzerine gitmeye başlayınca golün gelmesi de gecikmedi. Gol ile gelen rahatlama ve özgüven sonrası işler artık daha kolaydı Galatasaray için. Taraftar tribünde, oyuncular sahada şampiyonluğu kutlamaya başladılar. Kalan 20 dakika bütün sezonun en zevkli, en güzel, en keyifli en unutulmaz saniyelerini sayarak geçti.
11

HAK ETTİĞİ ŞAMPİYONLUK

Galatasaray hak ettiği bir Şampiyonluk kazandı. Öncelikle Fatih Hoca, Ümit Davala, Hasan Şaş ve Taffarel’den oluşan teknik ekip en büyük tebriği hak ediyor. Ama bu kadronun oluşumunda katkısı bulunan Cenk Ergün, Tudor ve Ayhan Akman’a da teşekkür edilmelidir.
10

İLK SIRA TARAFTARIN(LEVENT TÜZEMEN)

Galatasaray'ın 21. şampiyonluğunda ilk sıraya önce taraftarı sonra Terim'i oturtmak gerek... Sezon başında şampiyonluğa inanan G.Saray taraftarları, yeni kurulan bir takımı kaybettikleri her maçtan sonra bile destekledi. İgor Tudor'la şampiyonluğun kazanılmasının zor olduğuna inandıkları anda Dursun Özbek ve yönetimine doğru bir hamle ile müthiş bir baskı kurarak göreve Fatih Terim'i getirtti.