Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Fenerbahçe-Galatasaray yorumu!
22

YAZARLARDAN DERBİ YORUMU!

Spor yazarları, Fenerbahçe ile Galatasaray'ın 1-1 berabere kaldığı karşılaşmayı değerlendirdi.
21

SENARYOYU FENERBAHÇE YAZIYOR(GÜRCAN BİLGİÇ)

110 yıllık bu eşleşmenin genetiğinde puandan veya zirveden öte "ligin ağabeyi olmak" gibi de bir "racon" saklı. En iyi kadroyu, en zayıf anındaki rakiplerine karşı oynatıp eksik kalmalarına veya öne geçmesine rağmen, tabelada "galip" yazdıramadı Fatih Hoca. Skor; eksik kaldığı, kendi sahasında favori olamadığı bir maçta Fenerbahçe adına elbette başarıdır. Şampiyonluk şansını eline aldığı haftada, ezeli rakibine "Burada olmaz" diyen de bu çocuklar. Şimdi Beşiktaş da uzattı kafasını ikincilik için. Kadıköy gecesinde zirvenin hikayesi değişti. Senaryoyu Fenerbahçe yeniden yazdırıyor. Başakşehşr dün saat 20:55'te büyük oranda Süper Lig'de şampiyon oldu
20

ÇOK İSTEDİLER, YAPAMADILAR(LEVENT TÜZEMEN)

G.Saray, kadro kalitesi olarak üstün oynamasına rağmen maalesef hücumda gösterdiği telaş nedeniyle final vuruşlarını doğru yapamadı. Fatih Terim'in aklı ve bilgisi oyunu yönetmeye bir yere kadar yetiyor. Sahada oyuncular, bazen aklı devre dışı bırakacak hareketler yapıyor. Oyuncu kontrolsüz duruma girdiği anda Fatih Terim'in, müdahale hakkı ortadan kalkıyor. G.Saray, Kadıköy'de hem 20 senelik özlediği galibiyeti elinden kaçırdı hem de şampiyonluk fırsatını tepti. 20 yıllık psikolojik üstünlüğe de son veriyordu. G.Saray'da oyuncular belki çok istediler ama yapamadılar.
19

KARTIN ALTINDA EZİLDİ(İLKER YAĞCIOĞLU)

Hasan Ali'nin atıldığı pozisyon UEFA'nın son talimatlarına göre net sarı kart. Zaten Ali Palabıyık da pozisyonda sarı kart gösterdi. Sonrasında Bülent Yıldırım'ın işgüzarlığı Ali Palabıyık'ın kırmızı kart göstermesine sebep oldu. Ondan sonra da Palabıyık maçın kontrolünü kaybetti. Topal'ı atabilirdi. Fenerbahçe'nin attığı golden önce de yapılan faulü veremedi. Kısacası gösterdiği kırmızı kartın altında ezildi.
18

GELENEK DEVAM ETTİ(İLKER YAĞCIĞLU)

Sezonun en önemli maçında 20 yıllık gelenek devam etti ve G.Saray yine kazanamadı. Açıkçası F.Bahçe'yi bu kadar kötü durumda bir daha zor yakalarlar. Üstelik Hasan Ali'nin oyun dışı kalmasından sonra maçın büyük bir bölümünü de bir kişi fazla oynadılar.. Dün gece bir kere daha şahit olduk ki Galatasaray Kadıköy'e gelince normal görüntüsünden çok uzaklaşıyor. Fenerbahçe dün gece de rakibine yenilmeyerek hem geleneği devam ettirdi.

17

GALİBİYET KADAR ÖNEMLİ(ÖMER ÜRÜNDÜL)

Futbol seviyesi vasatın altında bir derbi izledik. Daha maç başlamadan düşündüm: Fenerbahçe'nin büyük bir seyirci avantajı vardı. Ama bu sezonki olumsuz futboluna ve de takım tertibine baktığımda beraberlik en iyi sonuç gibi duruyordu. Fatih Terim'in 10 kişiden sonra gerginlik artmışken sarı kartlı Belhanda'yı devrede çıkarması da doğru bir hamleydi. Ama madalyonun bir de öbür yüzü vardı: Emre'den hiçbir katkı gelmedi. Fenerbahçe ise 10 kişi ile Kadıköy büyüsünü bozmamak için onurlu bir mücadele sergiledi. Futbolcular enerjilerini sınırsız kullandılar ve de dünkü şartlar için 1 puan galibiyet kadar önemliydi.
16

NASIL ŞAMPİYON OLACAKSIN?(ZEKİ UZUNDURUKAN)

Dünkü derbide Galatasaray bir kişi fazla oynamanın avantajını iyi kullanamadı. Uzun yıllardır Kadıköy'de maç kazanamamanın stresini oyun boyunca gözlemledik sarı-kırmızılı futbolcularda. Oysa tarihinin en kötü sezonlarından birini yaşayan rakibin koca bir ikinci yarıyı da 10 kişi oynadı. Bu maçı kazanamıyorsan nasıl şampiyon olacaksın? Beşiktaş'ın bir gün önce adeta altın tepside sunduğu şampiyonluk şansını elinin tersi ile geri çevirdi Galatasaray....

15

GÖREV TAMAMLANDI(EMRE BOL)

Karşılaşmanın en önemli detayı; Fenerbahçe'nin bu kez girdiği tek adam akıllı pozisyonu gole çevirmesiydi! Öyle ya da böyle, kötü oyunla da olsa, rakibin karşısında eksik de kalsan gelenek devam etti. Galatasaray'a Kadıköy'e geldiğinde bir haller oluyor! Bütün problemlere rağmen Kadıköy'ü düşürmemek önemliydi. Beraberliğe sevinmiyorum ama Kadıköy düşmediği için mutluyum. Zira tersi olsa taraftar affetmezdi. Kalan tek hedef vardı: Galatasaray'ı şampiyon yapmamak... Neyse ki görev tamamlandı!.

14

ŞAMPİYONLUK HAYAL(SERKAN KORKMAZ)

Fatih Terim son dakikalarda 6-0 kaybettiği maçtaki gibi çok büyük riskler aldı fakat ben tek bir hareketini takdire şayan buluyorum. O da ilk arının bitimiyle Belhanda'yı oyundan almasıydı. Galatasaray, tarihin en kötü Fenerbahçe'sini 10 kişi kalmasına rağmen yenemiyorsa zaten şampiyonluğun da hayal olduğunu bilmeli. Alt sıralardan kuruma mücadelesi veren bir Fenerbahçe, Galatasaray'ın kalibresinden bir takım olmasa da yürekli mücadelesi ile alkışı hak etti..

13

KAYBEDEN GALATASARAY(MURAT ÖZBOSTAN)

Galatasaray, derbinin kaybedeni oldu. Bir gün önce Beşiktaş, Başakşehir'i yenince, ayağınıza müthiş bir fırsat gelmiş, bu da yetmemiş rakip 10 kişi kalmış... Bir de öne geçmişsiniz... Bütün bu avantajlı duruma rağmen Galatasaray 3 puanı alamayarak şampiyonluk umutlarını azalttı. "Azalttı" diyorum çünkü bir daha böyle fırsat Galatasaray'ın ayağına gelmez. Belli ki 20 yıllık kazanamama duygusu sarı-kırmızılı futbolcuların ayaklarına pranga olmuş. Bu nedenle diyorum ki; derbinin kaybedeni Galatasaray oldu!
12

KALE YİNE YIKILMADI(OKTAY DERELİOĞLU)

Galatasaray'ın 10 kişi kalan rakibine karşı öne geçmesi "Acaba o sene bu sene mi?" dedirtti. Galatasaray golü bulduktan sonra geriye çekilince Fenerbahçe, nefes aldı ve Eljif'le eşitliği sağladı. Galatasaray'a karşı psikolojik üstünlüğünü iyi kullanan Fenerbahçe, ezeli rakibine Kadıköy'de yine geçit vermedi ve sahasındaki yenilmezlik serisini sürdürdü. 50 dakikadan fazla 10 kişi oynayan Fenerbahçe'nin kalesi Kadıköy yine de yıkılmadı. Seri 20 yıla çıktı..
11

ŞAMPİYONLUĞU KAÇIRDI(EVREN TURHAN)

Fatih Hoca Belhanda'yı oyundan alarak doğru bir karar verdi. Emre Akbaba oyunda yavaş yavaş ağırlığını koydu. Mariano ve Linnes'le net pozisyonlar gol olmadı. 1 fazla olmanın avantajını kullanan Galatasaray oyunu Fenerbahçe alanına yıktı.. Galatasaray Onyekuru ile öne geçmesine rağmen, oyunun hakimiyetini eline almışken çok basit bir gol yedi. 10 kişi kalan rakibine kenara oyunu yıkarak gol bulman lazımdı. Galatasaray bunu yapamadı. Belki de şampiyonluğu kaçırdı....
10

BAŞKA STATTA KAZANIRDI(RIDVAN DİLMEN)

Maçı izleken Fenerbahçeli'yim ama gördüklerimi söylemeliyim. Başka bir stadyumda olsaydı, Galatasaray bu maç kazanırdı. Kazanamamasının birinci nedeni Fenerbahçe tarafatarıydı. Fatih Terim rakibin 10 kişi kalmasını hesaplamadı. Ali Palabıyık dağıldı. Beraberklik golünden önce faul var. Mehmet Topal'ın atılması lazımdı
9

FENERBAHÇE ŞANSLIYDI(RIDVAN DİLMEN)

Galatasaray 7'de 7 yapsaydı şampiyon olurdu ama şimdi o şansını kaybetti. Galatasaray paslaşmalarda çok basit oynadı. Maç 11'e 11 gitseydi Fenerbahçe şanslıydı. Galatasaray'a karşı 11'e 10 oynarak beraberlik almak önemli ama Fenerbahçe çok kötü futbol oynadığı bir sezon geçiriyor. O arma olmasaydı bu maçta Fenerbahçe 3-1 mağlup olurdu.
8

KAYBETME KORKUSU VARDI(TÜMER METİN)

Maçın başlamasından itibaren bir oyun kalitesi görebiliriz diye düşündüm. Mücadele vardı, kaybetme korkusu vardı bu da sahadaki oyuna yansıdı. Maçtan önce Fenerbahçe tarafına 'Beraberlik' deseler, kabul edecek Fenerbahçeliler vardır. Galatasaray tarafında ise bu kabul edilmezdi. Galatasaray, 20 senenin üzerine bir de 10 kişi kalmış rakibini yenemeyerek şampiyonluk yolunda büyük yara aldı.
7

KİMSEYE KAZANDIRMADI(TUGAY KERİMOĞLU)

Golü bulduktan sonra çok çabuk ikiyi bulmanız gerekir. Aksi durumda Fenerbahçe taraftar desteğiyle 1-1'e getirdi. Her iki takıma da bir şey kazandırmayan bir derbi oldu. Galatasaray için 6 puanlık farkı 5'e indirmek bu akşamın görüneni gibi görünüyor benim açımdan.
6

ŞAMPİYON GİBİ DEĞİLDİ(ÖNDER ÖZEN)

Maçın 3 tane skoru var. 0-0, 1-0 ve 1-1 olan bölümler vardı. 0-0 iken Fenerbahçe rakibine deplasmanı hissettiremedi. Galatasaray için 0-0'lık bölüm tamamdır. 1-0 olunca Galatasaray'a bu skor yetiyordu ve rakibine eksik olduğunu hissettiremedi ve doğru hücum edemedi. 1-1 oynanan bölümde Galatasaray şampiyon gibi oynamadı. Bence Galatasaray kazanacak oyunu oynamadı. Fenerbahçe, saha içi yanlışlarına rağmen 1 puanı aldı.
5

HİÇ SÜRPRİZ YAPMADI(METİN TEKİN)

Baştan beraberlik dense Fenerbahçe kabul ederdi, demek ki istediği oldu. Fenerbahçe'nin 1-0 geriye düştüğü maçta beraberliği getirmesi başarıdır. Ancak oyun anlamında çok eksikleri var. 11'e 11 oynansa Galatasaray'a çok eleştirel bakamayız ama 10 kişi kalan rakibin karşısında 1-0 öne geçiyorsun. Oyun içerisinde Galatasaray hiçbir sürpriz yapmadı. Çok etkisiz göründü.