Sporx Extra Arama Logo

Serdar Ali Çelikler'den yabancı sınırlamasını yorumu
8

SERDAR ALİ ÇELİKLER YORUMLADI...

Habertürk yazarı Serdar Ali Çelikler, son günlerde gündeme gelen yabancı sınırı tartışmalarıyla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı.
7

2019 SONU GELDİĞİNDEN YENİDEN GÜNDEMDE..

Birdenbire ortaya yeniden "Yabancı sınırı" konusu geldi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV Spor'da 2 yıl evvel verdiği bir röportajda "2019'a kadar sözleşmeler sürüyor. Sonrasında bir düzenleme yapmak lazım" cümlelerini kullanmıştı. 2019 sonu geldiğinden bu yönde bir beklenti oluşmuş olmalı ki tartışma yeniden gündeme geldi.
6

ANADOLUYLA BÜYÜKLER ARASINDAKİ FARK AZALDI

14 yabancı ve 14 yerli futbolcu şartı geldiğinden beri olanlara bir bakalım. Bir kere Anadolu kulüpleri ile 4 büyükler arasındaki fark çok azaldı. 6-7 iyi yabancı oyuncuyu yakalayabilen kulüpler, yeni nesil genç hocalarla bir çıkış yakalıyor ve her yıl zirveyi zorluyor. Akhisarspor kupayı alıyor mesela... Başakşehir 2 yıldır ligin ilk devresini lider kapatabiliyor. Kasımpaşa bir santrfor ve kanat forvetinden 25-30 milyon Euro kazanmayı hayal edebiliyor. Robinho, Sivas'a geldiğinde performans verebiliyor çünkü Kone-N'Dinga gibi isimlerle al/ver yapabiliyor. Göztepe'de parlayan santrfor, Konyaspor'u tercih edebiliyor. Yani sadece 3 İstanbullu ve Trabzonspor çekim merkezi olarak kalmıyor. Anadolu kulüpleri de gayet tercih edilebilir yapılar haline geliyor.
5

TÜRK FUTBOLCULAR AVRUPA'YA GİDEBİLİYOR

Yabancı serbestisi olduğundan Cengiz-Cenk Şahin direkt Başakşehir'den; Çağlar Söyüncü-Zeki Çelik gibi isimler 2. lig kulüplerinden Avrupa'nın başat liglerindeki kaliteli takımlara transfer olabiliyor. Cenk Tosun'un transfer rekorunu; Okay'ın La Liga transferini, 18 yaşındaki Ozan Kabak'ın çarpıcı yükselişini, henüz yarım sezonluk Süper Lig stoperi Merih'in, defans oyuncusunun kralını yetiştiren İtalya'ya transferini saymıyorum bile.. Daha onlara gelmeden Enes Ünal, Emre Çolak gibi takımlarında net oyuncu olmayan isimlerin dahi yurtdışına transfer olduklarını hatırlayalım...
4

YABANCI SERBESTİSİ SAYESİNDE..

Bugün Sivaslı Emre Kılınç, G.Saraylı Yunus, Trabzonsporlu Yusuf ve Abdülkadir Ömür yurt dışından izleniyorsa, her an transfer edilebilecek durumdalarsa yabancı serbestisi sayesindedir.
3

3-4 KATI MAAŞA TÜRKİYE'DE KALIRLARDI..

Yabancı kısıtı olsa bu isimler, bugün aldıklarının 3-4 misli ücrete ülkede kalırlardı. Ne kendileri bir adım daha ilerleyebilirdi ne de ülke futbolu gelişebilirdi. Bugün milli takımımızın savunma hattı ve tamamen yurtdışında oynayan oyuncularımızdan oluşabilecek durumdaysa, santrforumuzun biri La Liga diğeri Premier Lig futbolcusuysa bunun en önemli nedeni pasaport rekabetidir.
2

YASAKÇI ZİHNİYET ÜRETİMİ ARTTIRMAZ..

O nedenle Anadolu Kulüpleri'nin şahlanışını, Türk oyuncuların yurt dışı transferlerinin artışını kesmemek lazım. Yabancı sayısı kısıtı yerine altyapı hamlesine evet.. Bakın Trabzonspor zorunluluktan da olsa sadece 1 yılda bir stoper 1 kaleci 2 çok kıymetli orta alan oyuncusu ve 1 kanat forveti kazandı.. 14 yabancı hakları vardı ama bunu tercih etmediler. Trabzonspor kısıtla mı yaptı, hayır.. Bunu tercih etti.. Bu tercihi yapan kulüplere yardım yapılabilir, ekonomik kriterler konabilir ama külliyen yasakçı zihniyet yerli üretimi artırmaz ve kalite de getirmez. Ekonomide de sporda da..
1

ÖNCE ANADOLU KARŞI ÇIKMALI...

İhtimal böyle bir kısıta önce Anadolu Kulüplerinin karşı durması gerekir.. Umarız Federasyon her zaman söylediği gibi "Kulüplerin Federasyonu" gibi davranır..