Sporx Extra Arama Logo

Şansal Büyüka: "Galatasaray nereye kadar gider?"
31

"G.SARAY NEREYE KADAR GİDER?"

Ünlü futbol yorumcusu Şansal Büyüka, Milliyet gazetesindeki köşesinde Türk futbolunun gündemini değerlendirdi. İşte Şansal Büyüka'nın yorumları...

30

UEFA bu sezonu etkilemez

Kasımpaşa-Göztepe maçını izlemeye gittiğimde Galatasaray’ın eski sportif direktörü Cenk Ergün’ü gördüm. Kendisine UEFA’nın yeni soruşturmasını sordum. Cenk Ergün ilk aşamada bu işlerin içindeydi. Cenk Ergün bu sezon için bir tehlike olmayacağını, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ne devam edeceğini ve bir karar alınsa bile bunun Mart-Nisan 2019’dan önce olamayacağını söyledi. Yani Şampiyonlar Ligi’nde yola devam... Yeter ki Galatasaray kazansın.

UEFA'nın kararı ne anlama geliyor, Galatasaray'ı ne bekliyor? Sporx.com özel haberi ile tüm merak edilenlere 8 maddede cevap verdi. İçeriğe ulaşmak için tıklayın
29

Galatasaray’ın zenginliği

Galatasaray’da hep golcü sıkıntısından söz edip duruyoruz. Ayrıca doğru bu... Ancak Galatasaray’ın sıkıntıları yanında, rahatlıkları da var. Örneğin iki kenar bekleri... Şampiyonlar Ligi’nde Linnes ile Nagatomo... Lige dönüyoruz, Mariano ile Ömer Bayram... Birbirlerinden eksikleri var mı, yok. Birbirlerini aratıyorlar mı, asla... Üç günde bir, bu kadar önemli maçlar oynanırken, bir kadroda kolay kolay bulunamayacak bir zenginlik bu...

28

Nereye kadar gider?

Galatasaray’ın ligde attığı son üç gol üç stoperinden geldi. Kasımpaşa maçında Serdar Aziz, Erzurum maçında Maicon, son Antalya maçında da sonradan oyuna giren Donk... Galatasaray’ın santrforları yoksa, stoperleri var. Ama stoperlerin attığı gollerle nereye kadar gider, onu bilemem.

27

VAR'a güveni 5-6 hatada tükettik

Yeter artık; VAR’san ortaya çık... Özellikle son iki-üç haftadır VAR sisteminde öyle gel-gitler yaşandı ki, milletin de aklı karışmaya başladı. “Ohh ne güzel, artık VAR’la emekler çalınmayacak, alın terinin karşılığı yerini bulacak” derken, VAR sistemine güveni, 5-6 hata gibi çok kısa bir sürede adeta tükettik.

26

Acımasız kış koşullarında ne olacak?

Önce teknik sıkıntılar... Mevsim bu kadar günlük güneşlikken, ortada fırtına, yağmur, kar yokken, VAR sistemi bu kadar kesintiye uğrarsa, acımasız kış koşullarında ne olacak? Bu mevsimde İstanbul maçlarında bile kesinti yaşanırken, o kışın acımasız aylarında Sivas’ta, Erzurum’da ya da bölgenin benzer yerlerinde sağlıklı bir ses ve görüntü nasıl kurulacak?

25

VAR'ın çifte standartı ne olacak?

Teknik konular dileriz çözülür ama VAR’ın çifte standardı ne olacak? Yani bazı pozisyonlar için inceleme kararı alınıp, bazıları için “pas” geçilmesi nasıl önlenecek? Örneğin Başakşehir son iki haftada ciddi anlamda VAR’dan darbe yedi. Malatya maçının son dakikalarında uyarıya rağmen maçın hakemi VAR’ı kullanmadı. Fenerbahçe maçında Elia’nın attığı golde VAR devre dışı kalınca gol “güme” gitti.

24

Başakşehir'in 4 puanı VAR'la sizlere ömür

Tabii iki haftada Başakşehir’in de tam 4 puanı VAR’la birlikte sizlere ömür... Hiç kuşkunuz olmasın Başakşehir zaten o 4 puanlık dilim içinde ya şampiyon olacak ya da şampiyonluktan kopacak. Yarış 1-2 puanlarla belirlenirken 2 maçta 4 puanın uçması akıl alacak gibi değil...

23

En azından inceleyin

Hakkını teslim edelim, VAR’ın düzelttiği çok şey de var. Örneğin Antalya-Galatasaray maçında Cüneyt Çakır verdiği yanlış penaltı kararından VAR sayesinde vazgeçti. Ancak aynı maçın başında ve sonunda iki Muslera pozisyonu bu kadar tartışılırken VAR’a bile ihtiyaç duyulmadı.

22

Bu kadar polemik, tartışma varken...

Siz en azından VAR’da inceleyin, gene kararınızda ısrar edin. Yeter ki insanlar “VAR’da incelendi, bir şey yokmuş” desinler. Ülke futbolunda bu kadar polemik, tartışma varken, hayali senaryo yazmaya meraklı milyonlarca insan dururken, VAR sisteminin hızla “çifte standarttan” uzaklaşması gerekiyor. VAR sistemiyle kafamız rahat edecek derken, kafamız daha fazla karışmasın.

21

Kendim ettim, kendim buldum

Başakşehirspor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, VAR sisteminin uygulanması için çok uğraştı. VAR sistemi devreye girdi, bu sistemden en fazla zarar görenlerden biri de Göksel Gümüşdağ’ın başkanlığını yaptığı Başakşehir oldu. VAR son iki maçta sağlıklı biçimde devreye girebilse, bugün Başakşehirspor’un 4 puanı daha olacaktı. Eee Başkan, buna “Kendim ettim, kendim buldum” derler...

20

Kimse sevinemiyor!

VAR’ın bir kötülüğü oldu. Kimse attığı gole sevinemiyor. “Acaba VAR ne diyecek?” diye bekliyorlar. Nitekim geride kalan hafta, Bursaspor, Ankaragücü’ne gol atınca Samet Hoca sevinmek yerine VAR işareti yaparak beklemeye başladı. Haklı da çıktı, gol iptal edildi.

19

Sakho’nun kâbusu

VAR’dan canı yanan kulüpler var ama bireysel olarak baktığımızda canı en fazla yanan oyuncu Bursasporlu Sakho... Ligde 8 hafta geride kaldı, Sakho’nun bu süre içinde attığı 3 gol VAR tarafından iptal edildi. “VAR” denince kâbus görenlerden biri Sakho olmalı...

18

Fenerbahçe’nin ilkleri

Fenerbahçe’yi son Başakşehir maçında beğenenlerden biriyim. Kabul ediyorum, Başakşehir eski güçlü görüntüsünde değildi. Attığı gol VAR’a kurban gitmese belki de Fenerbahçe sahadan yenik ayrılacaktı.

17

F.BAHÇE'Yİ BEĞENDİM! ÇÜNKÜ;

Hepsi tamam... Buna rağmen Fenerbahçe’yi beğendim. Çünkü;
- İlk defa çok coşkulu oynadılar ve bunu neredeyse son 15 dakikaya kadar devam ettirdiler.
- İlk defa rakip kaleye bu kadar çabuk gittiler.
- İlk defa bu kadar fazla gol pozisyonu buldular.
- İlk defa bir maçta kırılganlık yaşayıp çöküntüye uğramadılar.
- İlk defa son 15 dakikaya kadar rakibe pozisyon vermediler.
- İlk defa savunmada hava toplarında üstünlük sağladılar.
- İlk defa uzun bir süre sonra gol yemeden bir lig maçını tamamladılar.

16

FENERBAHÇE NİYE KAZANAMADI?

Şu sorulabilir; bu kadar “ilk”i yaşayan Fenerbahçe o zaman maçı niye kazanamadı?
- Çünkü; kadrosu Fenerbahçe büyüklüğünü ve etkisini taşıyacak yeterli kaliteye sahip değil... İyi niyetleri var ama becerileri sınırlı...
- Çünkü; bazı yeni transferlerin ilk on birde yeri olamayacağının anlaşılmasına rağmen, bu transferleri haklı göstermek uğruna inatla ilk on birde yer veriliyor.

15

Eljif Elmas vazgeçilmez

Fenerbahçe’de şunu gördük; Eljif Elmas, bu takımın orta alandaki ilk tercihidir ve mümkün olduğunca sahada kalmalıdır. Eljif, son Başakşehir maçında çift yönlü oyunu, sıkça pozisyona girişi, ikili mücadelelerdeki başarısı, hızlı gidiş-gelişleri ile zaten sıkıntı çeken şu kadronun “vazgeçilmez”i gibi duruyor.

14

Mert haklı çıkardı

Başakşehir’de, milli takımın vazgeçilmez kalecisi Volkan Babacan’ın yedek kulübesine mahkum olup, Mert’in kaleyi alması çoğu futbolsever tarafından ciddi anlamda yadırganmıştı. Ancak Mert’in Fenerbahçe maçındaki yüksek performansı kendisinin ve hocası Abdullah Avcı’nın haklılığını ortaya koydu.