Sporx Extra Arama Logo

Pierluigi Collina: "Her kararı VAR'dan kontrol edersek maçlar bitmez"
16
COLLINA'DAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER
FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina, futboldaki kural değişikliklerini değerlendirdi ve VAR için de dikkat çeken açıklamalar yaptı. İşte Pierluigi Collina'nın sözleri...
15
"KURALLAR DEĞİŞMEDİ"
Aslında kurallar değişmedi, sadece daha açık şekilde anlatıldı. Elle oynama konusunda kol ve omuz arasındaki fark ortaya çıkarıldı. Elle oynamanın gol ya ya gol pozisyonu gibi sonuca etkisi olduğu anlardaki farklılıklarını da ortaya koymak önemli.
14
"KURALLARI BELİRLEYEN İNSANLAR..."
IFAB'da kuralları belirleyen insanlar çok farklı önemli insanlar ya da paralel evdenden kişiler değil. Teknik direktörler, eski oyuncular ve kararların değiştirilmesi, geliştirilmesini düşünen hakemlerden oluşuyor.
13
"HATA PAYI VERMEK PROBLEM ARTTIRIR"
Ofsayt konusunda, kameranın yakalamadığı gerekçesiyle 'biraz hata payı vermek' hiçbir problemi çözmez, daha da arttırır. 0'dan 10 cm. hata payına çekebilirsiniz ama bu sefer de 11 cm. problem olur. Şu anda daha açık ofsayt kararları olması için çalışmalar yapıyoruz.
12
"BİRAZ HATA OLMASI NORMAL"
Gol çizgisi teknolojisinde milimetreler bile değerlendiriliyor ancak VAR ile ofsayt konusuna girince, işin içine insan faktörü de giriyor ve bu yüzden biraz hata olması normal. Eğer görüntü kesin bir ofsaytı, faulü gösteriyorsa, bu kullanılmalı yoksa sahadaki karar değişmez.
11
"HER KARARI KONTROL EDERSEK MAÇ BİTMEZ"
VAR hakemlere kritik kararlarda yardım etmek için devreye girdi, maçın tamamını yönetmesi için değil. Kimse bizim gidip her kararı kontrol etmemizi beklememeli, yoksa maçlar bitmez. VAR ilk olarak 2014'te çıktı ve 5.5 yılda 0'dan gelerek, en önemli turnuvalarda VAR'ı kullanmaya başladık.
10
"VAR GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR"
VAR gelişmeye devam ediyor. Zamanla çok daha iyi anlaşılacak. Teknoloji kullanılmalı. Eğer ben ekranın başında 'Bir daha bakman iyi olur' diyorsam, sana yardım ediyorumdur. Ben orada herhangi bir soruna neden olmak için yer almam.
9
"SON KARAR HAKEMDEN ALINMALI"
Hakemler dahil kimseye yanlış bir şey yaptığı söylenmez. Bu yüzden hakemlerin gidip izlemesi ve ona göre reaksiyon alması önemli. Ben görürsem, kararı daha iyi verebilirim. Eğer kulaklıktan söylenirse, kararı hemen değiştirmek zorunda kalırım. Sürekli neyi yanlış yaptığımı düşünürüm. Hakemlerin psikolojik baskıda kalmaması önemli. En başta bize hakemlerin kulağına ne yapması gerektiğini söylememizin önemli olduğu söylendi ancak bunun hakemi bir joystick ile kontrol etmek olabileceğini düşündük. Son kararı sahadaki hakemden almalıyız.
8
"5 DEĞİŞİKLİK KURALI GEÇİCİ"
5 oyuncu değişikliği, daha fazla sahada olacak oyuncuların sağlığını korumak için geçici bir değişiklik.
7
FUTBOLDA YENİ KURALLAR
Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbolda yeni kurallarla ilgili bir açıklama yayınladı ve federasyonlara gönderdi. IFAB'ın yeni kurallarında elle oynama ile ilgili de önemli bir değişiklik yer aldı.
6
TİŞÖRT ÇİZGİSİ KURALI
Elle oynamalarda artık "tişört bölgesi"ne dikkat edilecek. Omuz ile dirseğin yarısının üstünden itibaren olan oynamalar "elle oynama" olarak değerlendirilmeyecekken, daha altı ise elle oynama olarak görülecek.
5
"KASITLI OLMAYAN ELLE OYNAMA DURUMU"
Bir hücumcu ya da takım arkadaşı tarafından, gol ya da bariz bir şut sırasında  "Kasıtlı olmayan" elle oynama durumu gerçekleşirse, pozisyon incelenecek.
4
PENALTILARA KALAN MAÇ
Bir maç penaltılara kaldığında, normal süre ya da uzatmalarda verilen kartlar seri penaltılarda geçerli olmayacak.
3
PENALTIDA İHLAL
Penaltı atışı sırasında, eğer bir kaleci ihlalde bulunursa önce sözlü uyarı yapılacak, devam ederse sarı kart gösterilecek.
2
KALECİ İHLALİ
Kaleci eğer penaltıda kural ihlali yaparsa ve gol olmazsa, kaleci penaltı kullanan oyuncuyu "açık şekilde" rahatsız etmişse tekrarlanacak.
1
GELECEK SEZON
Öte yandan IFAB, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin yeni kuralları isterse gelecek sezondan itibaren kullanmaya başlayabileceğini açıkladı.