Sporx Extra Arama Logo

Obradovic: "Hep Guardiola'nın söylediğini düşünürüm..."
33

OBRADOVİC KONUŞTU...

Üst üste 5. kez THY Euroleague'de Final Four'a kalan Fenerbahçe Beko'da başantrenör Zeljko Obradovic, beIN SPORTS'a özel açıklamalarda bulundu.
32

KULÜP FELSEFESİYLE BURALARA GELDİK..

İlk geldiğimde herkes Final Four'a kalmaktan bahsediyordu. Ana hedef buydu. Oyuncularımız ve kulüp felsefemiz sayesinde bu hedefe ulaştık. Çok çok mutluyum, çünkü bunun ne kadar zor olduğunu biliyorum. Her yaz kadronuzda bazı değişiklikler olur ve bu değişiklikler sonrası herkesle mücadele edip Final Four'a kalmak için yeterli seviyeye çıkmak istersiniz. Bu sene çok iyi basketbol oynadık. Bu, yazın iyi iş yaptığımızı ve bazı kilit oyuncularımızın sakatlığına rağmen iyi basketbol oynamanın bir yolunu bulduğumuzu gösterir. Oyuncularımı şu ana kadar yaptıkları her şey için tebrik ediyorum.
31

ZORLU FİKSTÜRÜMÜZ ÖNEMLİYDİ...

Bence bizim için sezonun başında oynadığımız zorlu fikstür önemliydi. Barcelona, Olimpiakos ve Maccabi deplasmanlarını erken oynadık ve kazanmayı başardık. Bir şekilde bu oyuncularıma büyük bir güven aşıladı. Elbette daha çok çalışmamız gerektiğini anladık, her maç zordu. Ne olursa olsun, çalışma tarzımızdan ve maçlardaki reaksiyonumuzdan çok mutluyum. Bazı maçlarda anahtar oyuncularımız yoktu. Takımın kalanının cevabı çok olumluydu. Takımın basketbolundan dolayı çok mutluyum.
30

TYLER'DAN SONRA ERICK'TEN MEMNUNUM..

Tyler, Felsefemizi anlamaya başlamıştı. Hep konuştuk, zamana ihtiyacı vardı. Onun için çok üzgünüm. Bu noktaya kadar takıma katkı sağladığı doğru. Sakatlık sonrasında takımın neye ihtiyacı olduğunu anlamamız gerekiyordu. Bazı seçeneklerimiz vardı. Ben her zaman çok düşünüp takım için en iyi opsiyonu bulmak isterim. O noktada Erick Green ile yürümek istedim. Oyun kurucu değil ama tecrübeli birisi. Takıma da çok yardımcı oldu. Erick'ten memnunum.
29

KOSTAS BİZİM İÇİN KİLİT OYUNCU

Molalar çok özel anlardır. Oyuncuları bir dakika içinde uyandırmak ve savunma ve hücumda nasıl devam etmeleri gerektiğini anlatırsınız. Çok fazla bilgi verirsiniz. Her maçta benzer durumlar görebilirsiniz. İşin önemlisi, Kostas benim ona ne kadar güvendiğimi biliyor. Kostas geldiği güne oranla bizim için çok daha kilit bir oyuncu. Olimpiakos'ta oynadığı basketbolun çok dışında. Bu takımın liderlerinden biri. Herkes bunu biliyor. Çok akıllı, benim onunla nasıl konuştuğumu anlıyor. Benim fikirlerimi biliyor. O sahadaki koç. Bazen onunla bu şekilde özel ve direkt konuşunca, Kostas benim ne istediğimi anlıyor. Sadece Kostas ile değil, her oyuncuyla böyle. Benim işim bu. Maç boyunca oyuncuları uyandırmak, bazen sakinleştirmek, ki sonunda işimi yapabileyim.

28

HER ŞEY GÜVENEN BAĞLI..

Her şey güvene bağlı. Oynamak istediğimiz basketbolu oyuncularımın iyi anladığını düşünüyorum. Hücumda ve savunmada bazı temel şeyleri daha iyi anlamaları için tekrarlamamız gerekiyor., basketbolda alan çok önemlidir.
27

GEÇEN SENEDEN SET OYNAYABİLİYORUZ..

Bazı oyuncularla dediğin gibi beş yıl, Melih Mahmutoğlu'yla altı yıl, bazıları üç, dört... Bilemiyorum. Benim için idmanda kısa bir mola alıp "hadi geçen seneden şu seti oynayalım" demek çok kolay. Herkes hatırlıyor. Bazı setleri ya da savunma taktiklerini. Sonrasında maç içinde de yapıyoruz. Tabii ki bu tarz bir otomatizm yakalamak işleri kolaylaştırıyor.
26

27 YIL ÖNCESİNE GÖRE ÇOK FARKLIYIM

Konseptler her zaman oyunun bir parçasıdır. Tabii ki ben her zaman bazı şeyleri değiştirip geliştirmeye inanırım. 27 yıl önce Avrupa şampiyonu olduğumda nasıldım, hatırlıyorum. Bugün, daha farklı bir antrenörüm. Bunu biliyorum, çünkü kendimi geliştiriyorum. Her gün kendinizi geliştirmek ve daha iyi olmak için iyi bir fırsattır. Oyuncular için de geçerli. Kendilerini geliştirmeliler. Biliyorum, beş yılı benimle geçirince bazı şeyleri tekrar etmek onlar için çok sıkıcı oluyor. Ancak bazı yeni oyuncular var ve tekrar etmek zorundasınız. Bu iş böyle. Birçok oyuncumun onlardan neyi talep ettiğimi bilmesi beni mutlu ediyor. Biliyorsun, hücum konseptinden bahsederken çok önemli bir şeyi konuşuyoruz. Her şeyi oyuncularım için kolaylaştırmak istiyoruz. Evet, çok fazla setimiz olsa bile en sonunda ana konseptimize dönüyoruz. Ne istiyoruz ve rakibe nasıl hücum etmek istiyoruz. Bu çok basit ve bunu anlıyorlar.
25

BENCİL OLMAYAN OYUNCULARLA İŞİNİZ ZOR...

Her şey oyuncularınızın kalitesine bağlı. İkili oyun herkesin kullandığı bir şey ve tabii ki bizde de ikili oyun kullandığımız çok fazla set var. Israr ediyorum, bu oyuncularınızın kalitesine bağlı. Ne istiyorsunuz? Elimizdeki oyuncuların kalitesine göre pota altı oyunumuz var. Sırtı dönük oynayabilecek oyuncularımız ve destekleyici şutörlerimiz var. Kendinizi buna göre hazırlamalısınız. Topu pota altında istiyoruz, evet. Ancak neden? Çünkü bu aksiyonla bazı avantajlar elde edebilirsiniz. Bunu anlamak için, sezonun sonunda ikilik ve üçlüklerde ligin en yüksek yüzdeye sahip takımı olmamıza bakabilirsiniz. Eğer hücumda dengeniz olmazsa, eğer bencil olmayan oyuncularınız ya da şut kullanmayı sevmeyen oyuncularınız olmazsa bu tip yüzdelere sahip olmak çok zor.
24

SAVUNMA HER ZAMAN SİZE BİR ŞEY VERİR

Tabii ki bu oyunlarının bir parçası. Söylediklerinle aynı fikirdeyim. Bu iyi bir şey. Herkesin aynı tarza sahip olmaması çok güzel. Tabii ki rakibe göre değişiklik gösterir. Oyuncularıma "savunma her zaman size bir şey verir, onu kullanın" derim.
23

OYUNCULARIMLA GURUR DUYUYORUM

Düşünecek zamanımız yoktu ve kalan oyuncuları hazırlamaya odaklandık. Reaksiyonları mükemmeldi. Barcelona maçını hatırlıyorum, o maçta Sinan da yoktu. Bobby tek oyun kurucuydu ve Marko Guduriç'i oyun kurucu oynattık. Kendimizi iyi hazırladık. İyi bir maç çıkardık. Bu örnekten sonra, sezonun diğer maçlarında önemli oyuncular yokken nasıl davranacağımızı öğrendik. Oyuncularımla bu şekilde gurur duyuyorum.
22

40 DAKİKA AHMET VE MELLI MÜMKÜN DEĞİL..

Euroleague sezonunun önemli bir kısmında Lauvergne yoktu, neredeyse üç ay. Aynı zamanda Vesely de öyle. İki uzun olmadan oynadık. Onların yokluğunu aklı ve kalitesi farklı pozisyonlarda oynamaya müsait Gigi Datome ve Nikola Kalinic gibi oyuncularla kapattık. Fakat öyle bir noktaya geldik ki, onlar da yok. Muhtemelen hayatımda ilk kez beş guard'la oynayacağım. Gerçek guard, yani bir iki numara. İdmanlarda takımın reaksiyonu çok iyiydi. Genç takımdan bazı çocuklar geldi. Onların da istek ve takıma yardımlarından tatmin oldum. 40 dakika Ahmet ve Nicolo Melli'yle oynamamız mümkün değil.
21

NICO'YA TEŞEKKÜR EDİYORUM...

Başka bir oyun oynayacağız. Benim için takıma nasıl yardım ettiği ve oynadığı dakikalarla, yaşadığımız bu sakatlıklar esnasında gösterdiği performansla inanılmaz sezon geçiren oyuncu Nicolo Melli. Ben ona her zaman dinlenme vakti vermek istiyorum. Çok fazla dakika oynamasını istmiyorum, çünkü işinin kolay olmadığını biliyorum. Nico karakterli birisi. Bana "Koç, endişelenme. Ben oynayacağım. İstediğin kadar oynayacağım." diyor. Çok teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki tüm oyuncularıma ama uzunlarla yaşadığımız problemleri düşününce, o benim için çok özel bir durumdaydı.
20

FEDAKARLIK YAPAN SADECE NICO DEĞİL...

Hiçbir zaman şikayet etmiyor, durmak istemiyor. Bu yüzden ona çok saygı duyuyorum. Sadece Nico değil, başka oyuncular da var. Bu, takım için fedakârlık yaptıklarını ve hem takımı hem basketbolu sevdiklerini gösteriyor. Ben kimseyi oynaması için zorlayacak bir antrenör değilim. Her durumda onların nasıl hissettiğini sorarım. Çünkü oyuncu kendinin nasıl hissettiğini, takıma yardımcı olup olamayacağını bilir. Sonunda bana gelip "Koç, hazırım" derse, benim için en güzeli olur.

19

JAN'IN KALİTESİ HER ZAMAN İŞE YARARDI...

İdmana gittim, oyuncularıma dönüp, Jan ile yaptığımız konuşmayı söyledim ve onun hazır olmadığını anlattım. Ben hazır oyuncularla, kendilerini maça hazırlamış oyuncularla oynamak isterim. Şüphesiz ki Jan'ın kalitesinde biri her zaman işe yarardı. Ancak bu seferlik Jan'ın iyiliği için ailesinin yanında bulunmasının daha iyi olduğunu düşündüm ve takım olarak son dakikada bir sürpriz yaşanmasını istemedim.

18

BAZI ŞEYLER BASKETBOLDAN ÖNEMLİ...

Maçlar, kaç tane bilmiyorum. Binlerce. Ailesiyle geçirdiği bu an, bizi çok mutlu etti. Bence hayatta bazı anlar vardır... İnsanları destekleyip onların yanında olman gerekir. Günün sonunda hayatta basketboldan daha önemli bazı şeyler vardır. Basketbol benim için her şeydir, buna rağmen öyle.

17

GECE GEÇ SAATLERE KADAR YEMEK YERİM..

Birçok dostum olduğu için şanslıyım. Normalde Euroleague maçlarından sonra arkadaşlarımla vakit geçiririm. Tek fırsatım bu. Onlarla gecenin geç saatlerine kadar süren yemekler yerim. Sabah bir yükümlülüğümüz olmadığı zaman böyle. Eğer izin günlerim varsa, şehirde deniz kıyısında bir yere giderim. İyi mekanlara gidip aile ve arkadaşlarımla olmak isterim. Sıradaki şeye hazır olmak isterim. Her anı, bir sonraki maça en iyi şekilde hazırlanmak için kullanırım.

16

HERKESİN YÜZÜNE SÖYLERİM..

Ben oyunculara karşı açık olmaya inanırım. Sertseniz ve her şeyi doğrudan herkesin yüzüne söylüyorsanız çoğu insan bunu sevmez. Ben böyle biriyim. Her zaman kişisel ya da takımın oyununda ne kötüyse söylerim. Fakat olumlu şeyleri de söylerim. Bence en iyi felsefe bu. Dürüst olmak ve direkt olmak. Aynı zamanda onların da direkt olmasını isterim. İyi olduğunu düşündükleri her şeyi söylemeliler. Tabii ki kişisel bir şey olma ihtimali yok. Ben koçum, onlar oyuncu. Herkes için mümkün olan en iyi şekilde çalışacağız.