Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Nevzat Şakar: "Şampiyon takım bunu yapmaz!"
7
NEVZAT ŞAKAR'DAN TRABZONSPOR YORUMU

Trabzonspor'un eski asbaşkanı Nevzat Şakar, bordo-mavililerin ve Türk futbolunun gündemine yönelik Sporx'e çok özel açıklamalarda bulundu. Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Şakar, çok çarpıcı ifadelere imza attı. İşte Şakar'ın açıklamaları...

6
"ŞAMPİYON TAKIM BU KADAR OYUNCU ALMAZ"

- Şampiyonluk sonrası sezon biraz zorlu geçiyor. Trabzonspor'un stratejisini, transfer planlamasını nasıl buldunuz?

---

Şampiyonluk elbette bizi çok sevindirdi. Çok memnun olduk. Trabzonspor kadrosuna 14 oyuncu kattı. Şampiyon bir takım bu kadar çok oyuncu almaz! Bu yanlış bir strateji. Şampiyon takıma en fazla 3-4 oyuncu alınır. Nedense bizim kulübümüz bu kadar transfer yaptı. Ciddi bir maliyet oluştu. Bu stratejiyi doğru bulmadım. Çok fazla rotasyon da yapıldı. Şampiyon takım bu kadar oyuncu almaz.

5
"SADECE TRABZONSPOR İLE OLMAZ"

- Avrupa'da başarıyı çok önemsiyorum. Trabzonspor ve Türk kulüplerinin üstünde ciddi bir sorumluluk var. İş nereye varacak sizce?

---

Ülke puanını çok yukarılara çekmemiz lazım. Haklısınız. Tabi bu sadece Trabzonspor'un yapacağı bir iş değil. Tüm takımlarımızın ülke puanını yukarıya çıkarması gerek. Trabzonspor'un gün geçtikçe daha iyi olacağına inanıyorum. Takıma oyuncular adapte oluyorlar. Tabi sakat oyuncular da var. Dorukhan ve Visca'dan faydalanamadık. Dorukhan'ın dönüşü uzayacak. Türk kulüplerinin Avrupa'da başarılı olmasını ben de önemsiyorum. Kısa vadede başarı kolay görünmüyor.

4
"ŞAMPİYONLUK GEÇEN SENEKİ GİBİ KOLAY OLMAZ"

- Şampiyonluk yarışı bu sezon biraz farklı olacak gibi. Şampiyonluğun favorisi size göre kim?

---

Bu sezon şampiyonluk çok değerli. 4 takım da büyük transferler yaptı. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş da ciddi masraflar yaptı diyebiliriz. Şampiyonluk geçen seneki gibi kolay elde edilemez. Ama Trabzonspor'un bu sezon da yine en büyük adaylardan biri olmasını bekliyor ve inanıyorum.

3
"AVCI'NIN KONTRATINDA ACELE EDİLDİ"

- Abdullah Avcı şampiyonluk yaşadı. 3 yıl kontratı uzatıldı. Sizce doğru bir karar mı?

---

Abdullah Avcı başarılı bir teknik adam. Kendini ispatladı. Şampiyonluk yaşadı. Vefalı olmak lazım. Ama kontrat süresinin 3 sene olmasını beklemiyordum. Avcı konusunda biraz acele davranıldı. Uyum sağladı, taraftar seviyor, hizmet ediyor. Anlıyorum. Ama süre biraz uzun. İnşallah hayırlı olur.

2
KULÜPLER BİRLİĞİ VE TFF YORUMU

- Kulüpler Birliği'nde yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönem Türk futboluna sizce ne kazandıracak?

---

Ali Koç'un Kulüpler Birliği'ne çok faydalı olacağını düşünmüyorum. TFF Başkanı'nın da faydalı olacağına inanmıyorum. Bu kişisel görüşüm. Spor kulüpleri inanılmaz paralar harcıyor. Ülke ekonomisine de zarar veriyoruz. Paraları sağa sola savuruyoruz. Sağlıklı bir planlama yok. Alınan oyuncuların hepsi olmasa da bana göre birçoğu 'çöp'. Bunu hepsi için söylemiyorum. Sözleşme fesihleri de kulüpler için büyük problem.

1
"KULÜPLERİMİZİN İNTİHARI OLUR"

- Gelelim Bankalar Birliği anlaşmasına. Sizce kulüpler bir yol haritası çizip, iyi bir planlama yapıp Bankalar Birliği'nden ayrılabilir mi?

---

Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmak kendi idam fermanını imzalamak olur. Bankalar Birliği'nden çıkmak kulüplerimizin intiharı olur bence. Devlet büyükleri ödemeleri uzun süreye yaydı. Buradan çıkmak demek parayı ödemeniz anlamına gelir. Bu olmaz. Neden? Kulüplerin gelir ve giderleri belli. Yapılanları doğru bulmuyorum. İnanılmaz savurganlık var. Ülkemizde yerli oyuncu sıkıntısı da var. Yerli oyuncu bir türlü yetiştiremiyoruz. Sadece Trabzonspor değil, bütün büyük kulüplerde durum böyle. Herkes birbiriyle bir yarış halinde. Günü kurtaran hamleler yapılıyor.