Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Mehmet Özdilek, derbideki favorisini açıkladı!
7
MEHMET ÖZDİLEK'TEN DERBİ YORUMU

Beşiktaş'ın efsane oyuncularından biri olan ve günümüzde futbola teknik direktör olarak hizmet eden Mehmet Özdilek, Beşiktaş - Fenerbahçe derbisiyle ilgili olarak Sporx'e çok özel açıklamalar yaptı. Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Özdilek, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

6
"BÜYÜK MAÇLARI BÜYÜK OYUNCULAR KAZANIR"

- Hocam, öncelikle derbide nasıl bir futbol beklentiniz var. Ben bir futbolsever olarak keyif almayı umuyorum. Ne dersiniz futbol kalitesi açısından?

--

Bol gollü bir derbi bekliyorum. İki tarafın da birbirine gol atma potansiyeli var. Milli takım sonrası oyuncuların dönüşlerini kestirmek zor. Bazı takımlar için avantaj, bazı takımlar için dezavantaj oluyor. Ritim yakalayan takımlarda bozulmalar olabiliyor. Skor olarak beklentilerin altında kalan takımlara iyi geliyor. Derbi maçı olacak neticede. Bireysel performanslar belirleyici olacak gibi görünüyor. Büyük maçları, büyük oyuncular kazanır.

5
"İÇ SAHADA BEŞİKTAŞ FAVORİDİR"

- Fenerbahçe taraftarları derbide stadyumda olamayacak. Ev sahibi Beşiktaş önde diyebilir miyiz?

--

Vodafone Park'ta oynanan maç hangi maç olursa olsun, Beşiktaş favoridir. Keşke Fenerbahçe taraftarları olsa. Geçmiş dönemde yarı yarıya oynuyorduk ve güzel oluyordu. Son yıllarda yasaklamaya gidildi. Tabi bunun kararını yetkililer veriyor.

4
"BEŞİKTAŞ KAYBEDERSE PSİKOLOJİK TRAVMA OLUR"

- Beşiktaş'ta Valerien Ismael çok eleştilirdi özellikle son 2 maçın ardından. Kaybederse, teknik direktör değişikliği sizce yine gündeme oturur mu?

--

Hangisi kaybederse kaybetsin şampiyonluk hedefinden uzaklaşmaz. Beşiktaş penceresinden bakınca, kaybedilirse psikolojik bir travma olabilir. Bu maçlar camialar için de çok değerlidir. Alınacak bir galibiyet, moral motivasyon açısından önemlidir. 3 puanın ötesindedir. Eleştiri kazansanız bile olur. 7 haftalık süreçte Beşiktaş'a çok ciddi eleştiriler oldu. Son 2 haftadaki 5 puan kaybı buna neden oldu. Lig uzun bir maraton, bu tür maçlarda teknik adamlar ve camialar kazanma odaklı olur. İki teknik adam da bunu düşünecek. Bu tür maçlarda kazanmak kadar kaybetmemek de önemli.

3
ANAHTAR OYUNCULAR VE TAKIM OYUNU...

- Beşiktaş'ın hücum hattının 'korkutucu' olduğuna sık sık vurgu yapılıyor. Fenerbahçe'de ise herkes gol atıyor hocam...

--

Çok doğru. Takımda ne kadar fazla gol atan oyuncun varsa önemli. Beşiktaş'ın hücum hattı etkili diyoruz. Rachid Ghezzal haftalardır oynamıyor. Oynaması zor. Redmond ameliyat oldu. Özel bir bandaj ile oynasa bile ikili mücadelelerde sorun yaşar. Özellikle ikili mücadelelerde sıkıntı yaşar bence. N'Koudou sakat, yok. Weghorst, Muleka ve Cenk Tosun var. Belki Valerien Ismael sistem değişikliği yapar ve 4-4-2 oynatır. Teknik direktörün takdiri. Kanat oyuncuları yok. N'Koudou mesela sezona sağlıklı başlamıştı. Sakatlıklar futbolda bazen oluyor. Bu maç tam N'Koudou'nun maçı olabilirdi! Çünkü Fenerbahçe'nin arkada boşluk bıraktığı anlar olacaktır. N'Koudou bu konuda etkili olabilirdi.

2
"GÖNLÜM BEŞİKTAŞ'TAN YANA"

- Hocam kim kazanır ve derbideki favori takımınız hangisi?

--

Her zaman fotoğrafın bütününe bakmak gerek. Milli takım arasında oyuncular gitti, nasıl döndüler? Fenerbahçe sezon başı itibarıyla kaleci İrfan hariç herkesi kullandı ve verim aldı. Jesus, çeşitliliği sağladı. Geçiş süreci iyi geçti. Ama bu maçın atmosferi farklı olacak. Oyuncuların da ne kadar sorumluluk alabileceği önemli. Zor bir maç olacak. İki teknik adamın kurgusu puan ya da puanlar almak üzerine olacaktır. Beşiktaş galibiyet odaklı bir maç oynamak isteyecek. Performansı sahada ne kadar etkili olacak? Hep birlikte bunu göreceğiz. Gönlümüz tabii ki Beşiktaş'tan yana.

1
ÖZDİLEK SAHALARA NE ZAMAN DÖNECEK?

- Türk futbolu adına sembol isimlerden birisiniz. Sizi ne zaman sahalarda göreceğiz hocam? Kariyer planlamanız nedir?

--

Doğru bir gelecek için planlamaya bakacağım. Gelen teklifler oluyor ama bir yere gitmek için gitmem. Bazen dışarıda olmak içeride olmaktan daha iyidir. Kendi kariyerim adına en doğru kararı vereceğim.