Sporx Extra Arama Logo

Jose Mourinho: "İyi adam olmak istemiyorum"
10
"İYİ ADAM OLMAK İSTEMİYORUM"

Manchester United'daki görevinden aralık ayında alındıktan sonra Mourinho, kendine uygun yeni bir dev istiyor ancak prensiplerinden vazgeçmeden..Portekizli dünyaca ünlü menajer Jose Mourinho, Fransa'nın L'Equipe gazetesine dünya futbolundaki son gelişmeler ve kariyeriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

9
"LILLE STADI EVİME 2 SAAT"

"Bu sezon iki kez Lille maçlarında görüldünüz. Aniden yükselen bu Ligue 1 meraknızı neye bağlamalıyız?"
- Çok basit. Lille'de arkadaşlarım var. Ulaşması çok kolay. Tottenham veya Arsenal'in stadyumu da bana 2 saat uzaklıkta, Lille de. Ayrıca, çok iyi bilmediğim bir ülkedeki futbolu da öğreniyorum. Ayrıca, Lille Başkanı'nın danışmanı Luis Campos benim yakın arkadaşım. Christophe Galtier'nin asistanları, eski iş arkadaşlarım. Kaleci antrenörü, kariyerine benim yanımda başladı. 14 yaşındaydı ve ben de 24'ümdeydim. Ayrıca, Christophe ile St.Etienne'de çalıştığı dönemden beri akın arkadalığımız var.

8
"LILE, HER KULÜBE ÖRNEK"

"Lille yönetimini ve kulübü beğeniyor musunuz?"
- Lille, dünyadaki her kulübe örnek olacak bir yapıya sahip. Tüm kulüp bir harmoni içerisinde yapılanmış. Çok iyi yapılanan bir kulüp. İdarecilerin ve arkadaşım Luis Campos'un günde 25 saat çalıştığını bilyorum. Çok çok iyi organize olmuşlar. Geçen sezon yaşadıkları sıkıntılardan sonra bu sezon ikinci sırada bitirdiler.

7
"GALTIER, YILIN TEKNİK DİREKTÖRÜ"

"Sence, Christophe Galtier ligin en iyi teknik direktörü mü?"
- Belki daha iyi olanlar vardır, bilemiyorum. Ancak, bence yılın teknik direktör Christophe. Takımı Şampiyonlar Ligi'ne soktu. Kaliteli bir futbol oynatıyor. Genç oyuncuların gelişimleri harika. KUlüp sahiplerinin yaklaşımları mükemmel. Oyuncu satışlarını mükemmel yapıyorlar. Marsilya, Lyon gibi büyük kulüpler ile aynı hırsa sahipler.

6
"PEPE, ÇOK KALİTELİ..."

"Nicolas Pepe'yi yeni kulübünüze alır mısınız?"
- Yeni kulübüm hangisi olacak bilemiyorum. Fakat, herkes Nicolas'ın çok kaliteli bir oyuncu olduğunu biliyor.

5
"MBAPPE BİR PIRLANTA"

"Mbappe ve Neymar seviyesine çıktı diyebilir miyiz?"
- Her maçta oynadı hemen hemen ve takımının kaderine etki etti. Ancak, Mbappe ve Neymar gibi dünya çapındaki iki oyuncudan bahsediyoruz. Mbappe, ceza almasaydı Avrupa'nın en golcü oyuncusu olacaktı. Neymar da sezonun yarısını kaçırdı. Bu oyuncular çok farklı bir klasmanda. Luis Campos, Kylian'ı bana çok önceden anlatmış. "Gözlerinle görmelisin." demişti. "Bir pırlanta" diye tanımlamıştı Mbappe'yi. Mbappe henüz çok genç ve ne kadar gelişeceğini henüz bilemiyoruz. Asıl önemli nokta kendini ne kadar geliştirebileceği.

4
"KARAKTERİNİN YAN ETKİSİ"

"Mbappe'nin daha çok gelişeceğini düşünüyor musun?"
- Bilemiyorum. Onu tanımıyorum. Fakat, maçlardaki hırsına şahidim. Gözlerinden okunuor. Hırsa, pozitif kibir diyorum. "Buradayım, başarmak istiyorum, kazanmak istiyorum." diyor. Fakat, bu hırs bazen kötü şeylere de neden oluyor. Oyundan atılması gibi. Bu tip çok kazanmak isteyen karakterlerde bu sorun yaşanır. Karakterinin bir yan etkisidir.

3
"AVRUPA BAŞARISI YOKSA PSG..."

"2012 yılında, Paris gibi büyük bir şehrin büyük bir takımı olmamasının anormal olduğunu söylüyordunuz. Bugün PSG hakkında ne düşünüyorsunuz?"
- Global seviyede büyük bir kulüp haline geldiler. Şu ana kadar Avrupa'da bir şey kazanamadılar ve bence gerçekten büyük olmaları için kazanmaları gerekiyor. Tüm teknik direktörler için aynı şeyi söylerim. Çok kaliteli olabilirsin, fakat kariyerinin sonunda bir Avrupa başarısı yoksa, bu bir eksikliktir. Paris de bence bu durumda. Fransa'yı her zaman kazanıyorlar, Juventus ve Bayern gibi. Fransız futbolunun lideri oldular ama Avrupa büyüklerinin 1 adım gerisindeler.

2
"UNITED HAKKINDA KONUŞMAK İSTEMİYORUM"

"PSG'nin Manchester United'a elenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?"
- Açıklamak istemiyorum. Fakat, sebepleri biliyuorum. Bunu halka açık bir şekilde analiz etmek istemiyorum. Manchester United hakkında konuşmak istemiyorum. Hala belli hisler taşıyorum. Bence, teknik direktörler eski kulüpleri hakkında konuşmamalı. Manchester United'ın bu zaferi, bir miktar bağlam dışıydı. Nedenlerini biliyorum. Biraz taktikten, biraz da zihinsel faktörlerden.

1
"PSG YÖNETİCİLERİYLE KONUŞMUYORUM"

"Katar'a sık sık gidip geliyorsunuz. PSG'nin yöneticileriyle konuşuyor musunuz?"
- Hayır. PSG yöneticileriyle konuşmuyorum. Katar'a gittiğimde beIN için yorumculuk yapıp dönüyorum.