Arama Logo

İşte en yardımsever futbolcular
8
FUTBOLUN KAHRAMANLARI
İngiltere’de Daily Mail Gazetesi, futbolda bağış yapan ve çocuklara yardım eden yıldızları tanıttı. Mesut Özil’in bir çocuk hastanesine 237 bin sterlin bağış yapması, Juan Mata’nın kurduğu bağış derneği, Wilfried Zaha’nın maaşından yüzde 10’luk kısmını bağışlara ayırması, Cristiano Ronaldo’nun hem kurduğu bağış dernekleri hem de yardım kampanyaları ve Mohamed Salah’ın gençler başta olmak üzere çocukların eğitimleri için yaptığı çalışmalar tek tek tanıtıldı.
7
WILFRED ZAHA

İngiltere Premier Lig'de Crystal Palace forması giyen Wilfred Zaha, bağış ve yardımda bulunan listesinde yer alan isimlerden biri.

26 Yaşındaki Fildişi Sahilli oyuncu, geçtiğimiz haftalarda 2019 Afrika'nın En Yardımseveri ödülüne layık görülmüştü.

Ödül hakkında konuşan Zaha, "İlk maaşımdan itibaren, maaşımın %10'unu ihtiyacı olanlara bağışlıyorum" dedi.

Kız kardeşinin bir yetimhanesi olduğunu söyleyen Zaha, "Kız kardeşimin bir yetimhanesi var. Adı Tamara'nın Umudu. Temelde orayla ilgileniyorum. Böylece hiçbir şeyi olmayan çocuklarla ile ilgilenilmiş oluyor ve buna katkıda bulunuyor olmak beni neşelendiriyor. Bu insanlara her gün yardım ediyorum" yorumunda bulundu.

6
MESUT ÖZİL

Arsenal forması giyen bir başka isim Mesut Özil, son dönemde forma dahi giymediği halde ayda 350 bin euro kazanıyor olmasıyla İngiliz taraftarların tepkisine maruz kalıyor.

Özil'in kariyerinin en önemli turnuvalarından biri olan 2014 Dünya Kupası'nda Brezilya'yı 7-2 yendikleri maçtan önce Alman futbolcu, 11 hasta Brezilya'lı çocuğun hastane masraflarını karşılayacağını açıklamıştı. Fakat bu sayı turnuvadan sonra 23'e yükseldi.

Bu, turnuvanın kazanılmasıyla gelecek olan 270 bin euro'nun bağışlanması anlamına geliyordu.

5
JUAN MATA

Manchester United forması giyen İspanyol oyuncu, parasını bağışlamaktan çok daha fazlasını yapıyor.

Juan Mata özellikle meslektaşlarını benzer yardımları yapmaya davet etmesiyle biliniyor.

Ayrıca Mata'nın, Jurgen Griesbeck ve Thomas Preiss ile birlikte yürttüğü "Ortak Hedef" isimli bir bağış vakfı bulunmakta.

2017 yılında hayata geçen bu vakıfın 122 üyesi bulunmakta. Bu vakıfa üye olan futbolcular ve menajerler, aylık ücretlerinin %1'ini her ay bağışlamakta.

Bu vakıf, topladığı paraları Kamerun Futbol Geliştirme Programı ve Tek Dünya Oyun Projesi gibi sivil toplum kuruluşlarına göndermekte.

Juan Mata'nın birçok kuruluşa yardım ettiği bilinmekte..

4
JERMAIN DEFOE

Defoe'nun yardım çalışmaları son birkaç yıl içinde o kadar etkileyiciydi ki, geçen yıl Kraliçe'nin Doğum Günü Onur listesinde yer aldı.

2013 yılında Jermain Defoe'nun kurmuş olduğu vakıfa giren Bradley Lowery ile Jermain Defoe arasında ki bağ tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Defoe, Neuroblastoma adında nadir görülen bir kanser türünden muzdarip olan Bradley Lowery ile tanıştı ve Lowery'i Sunderland'in bir simgesi haline getirdi.

Ayrıca Jermain Defoe, Bradley'nin doğum günü partisine dahi katıldı ve Bradley'nin Temmuz 2017'de trajik bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından birkaç kez aile ziyaret etti.

3
HECTOR BELLERİN

Arsenal forması giyen İspanyol futbolcu, 2017 Haziran ayında Grenfell Kulesi'nde çıkan yangında ilk bağış yapanlar arasındaydı

Hector Bellerin o dönem, Twitter üzerinden U21 Dünya Şampiyonası'nda alacağı her dakika için 50 euro bağışta bulunmayı taahüt etmişti.

Bellerin, 381 dakika sahada kalarak toplam 19 bin euro'luk bir bağışta bulunmuştu.

Raheem Sterling'te bu bağış kampanyasına katılan isimler arasında yer almıştı.

2
MOHAMMED SALAH

Tıpki Wilfried Zaha gibi, Mohammed Salah'ın yardımlarıda geçmişe dayanıyor.

Mohammed Salah doğduğu köy olan Basyoun'da bulunan 450 aileye aylık olarak finansal destek sağlamakta. Salah geçtiğimiz yıl, köyüne 26 bin euro'luk bir bağışta bulundu.

Mısırlı futbolcu 2017 yılında, Mısır hükümetine 266 bin euro bağışta bulunurken, Kaire'de yaşanılan terör saldırısı sonrası Mısır Ulusal Kanser Enstitüsü'ne 2.8 milyon euro bağışta bulundu.

Salah sadece para bağışlamakla kalmayarak, iki yıl önce uyuşturucu bağımlılığına karşı Sosyal Dayanışma Bakanlığı ile birlikte bir projede yer aldı. Bu katılım %400'lük bir artış sağladı. Yer aldığı videolar 3 gün içerisinde 8 milyondan fazla izlenildi.

1
CRISTIANO RONALDO

Messi ile birlikte dünya futbolunun zirvesinde bulunan Cristiano Ronaldo'da yardım yapan futbolcular listesinde yer alıyor.

2015 yılında "En Hayırsever Sporcu" seçilen Portekizli yıldız, 2013 Yılında UEFA Yılın Takımı'na seçildiği için kazandığı 101 bin euro'yu doğrudan Kızıl Haç'a bağışlamıştı.

Bu olaydan bir yıl sonra Real Madrid ile Şampiyonlar Ligi kupasını kazanan Ronaldo, buradan elde ettiği 512 bin euro'luk bonusu hayır kurumlara vermişti.

2005 yılında Endonezya'da yaşanılan tsunami felaketi sonrası yayınlanan görüntülerde Cristiano Ronaldo'nun milli takım formasını giydiği görülen bir çocuk medyada yer almıştı. Bu görüntüleri seyreden Ronaldo, videoda yer alan çocuğa destek olmakla kalmayarak tüm Endonezya'ya bağışta bulunmuştu.

Cristiano Ronaldo, UNICEF, Dünya Görüşü ve Çocukları Kurtarın vakıflarının elçisi konumunda...