Sporx Extra Arama Logo

Final Four'da kaderi belirleyecek 10 yıldız!
11

FINAL FOUR'DA KADERİ BELİRLEYECEKLER

THY EuroLeague'de 2019 Final Four öncesi kaderi belirleyeceğine inandığımız 10 oyuncuyu ve nedenlerini sıralıyoruz.

10

FACUNDO CAMPAZZO

Real Madrid'in Arjantinli yıldızı Facundo Campazzo, Sergio Llull'un sakatlıklar nedeniyle istikrarsız bir sezon geçirmesi sonrası, taşıyan oyuncu konumuna geldi. Mücadeleci yapısı, savunmadaki azmi, şut yüzdesi ve ikili oyunlardaki başarısıyla Real Madrid'in EuroLeague'deki kozlarından biri olacak.

9

ANTHONY RANDOLPH

Real Madrid'in bu sezon en çok dakika alan oyuncusu olan Anthony Randolph, aynı zamanda her maça ilk 5 başlayan tek oyuncu. Genellikle 4 numarada oynasa da, zaman zaman 3 numarada da süre bulabiliyor. Pablo Laso'nun parkede esnek olabilmesini sağlayan kritik önemde bir oyuncu. Yüzde 41 ile üçlük atıyor Maç başınan en az 2 üçlük isabetiyle alan da açabiliyor. Bu nedenlerle Final Four'da Real Madrid'in ne kadar başarılı olacağını belirleyecek.

8

WALTER TAVARES

EuroLeague'de sezonun en iyi savunmacısı seçilen Tavares, 2.21 boyu ve 2.36 kulaç açıklığı ile pota altında yıldırıcı bir güç. Ribauntlarda büyük hakimiyet kuruyor. Hem savunma hem hücum ribauntlarında Real Madrid'in en büyük kozu. Bu sezon maçına 2.2 hücum ribaundu aldı. Facundo Campazzo ve Sergio Llull ile uyguladığı ikili oyunlar, hücumda da çok büyük tehlike halini alıyor. Yarı finalde CSKA Moskova'nın da en büyük sıkıntısı, Tavares ile eşleştirebilecek tek oyuncusunun Bolomboy olması ve onun da bu seviyede etkili olamaması. Fenerbahçe'de Ahmet Düverioğlu, Anadolu Efes'te Tibor Pleiss'ın muhtemel bir finalde ona karşı durmasını umacağız.

7

NICOLO MELLI

Fenerbahçe'de Jan Vesely'nin muhtemel yokluğunda Nicolo Melli'nin durumu kritik olacak. Zeljko Obradovic'in en çok süre verdiği İtalyan yıldız, geçen sezon Final Four'da çok etkili olmuş ancak yanına ikinci bir benzeri performans gelmeyince şampiyonluğa uzanılamamıştı. Üçlük atabilmesi, pasörlüğü, alçak post oyunları ve oyun zekasıyla Fenerbahçe'nin Final Four'daki en büyük kozu olacak.

6

KOSTAS SLOUKAS

Fenerbahçe'nin Yunan yıldızı, bu sezon EuroLeague'in en iyi beşine seçildi. Kariyerinin en iyi sezonlarından birini geçiriyor. Obradovic onu ilmik ilmik işleyerek bir 'lider' haline getirdi. Yunan yıldız, kariyerinde oynadığı 5 yarı final maçının 5'ini de kazandı. 7. finaline çıkmaya hazırlanan Sloukas, 4. EuroLeague kupası için mücadele edecek.

5

VASILIJE MICIC

Kariyeri adım adım yükselen ve potansiyeline yavaş yavaş ulaşan Vasilije Micic, EuroLeague'in en iyi ikinci beşine seçildi. Anadolu Efes'e yedek guard olarak gelen ancak kendini geliştiren ve ilk 5'e yerleşen Micic, ikinci kez Final Four'da mücadele edecek. Geçen sezon yarı finalde Fenerbahçe'ye takılan Micic, bu sezon bir ötesine geçmeye çalışacak. Bu sezon zaman zaman yanlış kararlar alan Micic, sezon sonuna doğru gelindiğinde daha etkili kararlar alan ve takımını iyi yöneten bir lider haline geldi. Bu nedenle Anadolu Efes'in en önemli oyuncularından biri durumunda...

4

SHANE LARKIN

Sezon başındaki performansıyla soru işaretlerine neden olan Shane Larkin, Ergin Ataman'ın başarılı koçluğuyla birlikte takımın en büyük kozlarından biri haline geldi. 26. haftada oynanan Barcelona Lassa maçında formunun zirvesine ulaştı. Playoff serisindeki Shane Larkin ise durdurulamaz bir güçtü. Anadolu Efes'in Final Four'da ihtiyacı, motive ve etkili bir Larkin olacak.

3

WILL CLYBURN

CSKA Moskova, kağıt üzerinde Nando De Colo ve Sergio Rodriguez takımı olduğunu düşünebilir ancak sahadaki gerçekler takımın Clyburn ve Higgins takımı olduğu yönünde. Dimitris Itoudis, maç sonlarını Clyburn ve Higgins ile oynamayı tercih ediyor ve kararları onlara aldırıyor. CSKA Moskova'nın bu sezon Real Madrid başta olmak üzere büyük maçlardaki başarısı da bu ikilinin performanslarıyla alakalıydı. Final Four'un abonesi olan Rus ekibinin Final Four'daki en büyük kozlarından biri de Clyburn olacak.

2

CORY HIGGINS

Cory Higgins, Gaziantep'te izlediğimiz yıldızın çok ötesine geçti ve artık EuroLeague'in en değerli oyuncularından biri. CSKA Moskova'nın maç sonlarında asıl karar vericisi ve uygulayıcısı konumunda. Dimitris Itoudis, direksiyonu ona bıraktı ve bu karardan dolayı mutludur. Amerikalı yıldız, bu sezon yüzde 49 ile üçlük atarak ne kadar geliştiğini gösterdi. 30 yaşındaki oyuncu, CSKA'nın Final Four'daki en büyük kozu olacak.

1

NANDO DE COLO

Nando De Colo, kazandıkları 2016 Berlin dahil CSKA ile yer aldığı tüm Final Four organizasyonlarında maçın ilk bölümlerinde etkili ancak giderek sinen bir performans sergilemişti. Bu sezon performansının daha da geriye gittiğini gördük ancak sezon sonuna doğru alışılageldik De Colo'dan kesitler sunmuştu. Bir nevi ev sahibi olan Real Madrid'e karşı Nando De Colo'nun etkili oynamasına, maç sonlarında ayakta kalmasına ihtiyaçları olacak.