Sporx Extra Arama Logo

Fenerbahçe neden şampiyon olamadı?
13

BAŞARISIZ TRANSFERLER

Sezon başında Giuliano, Neto, Janssen, Soldado, Kameni, Mehmet Ekici, Dirar ve Isla gibi futbolcuları kadrosuna katan Fenerbahçe, bu transferlerden Giuliano ve Dirar dışındakilerden istediği gibi faydalanamadı. Özellikle Neto, Isla, Mehmet Ekici ve Kameni beklentilerin çok altında kalırken sezonun ikinci yarısında gözden düştüler ve takımlarına katkı sağlayamadılar. Yeni transferlerden sadece Giuliano, beklentilerin üzerine çıktı. Soldado ve Dirar zaman zaman eleştiri topladı. Janssen ise sakatlandı ve sezonun büyük bir kısmını kaçırdı.
12

KÖTÜ BAŞLANGIÇ

Aykut Kocaman yönetiminde sezona giren Fenerbahçe, önce Avrupa Ligi'ndeki Vardar faciası ile sarsıldı. Favori gösterildiği eşleşmede zayıf rakibine elenen Fenerbahçe, Avrupa'ya erken veda ederken lige de istediği gibi giremedi. İlk 2 maçında Göztepe ve Trabzonspor ile 2-2 berabere kalan Fenerbahçe, 4. haftada Başakşehir'e 3-2 yenilerek ilk 4 haftada sadece 9 kişi ile maçı tamamlayan Gençlerbirliği'ni mağlup edip 5 puan toplayabildi. Sezona istediği başlangıcını yapamayan Fenerbahçe, devamını da getiremedi.
11

KADRO YAPISI

Teknik direktör Aykut Kocaman, kadrosunu ilk yarıda oturtmakta zorluk yaşadı. Kocaman, sezon başında Giuliano'yu sağ kanatta, Nabil Dirar'ı ise orta sahada görevlendirdi. Orta sahada Ozan Tufan, Mehmet Topal ve Josef de Souza'yı kullanan Kocaman'ın bu kararları eleştiri toplarken Fenerbahçe, bu dönemde çok puan kaybı yaşadı. Giuliano'nun 10 numara, Dirar'ın da sağ kanat pozisyonuna geçmesinin ardından Fenerbahçe toparlandı ancak pozisyon tercihleri, sarı lacivertli takıma puan kaybına neden oldu.