Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Ergin Ataman: "EuroLeague'de 3. şampiyonluğu istiyoruz"
10
ERGİN ATAMAN'DAN AÇIKLAMALAR
Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, yeni sezon öncesi basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Ataman, Milli Takım için de konuştu. İşte başarılı koçun sözleri...
9
"KİM İYİYSE O OYNAR"
"Geçen yıla göre yerli rotasyonunda eksiğimiz, fazlamız yok. Bir değişim oldu. Türkiye Ligi'nde yerli oyuncularımızı geçen sezon oldukça fazla şekilde kullandık. Buğrahan, Yiğitcan, Erten olsun. Hedefi EuroLeague'de şampiyonluk olan takımda kim iyiyse o oynar. Onu da antrenmanlarda ve maçlarda değerlendireceğiz."
8
"EUROLEAGUE İÇİN YETERLİ DEĞİL"
"Biz ekip olarak uzun yıllardır beraber çalışıyoruz. Zannediyorum 6. yılımıza girdik. Daha önce de birçok arkadaşla birlikte çalışmıştık. Stratejimiz belli. Bu sezon takıma yeni dahil olan oyuncular oldu. Bunların bir kısmı geçtiğimiz hafta geldi milli takımlar sebebiyle; Amath M'Baye ve Polonara. Takım hazırlık dönemini iyi geçirdi. Fenerbahçe maçında hazır mıydık, iyiydik ama EuroLeague'e tam anlamıyla hazır değildik. Zaman içinde takım oturacaktır. Çok sayıda hazırlık maçı yaptık. Üst seviye maçlar yapmış olmamız bizi Cumhurbaşkanlığı Kupası maçına hazırladı. O maç bir ölçü değildi. Fenerbahçe bizden daha yeni bir takım. EuroLeague için o maç performansı yeterli değil. Daha iyi olmalıyız."
7
"ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK"
"Biz geçtiğimiz sezon da olduğumuz gibi yine büyük hedeflerle başlıyoruz. EuroLeague'de transfer döneminde büyük hareketlilik oldu. Takımlar ciddi katkılar yaptılar. Bütün takımların hedefinde olan bir takım durumundayız. Biz de geçtiğimiz sezonla alakalı önemli değişiklikler yaptık. Yönetim ciddi fedakarlıklarda bulundu. Micic ve Larkin'i takımda tutmayı başardık. Will Clyburn, Zizic ve Polonara gibi EuroLeague'in önemli oyuncularını transfer ettik. Türkiye Ligi'nin son dönemdeki en beğendiğimiz oyuncusu M'Baye'yi aldık. Çok büyük rekabet olacağı ortada. Bugünden bir şey söylemek zor. "
6
"HEDEFİMİZ 3. ŞAMPİYONLUK"
"Geçen sezon EuroLeague'e kötü başladık, zor toparladık, hedefe ulaştık. Bu sezon daha iyi, galibiyetlerle başlamak istiyoruz. Larkin'in başta olmaması dezavantaj. Ancak, bunu bahane etmeyeceğiz. Modern EuroLeague tarihinde hiç kimsenin başaramadığı 3 kez üst üste başaran takım olmak istiyoruz. 2 yıl üst üste şampiyon olan 3. takım olduk. 3 yıl üst üste alan takım yok. Bunu başarmaya çalışacağız."
5
MİLLİ TAKIM VE ANADOLU EFES

"Hem milli takımı hem Anadolu Efes'i çalıştırmak konsantrasyonunu nasıl etkiliyor?"

"Yazın Anadolu Efes'in maçları yoktu. Sezon başı kampında ise teknik ekibin uzun süredir bir arada olmasından ötürü sıkıntı olmadı. Fransa karşısında alınan talihsiz mağlubiyet canımı çok sıktı. Fransa maçının ertesi günü Anadolu Efes kampına dahil oldum ki Fransa maçının son anlarını unutabilmek için. Şu an tamamen Anadolu Efes'e konsantreyim. Milli maçlar kasım ayında başlayacak. Şu anda tüm oyuncular kendi takımlarında, ben de kendi takımımdayım. Zamanı gelince oyuncularla beraber ben de milli takıma konsantre olacağız."

4
"KRİTİK BİR DÖNEMEÇ"

"FIBA'nın milli maçları kasım ayında cuma pazartesi yapması?"

"Burada FIBA'nın bir yaklaşımı olmuş. Ben de dün haber aldım. EuroLeague'de bir yaklaşımda bulunup perşembe cuma maçlarını çarşamba perşembeye çekerse, milli maçların olduğu haftalarda maçlar çakışmamış olur. Olumlu bir gelişme. Yıllar sonra bir adım atılmış. Daha net adımlar da atılabilir. Çözüme kavuşturmak çok zor da değil. İki taraf masaya oturunca iyi niyet çerçevesi içinde çözüm olur. Milli takımlar da çok önemli. Hele ki Dünya Kupası elemelerinde son 4 maç, kritik bir dönemeç. FIBA'nın yaklaşımını olumlu buluyor. EuroLeague'de maçlarını düzenlerse daha da olumlu bir gelişme olur."

3
"BENİMSENMİŞ BİR TAKIM"
"Baskıdan ziyade o sinerji çok önemli. Geçtiğimiz sezon EuroLeague'de oynanan 8-9 maçın tamamı kapalı gişe oynandı. Açıkçası bu sezon ilk maçtan itibaren böyle devam edeceğini düşünüyorum. Anadolu Efes, sadece kendi taraftarı tarafından değil sporu seven herkes tarafından benimsenmiş, gurur duyulan bir takım durumunda. Sadece başarı olarak değil burada Sinan Erdem Spor Salonu'nda EuroLeague maçlarında çok ciddi bir şov ve atmosfer yaşandı. Buraya gelen herkes keyif aldı. Her maçı kazanmak istiyoruz. Bazen kaybettiğimiz maçlar da olacaktır. Burada Fair-Play ruhu içerisinde bir sinerji oluştu. Taraftar desteği baskı değil bize güç veriyor."
2
"F.BAHÇE MAÇINDA BUNU GÖRDÜK"
"Bu transferleri biraz da hücumda çeşitlilik kazanmak için yaptık. Son dönemlerde bizim oynadığımız basketbolu durdurmak için adam değişme savunması oynuyorlar. Sırtı dönük oyunlarda daha bir 5'e 5, yarı saha hücumunu da çeşitlendirmemiz gerektiğini gördük. Fenerbahçe maçında bunu gördük. Oyuncuların birbirine alışması lazım. Geçtiğimiz 2 yılda çok kaliteli oyuncularımız vardı. Bu oyuncularla 2 yıl üst üste şampiyon olduk. Bu sene kadromuzun daha geniş, daha kapasiteli, hücum açısından daha çeşitli olduğunu düşünüyorum."
1
G.SARAY MAÇI AÇIKLAMASI
"Galatasaray geçtiğimiz sezon bizi çok zorladı. Yarı final serisinde tam da EuroLeague şampiyonluğundan döndükten 2 gün sonra olan ve 5'e uzayan seri bizi ciddi anlamda zorladı. Galatasaray iyi bir takımdı ama onlar da ciddi bir değişime gittiler. Yabancı oyuncularından sadece 1 oyuncu kaldı. Nasıl olacağını tam kestiremiyorum. Galatasaray analizine bu akşam başlayacağım. İyi bir maç olacaktır. Sonuçta bir derbi maçı. İki takım da kazanarak başlamak isteyecek. Favori olmaz. Biz de iyi hazırlanıp galibiyetle başlamak istiyoruz."