Sporx Extra Arama Logo

Emre Belözoğlu'ndan futbolculara mesaj: "Yapmayana forma yok"

Fenerbahçe'de Erol Bulut sonrası görevi devralan Emre Belözoğlu futbola bakış açısını, agresif ve mücadeleci oyun anlayışını Fenerbahçe’ye aşılamaya çalışıyor. Belözoğlu, kafasındaki profile yaklaşamayan ya da uymayan isimlere artık şans vermeyeceğini tüm oyuncularına anlattı.
10
BELÖZOĞLU'NDAN RADİKAL KARAR

Fenerbahçe sonunda istediği oyunu Gaziantep mücadelesinde sahaya yansıttı. Üçüncü resmi maçına çıkan A takım futbol direktörü Emre Belözoğlu; Denizli ve Malatya maçlarındaki futbola oranla çok daha farklı bir takım sahaya sürdü. Erol Bulut’un oynattığı sistemi ufak dokunuşlarla değiştirmeye çalışan genç çalıştırıcı son maçında radikal bir karar aldı.

9
İLK 11'E DOKUNUŞLAR

Neredeyse takımdaki tüm yetenekli, pas yapabilen ve teknik kapasitesi yüksek isimleri ilk 11’de oynatmaya çalıştı. Gerçek pozisyonları orta saha olan İrfan Can ve Pelkas gibi iki ismi bile yeteneklerinden faydalanabilmek için kanatta kullandı.

8
SON MAÇTA SUNDUĞU FUTBOL...

Belözoğlu’nun son maçta sunduğu futbol Fenerbahçe’nin uzun süredir beklentisiydi. Sarı-lacivertliler topu aldı, pas yaptı. Acele etmeden ve paniklemeden pas trafiği ile rakibi ceza sahası içine sıkıştırdı. Net fırsatlar yakaladı.

7
ALIŞIK OLDUĞUMUZ EMRE KARAKTERİ...

Gol gelmese de ikinci yarı değişiklik yapmadı. Sabırla devam etti ve sonunda öne geçti. Bu oyunun yanısıra sahada agresif de bir mücadele söz konusuydu. Bu gerçek anlamda yıllardır görmeye alışık olduğumuz Emre Belözoğlu karakteriydi.

6
"YAPMAYANA FORMA YOK"

Saha içindeki agresif ve mücadeleci yapısı ile bilinen teknik adam buna uygun olmayan profillere şans vermeyecek.

5
"SON DÜDÜĞE KADAR PES ETMEK YOK"

Genç çalıştırıcı kötü oyun olsa da mutlaka bu özelliğin sahada olması gerektiğini söylüyor ve son düdüğe kadar pes edilmemesini istiyor.

4
FUTBOLA BAKIŞ AÇISI...

Belözoğlu’nun futbola bakış açısı da tamamen oyunu oynamak üzerine. Çok genç yaşta yıldızlaşan ve Galatasaray’ın efsane kadrosunda yer alan Emre Belözoğlu savunma ve hücum yeteneklerini aynı anda kullanabilen ender orta sahalardan biriydi.

3
HÜCUM ODAKLI TAKIMLARDA OYNADI

Dönemin en pahalı kadrolarından biri olan İnter’e transfer olan Belözoğlu ardından kariyerine futbolun en hızlı oynandığı İngiltere’de Newcastle formasıyla devam etti. Atletico Madrid kariyerinde pas oyunu ve geçişler üzerine iyice kendini geliştiren genç teknik adam futbol kariyeri boyunca tamamen hücum odaklı takımlarda oynadı.

2
TAKIMDAN BUNU İSTİYOR

Oyun felsefesi de bu yönde olan Belözoğlu takımından da büyük takımın sahada oynayacağı oyunu istiyor. Bunu istemesinin ana etkenlerinden biri sadece kendi felsefesi ve Fenerbahçe’nin genetiği değil. Kadroda buna uygun çok yetenekli oyuncuların bulunması da bu oyunun oynanmasını sağlıyor.

1
HER YERDE AYNI

Emre Belözoğlu deplasman ya da Kadıköy ayırt etmeden takımın aynı oyunu oynamasını amaçlıyor. Deplasman maçlarında sarı-lacivertliler daha önce kendi yarı sahasına çekilen bir görüntü çiziyordu. Ancak takımdan artık bu durumun tam tersini yapması isteniyor. Bu sayede oyun ezberinin oturması hedefleniyor. (Milliyet)