Sporx Extra Arama Logo

Carlos Carvalhal: "Beşiktaş günlerim kitap olur"
12
CARLOS CARVALHAL RÖPORTAJI

2011-12 sezonunda Beşiktaş'ta görev yapan Carlos Carvalhal, Coaches' Voice'e özel bir röportaj verdi ve Türkiye'de görev yaptığı dönemle ilgili dikkat çeken sözler kullandı.11
"TÜRKİYE'DE GÜLMEK ZORDU"
İnsanlar beni güler yüzlü, mutlu bir insan olarak bilir ve öyleyimdir. Zor durumlarda bana yardım eden karakterimin bir parçasıdır bu. Ancak Beşiktaş'ta içinde bulunduğum durum, başkalarından daha fazla gülme konusunda beni zorladı.
10
"HOCA HAPSE GİRDİ"
Neden bu kadar zordu? Şunu bir hayal edin; yerine gittiğiniz teknik direktörün hapse girdiği, kritik durumda olan bir kulübe gidiyorsunuz. Ve hapisten çıktığı zaman, yerini tekrar ona vereceğinin de sözünü veriyorsunuz.
9
"KİMSE BENİ TANIMIYORDU"

Beşiktaş'ta böyle başladım. Bir önceki teknik direktörün ekibiyle çalışıyordum ve hala dilini öğrenmeye çalıştığım ülkede kimse de beni tanımıyordu. Ama 3 ay sonra, taraftarlar tribünlerde benim için tezahüratlar yapıyordu.

8
"4-0 YENİLMİŞLER, 1-0 YENDİK"

Bir önceki sezon Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi'nde Dinamo Kiev'e 4-0 kaybetmişti. Benimle birlikte ise onları evimizde 1-0 yendik, Stoke City maçını da 3-0 kazanınca, grupta liderliğe çıktık ve bir sonraki tura yükselmeyi başardık.

7
"TEKRAR GÖREVİ ALABİLİRSİN"
O dönem, aynı zamanda başkanımızı Türkiye Futbol Federasyonuna gittiği için kaybettiğimiz bir dönemdi ve bir önceki teknik direktör de hapisten çıkmıştı. Tabii ki ona, "Eğer istiyorsan, görevi tekrar alabilirsin" dedim. Ancak iyi durumdaydım ve kupa için mücadele ediyorduk, Avrupa'da tur atlamıştık, iyi futbol oynuyorsuk.
6
"BRAGA OLDUĞUNDAN KALDIM"
Beni göndermeleri durumunda taraftarların bunu anlamayacağını fark ettiler. Bunu özellikle de UEFA Avrupa Ligi'nde bir sonraki turda, Braga ile oynadıyacağımız ve Braga'nın da benim evim olduğu ve iyi bildiğim bir yer olduğu için böyle düşündüler. Kaldım ve Braga ile oynadığımız için kaldım yani, benim bildiğim bu.
5
"KONUŞTUKLARINI ANLAMIYORDUM"
Farklı bir çözüm olarak, bir önceki teknik direktörü de sportif direktör olarak görevlendirdiler. Yani teknik direktör olmak isteyen bir sportif direktör ve ona ait olan teknik ekip ile çalışıyordum. Aynı zamanda dili de öğrenme aşamasındaydım, neler konuştuklarını da çok anlamıyordum. Zorlu bir çalışma ortamındaydım.
4
"BİRİ GELDİ, OYNATACAKSIN DEDİ"
Bir gün, daha önce hiç görmediğim biri beni ziyarete geldi. Bana yönetimi temsil ettiğini ve bir sonraki maçta bir oyuncuyu oynatmak zorunda olduğumu söyledi. 'Ancak onun bir disiplin durumu var' dedim. 'Onu oynatmak zorundasın, sezonun en önemli maçına çıkacağız' dedi. 'Tamam, beni görevden alın isterseniz, kendi takımınızı ve kendi oyuncularınızı seçersiniz. Benim için problem yok' dedi. Bunların tamamı çevirmen aracılığı ile konuşuldu çünkü İngilizce bilmiyordu.
3
"BÜYÜK RİSKLER ALDIM"
Bir gün, o sezonla ilgili bir kitap yazacağım. Bunun gibi çok fazla durumun içinde yer aldım. Güçlü kaldım ve büyük riskler aldım. Kendime 'burada çalıştığım dönem boyunca, daha iyi bir teknik direktör olabilirim' dedim. Daha iyi bir insan olabilirdim. Böyle bir zorluğun üstesinden gelince, futboldaki her şey için hazır olabilirdim.
2
"TÜRKİYE'DE HAYATTA KALDIM"
Sheffield Wednesday'de çalışmayı kabul ettiğimde, artık 'cennette' gibiydim. İlk basın toplantım öncesinde insanlar bana, 'Carlos, hazır ol' dedi. 'Yapmayın, ben Türkiye'de 30 kamera, ellerinde zor soruların olduğu silahla beni vurmaya çalışan 50 gazeteci ile sürekli birlikteydim ve hayatta kaldım' diye düşündüm.
1
"HER ŞEY İÇİN HAZIRIM"
Benim yolum uzundu, iyi anlarım olduğu kadar kötü anlarım da oldu. Ancak gururluyum, çünkü en alttan yükseltim ve bu yolda çok fazla zorluğun üstesinden geldim. Bu benim geçmişim, bu benim tecrübem. Bunun sayesinde, her şey için hazırım.