Sporx Extra Arama Logo

Beşiktaş'ın şampiyonluk mottosu
7
ŞAMPİYONLUK MOTTOSU

Bu sezon Süper Lig'de ve Türkiye Kupası'nda sonuna kadar giden Beşiktaş, zor günler, krizler yaşamasına rağmen, zaman zaman sahaya çıkaracağı 11 ile ilgili bile çıkmazlara girmesine rağmen; pest etmedi. Başta başkan Ahmet Nur Çebi, Sergen Yalçın, taraftar, takım, yönetim, personel birlik olarak; pandemide her şey rağmen mutlu sona ulaştı. Sezon başlarken yeniden hatırlanan "Biz 11 kişiyiz, lakin arkamız daha var" mottosu, Beşiktaş'ın bu günlerine ışık tuttu.

6
"BİZ 11 KİŞİYİZ, LAKİN ARKAMIZ DAHA VAR"

Beşiktaş'a tarihine geçen bu sözler, Çanakkale Savaşı sırasında yazıldı. Beşiktaş'ın kaptanı "Kaptan Şair Kazım", Asım ve Rıdvan’ın parçalanmış vücutları Çanakkale mevzilerinde bulunmuştu. Kısa bir süre sonra, Baltalimanlı Muallim Sadi ile Behzat’ı da, savaşın ileri hatlarında vuruşurken kaybeden Beşiktaş Kulübü sadece ilk futbol takımından bile sekiz şehit birden vermişti. 1911 yılında kurulan Beşiktaş’ın ilk futbol takımının forvet oyuncularından Şehit Asım da arkadaşları gibi vatan uğruna canını ortaya koydu. Kaptan Şair Kazım'ın Çanakkale Harbi sırasında şehit düşmeden evvel yazdığı şiirin “Biz Onbir Arkadaşız, Lakin Arkamız Var” mısrası zamanla bir “Beşiktaş Marşı” olarak sporseverlerin yıllarca haykırdıkları bir slogan olmuştu statlarda. "Bırakmam Seni" kampanyası sırasında bu sloganı yeniden hatırlatan yönetim, o günler de şampiyonluğun fitilini yaktığının belki de farkında bile değildi...

5
ŞEREFİYLE; HAKKIYLA...

Tarihine geçen Şeref Bey, Hakkı Yeten, Süleyman Seba gibi isimler, Türk futboluna da büyük değerler kazanmıştır. Türk futbolunda Süleyman Seba'nın untulmayan "Şerefli ikincilik" sözüyle de yıllarca takdir toplayan Beşiktaş, bu sezon da "Şerefiyle, hakkıyla" mottosundan vazgeçmedi. Rakiplerinin bütçe olarak gerisinde olmasına rağmen, kadrodaki arkadaşlığıyla, oyunuyla, bütünlüğüyle alkış alan Beşiktaş, futbolseverlerin de takdirini bir kez daha kazandı. Belki de Türk futbolunda az parayla da iyi işler yapılabileceği fikrinde milat oldu.

4
ARMANDA SAKLI

Beşiktaş tüm sıkıntılara, pandemi mücadelesine rağmen daima başarıya ulaşabilmek adına, tek vücut olarak hareket etti. Başta futbolcular ve teknik heyet, sonrasında yönetim, Ümraniye'deki havayı, sıkça taraftarlara aktarmaya çalıştı. Sezon başından bu yana "Gücün Armanda Saklı" sloganını da unutmayan Beşiktaş Takımı, mutlu sona ulaşırken, Sergen Yalçın önderliğinde sıkça tarihinden de güç aldı.

3
SAVAŞANLAR KAZANACAK

Zaman zaman gündemin bir numaralı maddesi hakem hataları olurken, Beşiktaş "Savaşanlar Kazanacak", "Bırakın sahada savaşalım, sahada kazanalım" sözleriyle; şampiyonluk yarışında önünün kesilmesine engel olacağını beyan etti. MHK'ya bazen tepki gösteren Beşiktaş, "Savaşanlar Kazanacak" sloganından vazgeçmeyerek, en zor anında bile, yüreğini ortaya koyarak, mutlu sona ulaştı.

2
KAVUŞACAĞIZ İSTANBUL BOĞAZI'NDA

Şenol Güneş yönetimindeki şampiyonluklar sırasında İstanbul Boğazı'nda teknelerle şampiyonluk kutlayan Beşiktaş, dünya basınından gündem olmuştu. Bu sezon forma giyen yeni futbolcular, o görüntülere bakarak, mutlu sonun hayalini kurdu. Beşiktaş taraftarı ise "Kavuşacağız İstanbul Boğazı'nda" sloganını pankarta dönüştürerek, futbolculara hayallerini sık sık hatırlattı.

1
"FARK ETMEZ"
Teknik direktör Sergen Yalçın'ın sezon başından bu yana karşılaştığı sorunlar karşısında "Bizim için fark etmez, gerekeni yaparız" şeklindeki sözleri de siyah-beyazlı takımın en büyük mottosu oldu. Sorunlara göğüs geren ve "Fark etmez" diyen Beşiktaş, bu sayede mutlu sona ulaştı.