Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Alex de Souza: "En kötüsü Aykut Kocaman"
11
SORU CEVAP ETKİNLİĞİNE KATILDI
Futbolculuk kariyerinde ülkemizde Fenerbahçe ile efsaneleşen ve şu anda Sao Paulo'nun U20 takımını çalıştıran Alex de Souza, soru-cevap etkinliğine katıldı.
10
KONU FENERBAHÇE
Brezilyalı teknik adamın, eski takım arkadaşları ve yakınları Alex hakkında konuştu ve ona sorular yöneltti. Etkinlikte konu Fenerbahçe'ye de geldi.
9
ÖNE ÇIKAN KISIMLAR

İşte etkinlikte Fenerbahçe ile ilgili öne çıkan kısımlar...

8
"ZICO İLE TECRÜBEM HARİKA"

Serginho Cabeceo: "Zico ile tecrüben nasıldı? Bugün öğrencilerine aktarmak için ondan aldığınız tecrübeler var mı?"

Alex: "Zico ile olan tecrübem gerçekten harika. Zico, benim idolüm ve bizim jenerasyonumuzun referansı.Zico ile sahadaki durumla ilgili birçok kez fikir alış verişinde bulundu. Zengin bir tecrübe edindim. Onunla geçirdiğim süreçte edindiğim tecrübenin büyük bir kısmı teknik kısım ve insan olmayla ilgili. Zico, futbolda tanıştığım harika bir menajerdi."

7
EN İYİ VE EN KÖTÜ HOCA

Marcelinho: "Alex, senin için en iyi ve en kötü teknik direktör kimdi?"

 

6
"AYKUT KOCAMAN"
Alex: "En iyi koç Vanderlei Luzemburgo. En kötüsü ise Aykut Kocaman'dı"
5
"FUTSAL BENİ ETKİLEDİ"

Jetson: "Parlak kariyerinde futsal önemi neydi?"

Alex: "Futsal beni olumlu şekilde yüzde 100 olarak etkiledi. Benim sportif eğitimimi destekledi, saha içerisinde ve saha dışarıında."

4
"BEN YAŞA İNANMAM"

Jetson: "Sen futbol hayatında çok genç yaşta profesyonelliğe yükseldin. Sence bunun için ideal bir yaş var mı?"

Alex: "Bunun bir yaşı yok ancak fikirler var. Bu çocuk fiziksel olarak ne durumda? Gösterilen teklife nasıl yanıt veriyor? Ben çok şanslıydım. Çocuklarda ve gençlerde Coritiba'nın ikonları tarafından eğitim aldım. Sisico, Claudio Marques, Kruger ve Ze Roberto gibi isimler bana koçluk yaptı, bu konuda yeterince şanslıydım. Bu isimler benim için enerji harcadı. Çok fazla bire bir görüştük, konuştuk. İlk takımda, kulübü seven ve gençlere yardımcı olan futbolcular buldum. Ben yaşa ve genel hikayelere inanmam. Bireyseli korumak ve gelişmesine yardımcı olmak zorundayız."

3
"BUNLARI HAK ETMEDİM"

Adriano Rattman: "Adına dikilmiş bir heykel, yazılmış bir kitap ve çekilmiş bir filmin var ve hepsi hayranların tarafından yapıldı. Bu övgüler için ne düşünüyorsun"

Alex: "Bunları hak etmediğimi düşünüyorum. Her zaman bunu hissediyorum ama aynı zamanda böyle jestler olduğu zaman sadece teşekkür ediyorum ve durumu akışına bırakıyorum. Kendi işime özen göstermek için özel ilgi duyuyorum. Her zaman saygı görmek ve saygı duymak istedim."

2
"RONALDO, ROMARIO İLE OYNADIM"

Soru: "Oynamaktan en keyif aldığın hücumcu kimdi ve yüzleşmekten çekindiğin rakip kimdi"

Alex: "Ben jenerasyonumun en iyileriyle oynadım. Hep kulüplerde hem de milli takımda. Ama beni en çok etkileyen isim Aristizabal oldu. Onunla sadece bir yıl oynadım ama sanki sonsuza kadar oynayacakmışız gibi düşündüm. Ancak çeşitli özelliklere sahip futbolcular oynadığımı belirtmekte fayda var. Coritiba'da Pacheco ile oynadım. Brandao ve Magrao gibi çok gol atan isimlerle oynadım. Sprinter hücumcularla oynadım. Deivid, Paulo Nunes, Marcelo Ramos, Asprilla gibi isimlerle oynadım. Hala pozisyonun en iyileri Evair, Romario ve Ronaldo ile oynadım. Ancak birkaç tanesinden bahsettim ama Ari ile kimya absürttü."

1
"FUTBOLDAKİ EN BÜYÜK ORTAĞIM"

Polaco: "Alex, kariyerinde eşin Dai'nin öneminden bahsedebiliriz. Dai ile birlikte ailenizin ve çocuklarınızın gelişimine ne kadar değer veriyorsunuz? Bugün büyük bir kulübün temel kategorilerinde çalışan bir teknik direktör olarak birçok çocuğun gelişimine ve gerçeklerine çok yakınsın. Bu çocukların duygusal yönetimlerini geliştirmeyi amaçlayan işin önemini nasıl görüyorsunuz?"

Alex: "Bu çok önemli bir konu. Ben sadece futbolda başarılı oldum. Dai ise her rolünde başarılıydı, kız arkadaş olarak, daha sonra bir eş ve anne olarak. O benim futboldaki en önemli ortağımdı. Dai olmadan, yaptıklarımın yüzde onunu başaramazdım. Günümüz ile ilgili endişem ise insan olmaktır. Kendi sürecini daha iyi bilen bir insanın başarılı olma şansının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hayal kırıklığı anlarında savaşmak ve ayağa kalkmanız gerekir"