Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Ahmet Ağaoğlu: "Rakipler bizi örnek alsın"
34
AHMET AĞAOĞLU'NDAN AÇIKLAMALAR
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, şampiyonluğun ardından Sabah Gazetesi'ne değelendirmelerde bulundu.
33
ALİ KOÇ'A CEVAP!

Öte yandan Fanatik Gazetesi'ne verdiği röportajda "Peki Trabzonspor’un koruma kalkanı var mı? Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un doğrudan sizi hedef alan açıklamaları için ne söylersiniz?" sorusunu yanıtlatan Ahmet Ağaoğlu, "Hayır eğer bu ligde öyle şampiyon olunuyorsa, o zaman dönüp kendilerinin çok ciddi hesap vermeleri gerekiyor geçmişle alakalı başarıları için. Ben hiçbir şey demiyorum kendisine. Kulüpler Birliği konusunda da masa orada, sandalye orada. İsteyen gelir oturur." dedi.

32
"AVCI'NIN EMEĞİ BÜYÜK"
"Abdullah Avcı geçtiğimiz yılın şubat ayında, 'Önümüzdeki sezonun planlamasını yapıyoruz' dedi. Bu, medyanın belirli bir bölümünden eleştiri aldı. 'Daha sezonun ortasındayız. Neden gelecek sezon' dediler. Erken planlamaya alışık olmayan bir ülkede bu eleştirilerin olması normaldi. Tabii bu konuda her türlü her şekilde Abdullah Avcı'nın hakkını teslim etmek lazım. O çok vizyonlu baktı ve bu bir vizyondur. Siz bakarsınız 10 metreyi görürsünüz, bir başkası bakar 100 metreyi görür. Trabzonspor kalibresindeki bir kulübü eğer şampiyonluğuna hazırlamayı düşünüyorsanız planlamayı erken yapmalısınız."
31
"YOLA ERKEN ÇIKTIK"
"Türk futbolunda özellikle bazı kulüplerin felsefesi şu: 'Kervan yolda düzülür. Biz de aslında kervanı yolda düzdük ama biz yola hepsinden önce çıktık. Hocanın programı doğrultusunda hareket ettik. Bu sadece oyuncu transferi olarak algılanmasın. O dönem içerisinde bizim kamp yerimiz, kamp tarihimiz, kamp programımız ve hazırlık maçlarımızın sayısı belliydi."
30
"YÜZDE 80 HAZIRDI"
"Hocamızın kadroda görmek istediği oyuncuların neredeyse hepsiyle anlaşmıştık. Listesinin yüzde 80'ini tamamlamıştık. Daha sonra Hamsik, Cornelius ve Siopis de bize katıldı. Biz sezon başındaki hazırlık kampına hocamızın kafasındaki yani planladığı kadroyla başladık. Tabii ki bu çok önemliydi. Çünkü eksiklerimizi diğer takımlara göre bir ay önceden görme şansımız ve ortadan kaldırma fırsatımız oldu."
29
"2019-20'DE İRTİFA KAYBETTİK"
"Hem idari hem sportif hem de finansal anlamda bütün şeyleri bir araya getirmeye çalışıyorsunuz. Bir taraftan gelir gider dengesini korumaya çalışırken; diğer taraftan sağlıklı bir yapı oluşturmaya çalışıyorsunuz. 2019- 20'de bunu yaşadık. Orada bir irtifa kaybı oldu. "
28
"BİR YILDA TOPARLADIK"
"Avrupa kupalarından men cezası almamızla birlikte Şampiyonlar Ligi'ne katılma ihtimalinin ortadan kalkmasıyla ile hem bir kadro zaafına uğradık hem de oradan gelecek olan 25 milyon euro'luk gelirden mahrum kaldık. Bu sefer gelir gider tablomuzu yeniden revize etmek zorunda kaldık. Bu da beklenti içerisinde olan camiaya ve taraftarımıza olumsuz olarak yansıdı. O süreç bizi baya zorladı. Trabzonspor bu süre içerisinde çok ciddi irtifa kaybına uğradı ama toparlandı. Geçmişte de bu tür türbülanslar yaşandı ama toparlanma süresi 5-10 yıllık buluyordu. Bu kez bir yılda toparlandık."
27
"DAHA ERKEN OLABİLİRDİ"
"Biz her zaman 'o yarışın içerisinde oluruz ama şampiyonluk için 3-4 seneye ihtiyacımız var' dedik. Bana göre oralarda yanlış yapılan hiçbir şey yoktu. Tabii bir takım etkenlerden dolayı 2019-20'de şampiyonluğun kaybedilmesi ve hemen akabinde daha sonra maç oynanır oynanmaz UEFA'nın Avrupa kupalarından men cezasını vermesi ile birlikte hem finansal hem kadro oluşumu anlamında çok büyük sıkıntı yaşadık. Yani oradaki en büyük etken oydu belki. Bu şampiyonluk bir sene daha önceden de gelebilirdi ama yaşamış olduğumuz olumsuzluk etkiledi. Ama işte oradan dönmeyi başardık. Bir yıl içinde toparlandık."
26
"AVCI ALAMAYACAĞIMIZ KİMSEYİ İSTEMEDİ"
"Şimdi şu noktayı herkesin çok iyi anlaması lazım. Spor programlarında genellikle yorumları şu şekildeydi: 'Trabzonspor yönetimi Avcı'nın istediği bütün oyuncuları aldı.' Burada bir şeyi doğru söylemek lazım. Abdullah Avcı da Trabzonspor'un finansal olarak karşılayamayacağı hiçbir oyuncuyu önermedi. Zaman zaman bizim, hocayla finansal toplantılarımız da oldu. "
25
"GELİR-GİDER DENGESİNİ KURDUK"
"Kulübün gelir-giderini, ödemelerini söyledik. Bilgi verdik. Tekrar söylüyorum; Evet Abdullah hocanın istediği oyuncuların tamamına yakınını aldık ama o da transfer edemeyeceğimiz veya bedelinin karşılayamayacağını oyuncuları bizden istemedi. Listesinin tamamına yakın bir bölümü finansal olarak altından kalkabileceğimiz isimlerdi."
24
"DİĞERLERİ BİZİ ÖRNEK ALSIN"
"Bizim şampiyonluğa ulaşma sürecimizde bunun çok önemli bir etmen olduğunu görüyoruz. Biz bütün hazırlıklarımızı tamamlayıp hazırlık kampına başladığımız zaman hocası dahi belli olmayan, transfer listesi olmayan kulüpler vardı. Yani biz ağustos ayında sezona hazırdık. Trabzonspor'un geçen sene yapmış olduğu bu hamlelerin bir şekilde örnek alınması demeyeyim de değerlendirilmesi lazım diğer kulüpler tarafından. Bunun çok sağlıklı bir bakış açısı olacağını düşünüyorum."
23
"EN AZ HASARLA AYRILMAK İSTİYORUM"
"Bir Trabzonsporluya Allah'ın bahşedebileceği en güzel yerdeyim. Trabzonspor başkanı olmayı çok isteyebilirsiniz ama bu Allah'ın takdiridir. Bu görevden ne zaman ayrılacağımızı Allah bilir. Alkışlanarak ayrılan kulüp başkanı yok maalesef. İnşallah alkışlanarak değil de belki çok az hasarla bize verilen bu görevi yerine getirerek tamamlamayı nasip eder."
22
"BİZ HAYAL SATMADIK"
"Zaten böyle bir hedefimiz yoktu, önce onu söyleyeyim. Yani orayı, şampiyonluğu zorlayacaktık ama şampiyonluk parolasıyla yola çıkmamıştık. Gerçekçi olmak gerekirse hayal satmaya kalktığınız zaman hayali satarsın. Bunları söyleyenler oluyor, 'Şampiyon biziz ikinci kim' gibi. Bu hem sporun etik ve ahlak değerlerine, hem de sporun ruhuyla bağdaşmayan bir durum."
21
"GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM"
"Ben defalarca söyledim sezon başı şampiyonluk parolasıyla yola çıkarsınız ama sizinle birlikte bu parolayla yola çıkan 4-5 takım olabiliyor. Camiamızı konsolide etmek veya taraftarın heyecanını üst noktada tutmak için böyle bir söylem içine girebilirsiniz. Ama başaramadığınız zaman camiadaki hayal kırıklığı çok daha derin olur. Gerçekçi olmak lazım."
20
"BANA 'CİMRİ' DİYORLAR"
"Şimdi şöyle söyleyeyim; hani siz o kelimeyi kullanmadınız ama ben söyleyeyim. Yani beni çok cimri, para harcamak istemeyen biri olarak biliyorlar. Ama içeride olmayan paranın neyini harcayacaksınız ki? Yani elinizde 100 lira paranız varsa veya 100 lirayı karşılayabileceğiniz bir şey varsa ve önünüzde 200-300 liralık bir transfer listesi gelirse bu tamamen gerçekçilikten uzak olur."
19
"HER ALANDA YÖNETİCİMİZ VAR"
"Yönetimler özellikle de spor kulübü yönetimleri birçok farklı isimden oluşuyor. Mesela bir yöneticimiz tesislerden ve inşaatlardan, bir yöneticimiz reklam ve pazarlama, iki yöneticimiz altyapı gibi. Her şey sportif başarıya ve futbola odaklandığı yerde bu yöneticilerimizin yapmış olduğu işler belki toplum tarafından iyi algılanmıyor ama bütün bunların hepsini üst üste geldiği zaman lig şampiyonu oluyorsunuz."
18
"BEN SADECE DUVARDAKİ BİR TUĞLAYIM"
"Ahmet Ağaoğlu bu şampiyonluk duvarında sadece duvardaki bir tuğladır. O tuğlaların üst üste koyarak geldik biz. Bütün bunları göz ardı edemezsiniz. Transferden sorumlu isimler Ahmet Ağaoğlu, Ertuğrul Doğan ve Abdullah Avcı'dır evet. Ama sadece bize düşen görev ve bu bir bütün aslında."
17
"SEVİNİRKEN PRİMLERİ DÜŞÜNDÜM"
"Sevinirken akabinde ödenecek olan şampiyonluk primleri, bizi bekleyen olası transferlerin maliyetlerini düşündüm. 2-3 dakika sonra gelecek sezonun sorumluluğunun yükünü omuzlarımda hissetmeye başladım. Belki bir gün ben de tüm taraftarlarımız gibi bu şampiyonluğun mutluluğunu ve coşkusunu yaşarım. Kendimi de biraz garipsedim. Çünkü ben de kendimden çok farklı bir tepki bekliyordum. Son düdük çaldığında taraftarlarımız adına çok sevindim. Onların yaşamış olduğu sevinci görünce 'birinci bölümü tamamladık' dedim."