Haber Tarihi: 31 Mart 2023 10:29 - Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2023 10:29

Fitre ne zaman verilir? 2023 bu seneki fitr bedeli ne kadar?

Fitre ne kadar, ne zaman verilir? Ramazandan önce fitre verilir mi soruları demprem felaketinin ardından gündeme geldi. 2023 fitre bedeli ile depremzedelere yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlar, Ramazandan önce fitre verilir mi, fitre kimlere verilir merak ediyorlar. Diyanet 2023 fitre bedeli ile ilgili açıklamada bulundu. Peki, fitre ne kadar 2023, kaç TL? Ramazan'dan önce fitre verilir mi, kimlere verilir? Diyanet açıklaması haberimizde...

Fitre ne zaman verilir? 2023 bu seneki fitr bedeli ne kadar?
Abone Ol
Fitre miktarı 2023, Ramazan ayı içerisinde öne çıkacak. Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı sonrası 2023 yılı fitre miktarını duyurdu. Vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilen fitre miktarı bu yıl 70 TL olarak belirlendi. Fitrenin bayram namazından önce verilmesi dini kaynaklara göre müstehap kabul edilmiştir. 
FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. Vacip oluşu, sünnetle sabittir.
Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şafii mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan'ın ilk günlerinde vermek de caizdir.

FİTRE NE KADAR 2023?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2023 yılı fitre miktarını da açıklandı. Buna 2023 yılı fitre miktarı 70 TL olarak belirlendi.

RAMAZANDAN ÖNCE FİTRE VERİLİR Mİ?


Din İşleri Yüksek Kurulu, Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yapılan toplantı sonrasında aldığı kararla vatandaşların fitrelerini deprem mağdurları için Ramazan ayı öncesinde de verebileceklerini açıkladı.

Bunun yanında Din İşleri Yüksek Kurulu, içerisinden geçmekte olduğumuz olağanüstü şartlar nedeniyle vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde yöneltilen fıtır sadakasının Ramazan ayından önce verilmesinin caiz olup olmadığı sorusuna, "Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. Dolayısıyla fitre vermesi gereken kimseler, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler" cevabını verdi.

FİTRE KİMLERE VERİLİR, KİMLERE VERİLMEZ?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekatını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve füruna veremez. (Usul, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; füru ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekat, fitre ve fidye veremez.


Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

c) Eşine,

d) Zengine yani asli ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa

 

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Fitre
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok