Haber Tarihi: 27 Şubat 2024 17:08 - Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2024 17:08

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale risk haritası

Çanakkale'de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından Çanakkale'den fay hattı geçiyor mu, soruları hız kazandı. Çanakkale deprem risk haritası ile ilgili detaylar merak konusu oldu. Peki, Çanakkale'de fay hattı var mı? Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? Çanakkale zemini depreme dayanıklı mı? Tüm merak edilenler haberimizde.

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale risk haritası
Abone Ol
Son dakika haberine göre Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem yaşandı. İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Yaşanan depremin ardından, Çanakkale deprem bölgesi mi, fay hattı geçiyor mu, soruları arama motorlarında sorgulanıyor. Peki, Çanakkale'de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? Çanakkale zemini depreme dayanıklı mı?

ÇANAKKALE'DE FAY HATTI VAR MI?

Çanakkale il sınırları içerisinde Saroz-Gaziköy Fayı, Anafarta Fayları, Etili Fayı, Çan-Biga FayZonu, Sarıköy Fayı, Yenice-Gönen Fayı, Evciler Fayı, Pazarköy Fayı ve Edremit Fayı yeralmaktadır. Çanakkale'nin Çan ve Yenice ilçeleri aynı zamanda fay hattı üzerinde bulunan iki ilçe arasında yer alıyor. Ege Bölgesi'ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan bazı diri fay hatları bulunmaktadır. Söz konusu fayların aktifliği, depremler ve aletsel verilerle kanıtlanmıştır.

ÇANAKKALE KAÇINCI DERECE DEPREM BÖLGESİ?

Çanakkale 1. Derece deprem bölgesine dahildir. Çanakkale ili ve ilçelerinin tamamı 1996 yılında Mülga T.C. Bayındırlık ve İskan BakanlığıAfet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Deprem Bölgeleri Haritasında 1. derece deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda, Çanakkale'nin büyük kısmı deprem konusunda en kötü zemin olarak bilinen alüvyon zemin üzerinde yayılmaktadır.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok