Haber Tarihi: 18 Nisan 2024 09:37 - Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2024 10:48

1 Mayıs resmi tatil mi, yarım gün mü? 1 Mayıs 2024 hangi güne denk geliyor?

1 Mayıs resmi tatil mi? Sorusunun yanıtı, kamu, kurum ve kuruluşlarında çalışan birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçi ve emekçiler tarafından her yıl kutlanan ve unutulmayan özel günler arasında yer alıyor. Peki, 1 Mayıs 2024 resmi tatil mi, yarım gün mü? 1 Mayıs hangi güne denk geliyor?

1 Mayıs resmi tatil mi, yarım gün mü? 1 Mayıs 2024 hangi güne denk geliyor?
Abone Ol
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı için geri sayım devam ediyor. Dünyada pek çok ülke gibi Türkiye'de de kutlanan 1 Mayıs'ın resmi tatil olup olmadığı araştırılıyor. Kamu kurum kuruluşları ve özel sektörde çalışanların gözü "1 Mayıs hangi gün, kaç gün tatil olacak?" sorusuna çevrildi. İşte konuyla ilgili merak edilenler... 

1 MAYIS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Geçmişte meydanlarda büyük coşku ile kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil takviminde yer almaya devam ediyor. 2024 yılında Çarşamba gününe denk gelen 1 Mayıs resmi tatil olduğu için kamu kurum ve kuruluşları kapalı olacak, okullar da tatil olacak.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ, OKUL VAR MI?

1 Mayıs resmi tatiller arasındadır. 1 Mayıs İşçi Bayramı, 2024 yılında çarşmaba gününe denk geliyor. Bu nedenle 1 Mayıs Çarşamba günü resmi tatil olacak. Bu tarihte ise okullar kapalı olacak ve kamu çalışanlarına da tatil kabul edilecek.

1 MAYIS EK DERS ÖDENİR Mİ?

1 Mayıs tarihinde denk gelen günlerde ek ders ücretinin ödenmesine devam edilecek.

1 MAYIS'IN TARİHÇESİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir.

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.

O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977'de İstanbul Taksim Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında yapılan saldırıda 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok