Notre Dame Katedrali neden yandı? Notre Dame Katedrali'nde yangın neden çıktı?

Notre Dame Katedrali yangınının sebebi açıklandı mı? Peki Notre Dame Katedrali tamamen yandı mı? Kon hakında resmi açıklama yapıldı mı? İşte tüm detayları sizler için haberimizde derledik.

16 Nisan 2019 04:25
Notre Dame Katedrali neden yandı? Notre Dame Katedrali'nde yangın neden çıktı?
Notre Dame Katedrali yandı. Fransa'nın başkenti Paris'te yer alan Notre Dame Katedrali kül oldu. Çıkan yangının sebebi hakkında resmi açıklama yapıldı. Peki Notre Dame Katedrali yangını neden çıktı? İşte tüm detaylar...
NOTRE DAME KATEDRALİ YANDI
Tüm dünya dün akşam bir tarihin kül oluşuna canlı yayınlarda şahit oldu. Fransa'nın başkenti Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde dün yerel saatle 17.50'de (TSİ 18.50) yangın çıktı. Gotik mimarinin klasiklerinden 856 yıllık yapının çatısında başlayan yangın, katedralin 96 metrelik en yüksek kulesinin yıkılmasına ve çatının tamamen çökmesine neden oldu. Yangının çıkış nedeni tespit edilemezken, yetkililer olayın katedralin duvarlarında görülen çatlaklar nedeniyle Katolik Kilisesi'nin teşvikiyle bu yıl başlatılan 6 milyon Euro'luk 'onarım' çalışmalarıyla bağlantılı olabileceğini ifade etti.NOTRE DAME KATEDRALİ TAMAMI YANDI MI?

Katedral'den bir sözcü, tarihi yapının tamamının "yandığını" olduğunu söyledi.

Sözcü, "Geriye hiçbir şey kalmayacak" dedi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde katedralin çatısından siyah dumanlar ve alevlerin yükseldiği görüldü.

İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürerken, güvenlik ekipleri katedralin çevresini boşalttı.

Parisliler, Seine Nehri'ne bakan yapının yanışını, uzaktan, sessizce izledi. Başkentteki birçok kilisenin çanları Notre Dame için çaldı.

NOTRE DAME KATEDRALİ NEDEN YANDI?

Katedraldeki 850 yıllık kule yangın nedeniyle çöktü. Yaklaşık 1 yıldır tadilatın sürdüğü katedrale itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesi sürereken yangının sebebi henü bilinmiyor.NOTRE DAME KATEDRALİ TARİHİ NEDİR?

Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa'da bulunan görkemli bir Katolik Katedrali'dir. Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir. Dünyanın en ünlü kilise binalarından biridir. Yükselen yapıları ve Gotik mimari yapısı son derece güzeldir.

Notre Dame Katedrali'nin inşaatı 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ'dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali'nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.

Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali'nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, 'Taçların Tacı' ve bir 'Kutsal çivi' de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.

Daha fazla göster
yukarı ok