Sporx Extra Arama Logo

Yazarlardan Göztepe - Galatasaray maçı değerlendirmesi
12
GÖZTEPE - G.SARAY MAÇI YORUMLARI

Süper Lig'in 35. haftasında Galatasaray, Göztepe deplasmanında 3-1'lik skorla kazandı. Mücadelenin ardından spor yazarlarından dikkat çeken görüşleri derledik. Yazıların tamamını, paragraf sonunda ismi verilen gazeteleri satın alarak okuyabilirsiniz.

11
TERİM'İN MESAJI YERİNE ULAŞTI

LEVENT TÜZEMEN: "Liderler mesaj verir, takipçileri de bu mesajın peşinden gider... Fatih Terim'in "Galatasaray'ın değerlerine, sahada emeğini veren, formasını ıslatan, Galatasaray'ı temsil eden herkese de kimse kolay kolay dokunamaz" söylemi tam bir lider davranışıydı ve yangına körükle gitmeyeceğinin mesajıydı. Terim futbolcularına ne kadar önemli olduklarını hatırlatmış olacak ki; Göztepe karşısında karakterini ortaya koyan ve skor olarak geriye düştüğünde tepki koyan, vazgeçmeyen bir Galatasaray izledik. Son haftalarda ilk kez ayağa isabetli pas yapan, sakin, çok koşan, birbirine yardım eden, rakip kaleye hızlı ve çabuk giden Galatasaray pozisyon üretmekte de zorlanmadı. Kalesine gelen ilk topta Diabate'den şık bir gol yiyen Galatasaraylı oyuncular şoka girmeden hemen tepki koydu. Halil ile Kerem'in ortaklaşa düzenledikleri pozisyon sonrası Kerem'in gol vuruşu mükemmeldi. Halil, Kerem, Emre Kılınç, Taylan ile Fernandes'in sürekli hareket etmeleri, önde pres yapmaları Galatasaray'ın göz okşayan futbolunun güzellikleriydi. Tüccar zihniyetli oyunculara yatırım yapacağına Halil, Kerem, Taylan gibi başarıya aç ve yetenekli isimleri alacaksın. Fatih Terim, İzmir'de şampiyon olmuştu. Galatasaray yine İzmir'de Göztepe'yi yenerek zirve takibinde kaldı." (SABAH)

10
ÇOK FARKLI BİR GALATASARAY VARDI

OSMAN ŞENHER: "Galatasaray taraftarının bütün hayali sahada koşan, mücadele eden, rakibe baskı yapan ve bol gol pozisyonuna giren bir takım seyretmekti. Terim’in gençlik aşısı herkesin temennilerine ilaç oldu. Önümüzdeki maçlar için de umut verdi. Mümkün olduğunca ve dilimiz döndüğünce hiç kimseyi kırmadan Kerem Aktürkoğlu’nun çok büyük bir yıldız olacağını devamlı yazdım ve konuştum. Daha çok forma şansı bulması gerektiğini, benim gibi bir çok kişi de dile getirdi. Göztepe karşısında dün gece evet, çok farklı bir Galatasaray seyrettik. Ama bu farkı yaratanların bir tanesi de Kerem’di. Top kendisindeyken ayak bileklerini mükemmel kullanıyor ve parlayıp hızlanması en üst seviyede. Genç oyuncuyu tutan defans oyuncusu resmen panikliyor. Hele gol vuruşlarındaki çabukluk, teknik ve zeka tek kelimeyle mükemmel. Bunun haricinde savunmasına dönüyor, top çıkartıyor. Kerem komple bir takım oyuncusu. Bu çocuğun yolu açık olsun, Cim Bom’a çok büyük hizmet edecek. Düşünebiliyor musunuz, tempolu ve iyi bir orta saha olunca Galatasaray’ın futbolu da nasıl değişiyor". (MİLLİYET)

9
GALATASARAY İÇİN İMKANSIZ DEĞİL

ŞANSAL BÜYÜKA: "Güncellenen dünya futbolunun vazgeçilmez önceliği; çabuk, hızlı ve kıvrak olmak… Hepsi birden Kerem Aktürkoğlu’nda var… Üstelik her yerden vuruyor, ilk fırsatta vuruyor, gol vuruşunu iyi beceriyor… “Bazılarının yokluğu, bazılarının varlığını göstermek adına büyük şanstır” derler… Kerem bu şansı süper kullandı… Kerem böyle oynayacaksa, “eski pabuçları atın”, Kerem’e bakın, Kerem’i oynatın. Başkan Mustafa Cengiz, hafta içinde “şeref-haysiyet” diye futbolculara ağır bir gönderme yapınca, Galatasaray maça çok iyi başlayınca, hemen üst üste dört korner birden atınca, maçı kazanacağı belli oldu… Dünya markası Falcao, Mısırlı bombacı Mustafa var ama “görünen köy kılavuz istemez” misali, Halil ile Kerem bu kadar iyi anlaşacaksa, bu kadar hızlı oynayacaksa “gölge etmeyin”, bırakın oynasınlar… Elbette Fatih Hoca bilir ama, eğer bir sakatlıkları yoksa, oyun 3-1’e geldikten sonra Halil ile Kerem’i oyundan almasına üzüldüm… Kopmuş gidiyorlar, iyi anlaşıyorlar, golleri atıyorlar, bırak oynasınlar be hocam… Galatasaray nihayet üç maç sonra kazandı… Haftalardır Florya’nın üstüne çöken kara bulutların arasından güneş ilk defa yüzünü gösterdi… Galatasaray ilk defa bu kadar sağlam oynadı… Başkan Mustafa Cengiz’in hafta arası “şerefiniz - haysiyetiniz” diyerek futbolculara ağır bir gönderme yapması elbette Galatasaray gelenekleriyle örtüşmüyor… Ama Göztepe maçındaki futbolu görenler “Başkanın sözleri işe yaradı” diyor… Ne gerek vardı bu tatsızlıklara… Madem bir hırsınız, bir tepkiniz, bir duygunuz, bir coşkunuz var, bugüne kadar niye sakladınız... Başkanın ağzına niye malzeme verdiniz… Çok geç kaldınız ama, halen imkansız değil… Yeter ki bu rüzgar bir maçlık olmasın..." (MİLLİYET)

8
BAŞKANIN DOPİNGİ

KEMAL BELGİN: "Başkan Mustafa Cengiz’in ağır olmasına rağmen demecinde kullandığı iki kelimenin (haysiyet ve şeref) Galatasaraylı futbolcuları uykudan uyandırdığının açık göstergesine tanık olduk." (TÜRKİYE)

7
TERİM BİR KRİZDEN DAHA BAŞARIYLA ÇIKTI

ÖMER ÜRÜNDÜL: "İlk yarıda sahanın tek hakimi olan Galatasaray attığından fazlasını da kaçırdı. İkinci yarıya da etkili başladılar. Her atak gol kokuyordu. Sonunda penaltıyla farkı 2'ye çıkararak iyice rahatladılar. Sonrasında da haklı olarak frene bastılar. Sonuçta önemli bir üç puan alındı. Gedson'u son maçta beğenmiştim, dün gece Taylan'la birlikte oynayınca bu ikili çok başarılı oldular. Rakibin başlatmak istediği atakları anında kestiler. Aynı zamanda oyunu da yönlendirdiler. Genç Kerem hat-trick yaparak ön plana çıktı. Geçen haftanın da acısını çıkardı. Halil Dervişoğlu'nu santrfor rolünde çok beğendim. Saracchi de hem iyi bindirmeler yaptı hem de defansif görevini yerine getirdi. Senelerdir kriz çözmekteki başarılarıyla bilinen Fatih Terim, bir krizden daha başarıyla çıktı. Üstelik Beşiktaş'ın çok önemli iki puan kaybettiği haftada." (SABAH)

6
MUSTAFASİLİN SAHNEYE ÇIKTI

ERMAN TOROĞLU: "Geçmişte Aziz Yıldırım, böyle pozisyonlarda takımı toplar, ağır konuşmalar yapardı. Ben bu olaya bir isim takmıştım. Kamuoyunda bayağı tutmuştu: 'Azizsilin' imdi bakıyorum o kadar hafta geçti, bu sene Galatasaray doğru dürüst futbol oynamadı. Fatih Terim tribünde yardımcılarıyla beraber devamlı atılıyor. Terim'in kaprisleri, başkanın tavırları, neredeyse Galatasaray'da bir iç savaş var. Ama şu bir gerçek, aynı 'Azizsilin'de olduğu gibi bu hafta 'Mustafasilin' sahneye çıktı ve dünkü maça damgasını vurdu. Galatasaray takımının son 15-16 maçtır bu kadar çok koştuğunu görmemiştim. Belhanda krizi, yürüyen futbolcular, birbirlerine hava atan adamlar... Geçen hafta Yedlin yerde yatıyor sakat, neredeyse ayak bileği kırılmış. Bir arkadaşı gidip de "Ne oluyor sana?" diyen yok. Öyle bir takımdı. Bu sefer Mustafa Cengiz sahneye çıkınca çarşı karıştı. Dinliyorum ve okuyorum kimse, "Başkan yalan söylüyor doğru söylemiyor, yanlış yönlendiriyor" diyeni görmedim. Hep "Galatasaray başkanı böyle konuşmamalı. Kol kırılır yen içinde kalır" deniyor. Demek ki kolun kırılması birkaç yerden ki, yen kafi gelmiyor! Bakın, geçen birkaç haftadır Galatasaray üzerinde ölü toprağı var. Takım birbirine yardım etmiyor, çoğu general. Dün akşam ne oldu? Ne değişti Galatasaray'da? Başkanın konuşması." (SABAH)

5
KEREM ÇOK ÖNCEDEN HAK ETMİŞTİ

SERKAN KORKMAZ: "Hoş geldin Kerem Aktürkoğlu! Sakatlıklarla boğuşan, inişler çıkışlar yaşayan, Cengiz Ünder ve Abdülkadir Ömür, Avrupa Şampiyonasında belki ay-yıldızlı takımda yerlerini alacaktır ama dün akşamki çıkışınla Şenol Güneş'in de aklını karıştırdığına eminim. Çok uzun süredir hak etmiştin Kerem Galatasaray'ın ilk 11'ini ve artık işte oradasın. Avrupa Şampiyonasını yakalar mısın bilmem ama Katar'da kesin olacaksın. Tıpkı "Kabak" gibi sen de ''yoklukta'' buldun formayı, umarım onun gibi de bırakamayacak ve büyük liglere kanatlanacaksın. Herkes gibi ben de geriye düştüğü sekiz maçı çeviremeyen Galatasaray'ın Göztepe golüyle sezonun kalanında seçim konuşacağını sanmıştım. Ama öyle olmadı. Genç ve Türk oyuncularıyla ''daha sezon bitmedi. Hatta; yeni başlıyor'' dedi adeta. Babel ve Donk dönünce, Mohamed iyileşince hele hele Feghouli daha iyi oynayınca, Galatasaray'ın, kendisi açısından kötü giden bu sezonu çevirmeye de aday olacağını izleyebiliriz" (FOTOMAÇ)

4
KAYBETME LÜKSÜ BİLE YOK

ERCAN TANER: "Oynayan Galatasaray, gol arayan taraftı. Dönen topları çabuk geri alan Galatasaray, yediği golden sonra da arayışlarına devam edince, karşılığını Kerem'in golüyle aldı. Kerem, ceza sahası içinde topla ne şekilde buluşacağını iyi bilen bir yetenek. Çabukluğu, kendisi için büyük avantaj. Golü koklamayı ve denemeyi seven oyuncu. Yine attı golünü, ustaca. Göztepe, savunma anlayışında çok hata yaptı. İlk yarı Galatasaray dünyaları kaçırdı. BU oyunda hayati önem taşıyan bölge orta saha. İki yönlü mücadele dışında, oyun kurmadaki başarısız görüntü, Göztepe'yi takım savunmasında çok zorladı. Galatasaray, ikinci devrenin büyük bölümünde oyununu değiştirmedi. Halil'in yerde kaldığı pozisyon sonrası kazanılan penaltıyı gecenin oyuncusu Kerem gole çevirip hat-trick yaptı. Taylan, Fernandes, Emre ve Feghouli'nin uyumu, maçı çoktan Galatasaray'a çevirmişti zaten. Dün gece alınan galibiyet, zirve umudunun devam etmesi demek. Yalnız, ipler Galatasaray'ın elinde değil ve artık kaybetme lüksü bile yok sarı-kırmızılıların." (SÖZCÜ)

3
"DAHA ÖNCE 11 OLMALIYDI"

ALİ GÜLTİKEN: "Kerem Aktürkoğlu, forma mesajını buraya kadar da vermişti. Bir oyuncunun oyun karakterini görmek için 90 dakika beklemenize gerek yok. 5-10 dakikada öyle bir güven oluşur ki bundan sonra vereceğiniz şansları iyi kullanacağını kanıtlar. Bence bundan önce de 11'de yer alması gerekiyordu. Muhteşen bir Kerem performansı izledik. Galatasaray, Falcao ile kalite ile yapıyordu ama fiziki olarak çok etkili değildi. Halil oyunda kaldığı sürede, yorulana kadar olduğu bölümde Kerem'in etkinliğine de faydası var. Hedefi olan, yetenekli genç oyuncuların motivasyonu ekstra kazanım yaratıyor. Usta oyuncu biraz daha demlenerek oynar. Kerem'in oyun coşkusu ve yapma isteği Galatasaray'a çok şey kazandırdı. Halil Dervişoğlu'nun oyun bilgisi var, koşuyu biliyor, zamanlamayı biliyor. Bu kadar deplase oynayan, bu kadar istekli bir oyuncuyu, Kerem'i de aktif haline getirdi. Galatasaray'da tempo ve dinamizm yaratan Onyekuru var ama Kerem'in oyundaki zekasına ve gol becerisine değer verdi Fatih Terim. İkisi de süratli ama Kerem'in gole daha yatkın olması etkili oldu. 20 tane gol atmış bir oyuncunun golcülük yeteneği vardır. Ağır bir oyuncu olur, ligin oyuncusu olmaz ama golcülüğü değişmez. Kerem hem golcü, hem de çabuk oyuncu. Avrupa'da kanat oyuncularının çabuk, süratli, dinamik olduğunu görüyoruz, Kerem'in de bu özellikleri var."

2
GENÇLİK ATEŞİ FARK ETTİ

REHA KAPSAL: "Gençlik ateşi fark etti sahada. Orta saha ve hücumda 30 bandında bir tek Feghouli var. Orta saha ve hücumdaki enerji gençlerden kaynaklanıyor. Halil kendini kabul ettirmek ister, Gedson Fernandes ister, Kerem ister, Taylan ne kadar milli takım oyuncusu olsa da ister, Emre Kılınç da ister. 6 oyuncunun 5'i ciddi enerji kattı. Oyuna Oğulcan ve Onyekuru girdi, iki genç oyuncu daha girdi. Çok genç ve enerjik bir Galatasaray vardı ve karşılığını aldılar. Galatasaray ilk yarıda çok farklı içeri de girebilirdi. Beşiktaş kaybetti, arada 6 puan kaldı, Beşiktaş TT Stadı'na da geliyor. Galatasaray, onu 3 puan olarak görüyordur. Bu akşam Galatasaray, 3 puandan fazlasını kazandı. Ligdeki kalan haftalara tutunmak için bir eşik maçıydı, iyi oynayarak bunu geçtiler. Gençlik, gençlik, gençlik! Galatasaray bu sene, az rakama gelen, az süre alan ve en fazla katkı yapan oyuncu Kerem'dir, onu da tebrik etmek gerekir. Fatih hoca, Kerem ile bire bir konuşacaktır, eksik yönleri var, gelişecektir. Daha iyi oyuncu ortaya çıkacaktır. Kendi oyuncularımıza daha çok güvenelim. Babel önemli bir oyuncu ama alınan rakamla oyuncu oynamaz, Kerem bunun net örneğidir. Babel'ler, Donk'lardan, 35 bandındaki oyunculardan medet uman bir durum var. Babel oynayacağına Kerem oynasın. Gireniyle çıkanıyla en büyük fark buydu, takım enerjikti. Halil iyi bir oyuncu, geleceği var. Tabii ki gol kaçıracak, eksiği de var. Devre arasında Halil geldiğinde de ne yapar deniyordu, Muhammed ve Falcao'nun eksikliğinde gereğinden fazlasını yaptı. Bir kere aç oyuncu. Kredini oynaya oynaya sağlayacaksın."

1
KEREM'İN İSYANINI GÖRDÜK

TÜMER METİN: "İsyanın adı Kerem Aktürkoğlu. Çok özel bir gece geçirdi Kerem. Daha önce de bulduğu dakikaları iyi değerlendiren, daha önce 11'de şans bulabilir mi diye dile getirdiğimiz bir oyuncu. Bazen birilerinin yokluğu birilerine fırsattır, Kerem bu şansı iyi değerlendirenlerden. Neden isyan? Hırs, azim, istek, bunları da yazabiliriz ama isyan benim de oyunculuk kariyerimde beslendiğim özel bir duygudur. Bazı genç oyuncular için bulunmaz velinimetlerden bir tanesidir. Bugün o kadar oyuncu yokken, forma şansı gelmişken, zorluk derecesi yüksek bir maça, yüzde 100 kazanmanız gereken bir maça çıkarken Kerem'in ne kadar hazır olduğunu ve oyuna, skora isyan ettiğini gördük. Bazı kayıp zamanlar, takımların düşüş içinde olduğu zamanlar bazı oyunculara çok yarar. Oralarda oyuncular yeşillenir, yeşerir, genişler, büyür ve yer edinir. Kerem bu yer edinme aşamasını başarıyla geçti. Yolu açık olsun, önemli bir yıldız kazandı Türk futbolu. Kerem topu eve götürdü, sadece topu değil, formayı da götürebilir. Uzun yıllar hizmet edebilecek bir performans, onu gösteriyor. Kerem'in gol vuruşlarını beğendim, Onyekuru da pozisyona giriyor ama Kerem'in bitiriciliği de çok önde. Galatasaray maçın geneli için orta saha üstünlüğünü yakaladı. Dönüş için iyi sinyaller verdi ve büyük takım hüviyetinde oynadı. Göztepe deplasmanında 3 puan çıkarmak zordur. Galatasaray'ın sallandığı haftalar var ama bu hafta oyun ritmini bulmuş, daha fresh, akışkan bir Galatasaray izledik. Hak ettiği bir galibiyet aldı."