Arama Logo

Uğur Meleke: "Yüzyıllık gelenek yıkılınca..."
6
UĞUR MELEKE: "YÜZYILLIK GELENEK YIKILINCA..."

Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Beşiktaş ile Galatasaray arasında Vodafone Park'ta oynanan derbiyi yorumladı. Meleke'nin yazısının tamamını okumak için Hürriyet gazetesini satın alabilirsiniz.

5
"İKİ AYRI BÖLÜM"

Dünkü maçı ilk 60 ve son 30 dakika olarak iki ayrı bölümde incelemek gerek. İlk 60 dakika, maç öncesi beklentilerin çok dışında değildi: Beşiktaş, bu bölümde Sergen Yalçın’la üç sezondur geliştirdiği ana planını uygulamaya çalıştı. Maça süratli başladı, ilk yirmi dakika sonunda şutlarda 5’e 0 üstündü. Stoperleriyle birlikte öne çıktı, rakip yarı alanda kalabalıklaşmaya çalıştı, yüzde 65 civarında topa sahip oldu, oyunu domine etmekti amaç. Bunu da bölüm bölüm başardı, ilk 1 saatin sonunda tabela dengeli olsa da daha fazla net pozisyon bulan taraf Beşiktaş’tı.

4
"MAÇIN KIRILMA NOKTASI"

Sonra maçın kırılma dakikası geldi. Skorbord sanırım 64’ü gösteriyordu. O dakikaya kadar resesif bir oyun planı tercih eden, Marsilya ve Lokomotiv maçlarında olduğu gibi geçiş fırsatları arayan Terim, iki değişiklik yaptı, çift santrfora döndü. Ancak tam değişikliklerin olduğu dakikada Beşiktaş korner kullanıyordu.

3
"YÜZYILLIK GELENEK"

Futbolda yüzyıllık bir gelenek vardır; genelde korner savunulurken oyuncu değişiklikleri bekletilir. Eşleşmelerde bir kafa karışıklığı yaşanmasın diye... Pjanic-Necip-Larin’in yarattığı korner golünde bir kafa karışıklığı yaşandı mı bilmiyorum. Ama şunu biliyorum: G.Saray benzer bir korner organizasyonu fırsatını Marsilya’ya da vermişti. Saliba, G.Saray’ın savunduğu alanın dışına koşmuş ve kafası üst direkten dönmüştü.

2
"MORUTAN İÇİN POZİSYON SADAKATİ"

Morutan yetenekli bir oyuncu. Yaşının üzerinde bir özgüveni var, gelişimi sürerse daha iyi noktalara gelmeye de aday. Ancak gerçekten daha iyi noktalara gelmek istiyorsa, “pozisyon sadakati”nin futbolun temel şartlarından biri olduğunu unutmamalı. Daha geçtiğimiz hafta karşısında oynayan Konyalı sol bek Guilherme 50-60 arası iki kez net gol pozisyonu yaratmış, Morutan olması gereken yerde görünmemişti. Zaten hemen ardından da oyundan çıkmıştı.

1
"BEK GİDİYORSA AÇIK GİTMELİ"

Dün de Larin’in 39’da attığı golde Umut Meraş ortayı yaparken Morutan’ın yine pozisyona uzak kaldığını görüyoruz. Morutan’ın olması gereken yerde dublajı yapmaya çalışan adam Cicaldau. Sol bek gidiyorsa, sağ açık onunla gelmeli. Morutan ana görevini ihmal etmemeli.