Sporx Extra Arama Logo

Teknik direktörlerin ortak sesi: "11'ime karışma"
13
TEKNİK DİREKTÖRLERİN ORTAK SESİ

Türk futbolunda yabancı kuralının bir kez daha değişecek olmasının ardından şu anki mevcut 14 yabancı kuralının mimarı olan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni uygulamasıyla ilgili bir toplantı yaptı.

12
5'ER DAKİKA KONUŞTULAR

Terim önderliğinde Süper Lig’in hocaları internet ortamında bir araya geldi. Toplantıya sadece Trabzonspor’un teknik direktörü Hüseyin Çimşir’in katılmadığı öğrenilirken, Terim’in meslektaşlarının görüşlerini aldığı belirtildi. Yaklaşık 3 gün önce gerçekleşen zirvede teknik adamların sıkıntılarını ortalama 5’er dakika alarak birbirleriyle paylaştıkları ancak ana gündemin yabancı kuralı olduğu ifade edildi.

11
"BİZLERE DE DANIŞILMALIYDI"

Fanatik Gazetesi'nde yer alan habere göre; ortak görüş olarak hocalar: “Öncelikle mevcut kural devam etsin ama yanında artısı falan olmasın. Açıkçası işin temelinde hiç kısıtlama olmasın. Yabancı oyuncu serbest olsun ve kim iyi oynuyorsa, sahaya o çıksın. Böyle bir karar alırken bizlere danışılması gerekirdi."

10
"KİMSE 11'İMİZE KARIŞMAMALI"

Hocaların, "Dünyada örneği olmayan bir model. Ayrıca 2021’den itibaren alt yapıdan yetişmiş bir oyuncunun ilk 11’de zorunlu olarak oynatılması çok mantıksız. Kimse bizim sahada ilk 11’imize karışmamalı. Umarız bir an önce yanlıştan dönülür ve doğru kararlar alınır” dedikleri bildirildi.

9
TERİM: "HOCALAR BASİT KİŞİLER DEĞİL!"

Ankaragücü maçı öncesi Galatasaray'ın hocası Fatih Terim, "TFF, kendinden önce aldığı yönetim kararlarını değiştirerek kendi kuralını koymuştur. Hepimiz buna uyacağız. Sonuçta kulüplerimizin kasası dolu, bu kararla dolup taşacak! Dünya üzerindeki Türk futbolcuların sayısı fazlalaşacak! Ligdeki hocalarla toplantı yaptık. Te knik adamlar, Türk futbolunun marka değeri için önemli kişilerdir. Ya bancı konusunda herkesin fikrini sordum. Burada, hocaların basit kişiler olmadığını ve çok önemli insanlar olduğunu göstermeyi teklif ettim. Bu toplantılara önümüzdeki dönemde de devam etme kararı aldık" ifadelerini kullandı.

8
EROL BULUT: "SERBEST OLMALI"

"Her zaman söylediğimin arkasında olacağım. Serbest olması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı sayısının alt yapıdan futbolcu çıkartmak ve geliştirmek ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Altyapının sorunu ülkemizin genel sorunu yetiştirme tarzı. Onu biraz daha değiştirirsek, oraya biraz daha emek harcarsak alt yapıdan da futbolcu çıkar. Ama bunun yabancı sayıyla alakası yok."

7
İBRAHİM ÜZÜLMEZ: "KONTENJANA TAKILMAYIN"

"Son yıllarda Avrupa`ya giden Türk oyuncu sayısı arttı. Yabancı kontenjanına çok takılmamak lazım. Belki kriter konulabilir. İnce eleyip sık dokumak lazım."

6
TAMER TUNA: "YURTDIŞINA ÇIKAMAYACAKLARDI"

"Yabancı sayısının azaltılması, yerli oyuncu kalitesini noktasında bunu avantaj olarak çok kullandık. Birçok oyuncunun fark edilmesi sağlandı. Zeki`nin, Çağlar`ın, transfer olan tüm oyuncuların bu anlamda eğer olmasaydı TFF 1. Lig`den yurt dışına çıkıp oynama avantajını kullanmayacaklardı. Trabzonspor, bu konuda çok iyi. Bizim de Antalyaspor olarak çalışmalarımız var. Bu anlamda altyapıya büyük yatırımlar yapıldı. Umarım karşılığı iyi olacaktır. Ben pozitif ve olumlu buluyorum."

5
HİKMET KARAMAN: "HEPSİNE KARŞI ÇIKTIM"

"5+2, 4+2, +2`lerin hepsine karşı çıktım. Kulübeyi bozuyor, teknik adamı bozuyor, taktiksel değişikliği bozuyor. Yabancı çıkartıp, yabancı sokmak zorunda kalıyorsunuz. Ama genelde düşünüldüğünde kaç yabancıyla kulüpler devam edebilsin. Bunu geri plana baktığınızda 3-4 sene sözleşmesi olan kulüplerimiz var, bir sürü para vermişler yabancılara. Yani işin ehli olan insanların bir araya gelip bir fikir yapması gerekiyor. Türk oyuncularının da hakları yenmeyecek bir sistem olsun. Yabancılar ekonomik haklarını istediği gibi savunurken yerli oyuncuların da aynı şekilde hakları olması lazım."

4
RIZA ÇALIMBAY: "YA SERBEST, YA 6 ÇOK İYİ"

"Federasyon herhalde yavaş yavaş yabancı sınırını azaltmaya çalışıyor. Haklılar, bence de yapabilirler. Ya tamamen serbest bırakılsın veya 14 yabancı olacağına 6 tane çok iyi adam alınması gerekiyor. Çoğu kulübe bakıyorsunuz yabancıların çoğu kulübede oturuyor, oynamıyor. Galatasaray 11 tane birden yabancı oynatabiliyor. Bana göre 14 yabancıyı yanlış kullanıyorlar. Anadolu takımları kesinlikle yanlış kullanıyorlar. Bence 14 tane alacağınıza çok iyi 7-8 tane oyuncu olabilir."

3
2020-21 SEZONU

En fazla 14 yabancı futbolcu ile sözleşme yapılacak. İlk 11’de maksimum 8 yabancı olacak. 21 kişilik maç kadrosunda alt yapıdan yetişmiş 01.01.1998 ve daha sonra doğmuş bir futbolcu zorunlu olacak.

2
2021-22 SEZONU

En fazla 12 yabancı futbolcu ile sözleşme yapılacak. İlk 11’de maksimum 7 yabancı bulunacak. İlk 11’de alt yapıdan yetişmiş 01.01.2000 ve daha sonra doğmuş bir futbolcu zorunlu olacak.

1
2022-23 SEZONU

En fazla 10 yabancı futbolcu ile sözleşme yapılacak. İlk 11’de maksimum 6 yabancı olacak. İlk 11’de alt yapıdan yetişmiş 01.01.2002 ve daha sonra doğmuş iki futbolcu zorunlu olacak.