Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından derbi yorumları!
11
YAZARLARDAN DERBİ DEĞERLENDİRMESİ
Spor yazarları, Galatasaray - Fenerbahçe derbisi için görüşlerini paylaştı.
10
MEHMET DEMİRKOL: ''G.SARAY İSMEN İYİ AMA..''
Bir derbi maçına Galatasaray savunmasının orta sahası tam oturursa orijinaline dönmesi beklenebilir. Fenerbahçe'nin orta sahası, Galatasaray yeni şampiyon olmasına rağmen daha alternatifli. İsim olarak Galatasaray orta sahası daha iyi olabilir ama şu ana kadar görmedik. Fenerbahçe'nin şu ana kadar iyi orta saha oyunları oldu. Ozan da sağ bek oynuyor. Şampiyon olmuş bir takımın orta sahasının daha oturmuş olmasını beklersin. Galatasaray'ın orta sahası hayal ettiriyor ama Emre, Gustavo, Kruse'yi koyunca oradan iyi bir şey çıkıyor. Hücumu da denkleyebiliriz. Fenerbahçe topu aldığında iyi oynuyor. Standartları ev sahibi belirler. Zaman zaman Falcao'ya top atılamadığını görüyoruz. Umuyorum itiş kakışı az, oyunu fazla olan bir maç olur. Belhanda, Falcao, Babel, Luiz Gustavo, Kruse iyi oyuncular bunlar.
9
ERMAN TOROĞLU: ''FALCAO İLE NASIL OLUR?''
Belhanda'nın yerine oynayacak oyuncu yoksa mecburen oynar. Ben Galatasaray'ın Falcao ile nasıl oynayacağını merak ediyorum. Falcao'ya kenardan top getireceksin, duvar pası yapacaksın. Onu topla ceza sahası içinde buluşturacaksın. Falcao bazen fazla geriye geliyor. Galatasaray'ın iki stoperi gereğini yaparlarsa Falcao'ya yardım ederler ama arkaya kaçarlarsa takımı geriye çekerler.
8
MUSTAFA DENİZLİ: ''İNCE FARKLARA BAĞLI''
Kuyumcuların ve sarrafların kullandığı bir tartı aleti vardır bilirsiniz. Bence bu maçın sonucu altın tartar gibi küçük, ince farklılıkların etki edebileceği bir duruma bağlı. G.Saray'ın sadece Muslera ve önündeki defansın Marcao, Luyindama ve Seri ile daha oturmuş bir görüntü çizmesi nedeniyle biraz daha şanslı olduğu söylenebilir. Ama geçen seneki maçı hatırlayın, G.Saray 2-0 öre geçti, maç 2-2 bitti, biraz daha süre olsa belki F.Bahçe kazanabilirdi. Ezeli rekabette maç iki bölümlüdür. İlk yarıda mükemmel oynarsınız ama ikinci yarıda skoru yeterli görür, gerekli mücadeleyi yapmazsanız şemsiye tersine döner.
7
RIDVAN DİLMEN: ''%40 FAVORİDİR, MAĞLUBİYETİ YOK''
Fenerbahçe bol pozisyonuna giriyor ama bir gerçek de var ki, iki takım arasında 3 sezondur kazanan yok. İstatistiği koyarlarsa, ev sahibi takımlar, eğer şampiyonluğa oynarlarsa, Fenerbahçe kendi evinde ezici gözükse de, Galatasaray'ın da kendi sahasında fazla mağlubiyeti yok. %40 ev sahibi favoridir ev sahibi olduğunda. Belhanda'nın oynaması, Ömer'i sol bek oynatır, Belhanda'nın olmaması, Ömer'i orta saha oynatır. Şu Galatasaray'da hocanın formayı önce Ömer'e vereceğini düşünüyorum. Hocanın olmazsa olmaz oyuncularından bir tanesi. Lemina fizik olarak iyi durumda değil. Çok heyecanlı maç olacak. Pazar günü kalktığımızda hayat devam edecek, yüzlerce maç gibi bir maç daha oynanmış olacak. Ne ilk, ne de son maç Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki.
6
AHMET ÇAKAR: ''G.SARAY'I FAVORİ GÖRÜYORUM''
G.Saray-F.Bahçe maçında, G.Saray'ı favori görüyorum. G.Saray'ın kazanacağını düşünüyorum. Hakemlik yaptığım yıllara bakıyorum, son 20 yıla bakıyorum, umumiyetle aslında maçı favoriler kazanamaz ama bu maçta G.Saray'ı şanslı görüyorum. F.Bahçe'nin defansı SGK'dan emekli. Bitik haldeler. Yolun sonuna gelmişler, ağırlar, kimin ne yaptığı belli değil. G.Saray'ın avantajı rakibinin defans zaafı. Ama futbol bu belli olmaz. Biz neler gördük son 50 yılda.
5
EVREN TURHAN: ''O MAÇ, BU MAÇ''
Ben diyorum ki; o maç bu maç!.. Kalite bu maçta sahaya yansımayacak da ne zaman yansıyacak? Fatih hoca derbiye takımı çok özel bir şekilde hazırlıyor. Oyuncular da artık bu zamana kadar göstermedikleri coşkuyu ve isteği, yapmadıkları presi bu maçta ortaya koyacaklardır. Galatasaray derbi şanssızlığına son verecektir.. G.Saray sezon başından beri beklenen futbolu oynayacaktır. Artık G.Saray'ın dünya yıldızları sahne alacak, almalı da!.. Falcao böyle maçların adamı. Feghouli ve Babel de aynı şekilde derbiye ağırlığını koyacaktır. Ayrıca Kruse ve Vedat'a dikkat edilmeli.
4
İLKER YAĞCIOĞLU: ''İKİSİ DE İDDİALI''
Son yıllarda iki takımın da bu kadar iddialı kadrolarla sahada yer aldıklarına tanık olmadım. Daha ligin başı... Dolayısıyla takımların kaybedecekleri puan anlamında çok şey yok. Ama prestij ve moral açısından kaybeden etkilenecektir. Bu yüzden iki takımın da kontrollü oynamasını bekliyorum. Fenerbahçe bu konuda daha avantajlı.. Sonuç tabloyu çok değiştirmez ama psikolojileri kötü etkiler.
3
YILMAZ VURAL: ''RAMI BELİRLEYİCİ OLUR''
Derbilerin favorisi olmaz. Fener en kötü zamanında tek atakla 1-0 kazanmıştı, unutmayalım. İki takım kendi aralarında anlaşmış gibi kendi sahalarındaki maçları kazanır. Ama Fenerbahçe'nin deplasmanda daha fazla beraberlik aldığını da unutmayalım. G.Saray'da süper transfer Falcao'nun, Fenerbahçe'de ise oynatılırsa Adil Rami'nin sergileyeceği futbol maçın sonucu belirler. Galatasaray'ın orta sahası ve hücum hattı Fenerbahçe'ye göre daha iyi gibi. Bir de seyirci baskısını gözönünde bulundurursak Cim-Bom bir adım önde. Emre Belözoğlu'nun da 39 yaş tecrübesiyle takımını seyirci psikozundan uzaklaştırmaya çalışacağı muhakkak. Altay maçın kilit isimlerinden birisi olacak.
2
GÜNTEKİN ONAY: ''TAKIM KİMYASI OLUŞMADI''

Galatasaray henüz güçlü bir takım kimyası oluşturamadı. Ama evinde yüksek bir motivasyonla sahaya çıkıp derbide enerjisini yukarı çekecektir. Şu an dinamik değil. Derbide daha agresif, yüksek enerjiyle oynayan bir G.Saray bir adım önde olur. F.Bahçe bu savunma 4’lüsüyle maça çıkarsa açık konuşmak gerekirse, işi zor olur. Gustavo’nun stoper oynamasını bekliyorum. F.Bahçe’nin psikolojik avantajı da önemli bir etken.

1
METİN TEKİN: ''FAVORİ GALATASARAY''

Galatasaray'ın oyunu illa şekillenecektir, daha iyi olacaktır. Bunun başlangıcı Fenerbahçe maçı olabilir mi bilmiyorum. Galatasaray, 9 maçtır Fenerbahçe'yi yenemiyor olabilir ama bu maçın favorisini Galatasaray olarak görüyorum. Fatih Terim'in olmaması etkilemez. Luyindama - Muriqi eşleşmesi maçın kaderini belrleyebilir. Bu eşleşme çok kritik olacaktır.