Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Denizlispor - Trabzonspor maçı değerlendirmesi
8
YAZARLARDAN YORUMLAR...
Spor yazarları, Süper Lig'in 2. haftasında oynanan Yukatel Denizlispor - Trabzonspor karşılaşmasını köşelerinde değerlendirdiler.
7
"HÜSEYİN ÇİMŞİR'İ Mİ BEKLEDİ?"
(ÖMER FARUK ÜNAL/TÜRKİYE) Denizlispor, 68’de 10 kişi kalmış! Üstelik 5 oyuncu değiştirme hakkın var; bir teknik adam tam 86 dakika hiçbir hamle yapmadan bekler mi? Newton; dışarıdan içeri kimseyi atmadığı gibi içeride de hiçbir oyuncunun yeri ile oynamadı! Acaba Hüseyin Çimşir yapacak diye mi bekledi? Bir teknik adam; rakibi, takımını, şartları, skoru, maçın dakikasını hiç mi analiz etmez!
6
"MEVCUT KADRO İLE VERİM ALMAK ZOR"
(CEMAL ERSEN/MİLLİYET) Eddie Newton’ı iki maçla eleştirmek haksızlıktır. Beklenmedik sakatlıklar ve takımın iskeletini oluşturan futbolcuların gidişi sonrası yeni isimlerin uyumu kolay değil. Planlar daha ilk günden bozulmuş. Ama gördüğümü söylemeliyim. Dünkü maç Newton’ın da kariyerinin tartışmaya açılabileceği bir sınavdı. İngiliz teknik adamın üçlü savunma ve beşli orta saha anlayışı, Trabzonspor’un alışık olmadığı bir sistem. Nitekim bu denemenin mevcut kadro yapısı ile verim sağlaması zor.
5
"YERLERİ KOLAY DOLMAZ"
(CEMAL ERSEN/MİLLİYET) Newton takımı uzun zamandır tanıyor. Özellikle şu dönemde fantazi araması gereksiz. Bu tip denemeler hazırlık döneminde yapılır. Karadeniz ekibi ilk bölümde alıştığımız hücum etkinliğini hiç hissettiremedi. Bir parantez açayım, takımdan ayrılan Sörloth, Novak ve Sosa’nın geçen sezonki 55 gollük katkısını çok arar Trabzonspor! Yerleri kolay dolmaz.
4
"İLK 11'DE ZORLUKLAR"
(İSKENDER GÜNEN/TAKVİM) Sakatlıklar ve cezalılar nedeniyle Trabzonspor'da ilk 11'i belirleme açısından zorluklar olduğu bir gerçek. Bu yüzden teknik adam Newton, yeni transferlerden Baker ve de Afobe'ye ilk 11'de şans vermek zorunda kaldı. Sistem değişikliğine gitti. 3-4-1-2 ya da 3-4-3 ve de top rakipteyken 5-3-2... İlk yarıya böyle bir sistemle maça çıkan Trabzonspor için doğaldır ki hücumda önemli sorunlar da beraberinde geldi. Kontrollü bir oyunda rakip, Lopes ve Aissati ile ikili oyunlarda savunmanın arkasına sarksa da final pası yetersizliğinden üretkenlikten uzak kaldı.
3
"ÜRETKENLİĞİ YOKTU"
(İSKENDER GÜNEN/TAKVİM) Trabzonspor'un ilk yarı Nwakaeme'nin kenarda topla buluştuğunda becerisi ile ceza alanı içerisinde yerde kaldığı ve hakemin penaltı çaldıktan sonra iptal ettiği pozisyon dışında üretkenliği hiç yok. Newton, böylesi bir sistemle sahaya çıktığı anda Nwakaeme gibi bu takımının her şeyi olan oyuncuyu verimsiz kıldı. Çünkü Nijeryalı futbolcu topu ayağına isteyen ve kenarda topla buluştuğunda etkili olan bir isim. Eğer sen oyuncuyu öndeki ikiliden biri olarak düşündüğünüzde hiçbir verim alamazsınız.
2
"ÜÇ TRANSFERE BAKALIM"
(ÖMER ÜRÜNDÜL/SABAH) Üç yeni transfere bir göz atmak istiyorum. Afobe, tipik bir pivot santrfor. Tabii ki bir Sörloth kadar değil ama belirli ölçüde faydalı olacağını düşünüyorum. İngiliz Baker, fizik olarak hazır. Futbolu basit oynamayı biliyor. İyi de bir duran top ustası. İyi bir transfer seçimi. Geride Edgar ise sakin ama bu maç kendisi hakkında doğru fikir edinmemi sağlamadı.
1
"TEKNİK ADAM YANLIŞIYDI"
(ÖMER ÜRÜNDÜL/SABAH) Gelelim teknik direktör Newton'ın büyük hatasına. Arkadaşlarını ve ülkemizi tanımayan üç yabancı oyuncu bir arada görev yapıyor. Buna bir itirazım yok. Ama böyle bir tabloda takımına hiç alışık olmadığı 3'lü defans oynatmak bana göre büyük bir teknik adam yanlışıydı. Belki rakip buna ceza kesemedi ama son derece yanlış bir karardı. Denizlispor, geçen haftaki ağır yenilgiden sonra eksik kaldığı oyunda, aldığı 1 puan önemli bir kazançtır. İyi bir kaleci bulmuşlar. İki tane de önemli transferleri var. Bundan sonra daha iyi bir Denizlispor izleyeceğimizi düşünüyorum.