Arama Logo

Şansal Büyüka: "Hesapsız planlamanın bedeli"
14
BÜYÜKA'DAN YORUMLAR
Spor yazarı Şansal Büyüka, Galatasaray'ın Kayserispor karşısındaki yenilgisini Milliyet'teki köşesinde yorumladı.
13
"İSYAN EDEN İKİ OYUNCU VARDI"
Galatasaray tarih yazıp Avrupa Şampiyonu olurken bu takımın saha içi patronluğunu Hagi yapıyordu. Devam eden altın yıllarda Selçuk İnan ve Melo gibi iki lider oyuncu vardı. Biri oyunu kuran, diğeri kötü giden oyuna isyan eden...
12
"BİRDEN FAZLA USTA VARDI"
Bitmedi, Sneijderli, Drogbalı, hatta Gomezli yıllar, Galatasaray’ın altın yıllarıydı. Hangi sezon şampiyonluk yaşandıysa, o sezon Galatasaray kadrosunda bir, hatta birden fazla usta, lider oyuncu vardı.
11
"GENÇLERE ROL MODEL OLURLARDI"
Galatasaray sarsıldı mı, yere düşmesini engelleyen, yere düşünce elini uzatıp kaldıran, paniklemeyen, “görüp geçirmiş” usta oyuncular... Belki gençler kadar koşmuyorlardı ama bu işi yetenekleriyle, kariyerleri ile gençlerden iyi yapıyor, o gençlere de “rol model” oluyorlardı.
10
"BİR TANE TECRÜBE VAR MI?"
Şimdi Galatasaray sarsılınca, dağılınca, zor durumda kalınca, elinden tutup kaldıracak, takımı toparlayacak bir usta, bir tecrübe var mı?
9
"HESAPSIZ - KİTAPSIZ YAPTI"
Kabul edelim ki, Galatasaray bu gençleştirmeyi çok “hesapsız- kitapsız” yaptı, takımda tek “patron” bile bırakmadı. Şimdi çok ağır biçimde bu yanlış planlamanın bedelini ödüyor.
8
"YIKIMIN BAŞLANGICI"
Kayseri maçından sıcak bir örnek vereyim. Maçın kırıldığı ilk gol öncesi... Mensah sağ kanattan frikik atarken, Galatasaray ceza alanı içinde ezici biçimde çoğunluktaydı, tam 9 oyuncu... Buna rağmen bomboş kalan Thiam, Mensah topuna gelişine vurup, Galatasaray adına yıkımın başlangıcı oldu.
7
"BİR USTA OLSAYDI..."
İşte bu frikik sırasında sahada bir usta, bir tecrübe, bir patron olsa “Beyler, Thiam bomboş, biri kapatsın” der, en azından kendi gider, Thiam‘a o rahat vuruşu ve golü gene yaptırmazdı.
6
"EMEKLEYEN YAVRU ASLAN GİBİ"
Galatasaray‘ın genç kadrosu henüz “emekleyen” yavru aslan gibi... Ava gidecek durumda değiller. Ancak ava giderken avlanıyorlar. Bu gençliğin, hadi tecrübesi yok ama isyanı niye yok, bunu anlamak mümkün değil...
5
"AANHOLT'UN SAVUNMASI YOK"
Oyun 3-0... Basan, coşan, ilk hamleyi yapan hep Kayserisporlu oyuncular oldu. Daha önce de yazdım, Galatasaray beklerini alırken hep ofansif yönlerini düşünüyor. Savunmasına hiç bakmıyor. Van Aanholt’un hücumuna bakıp yere-göğe sığdıramıyoruz. Ama savunmasına bakın: Sıfır...
4
"FİZİK SIFIR, KİMYA SIFIR"
Galatasaray gençleşince fizik gücü artar sandık, yanılmışız. Üstelik takımın kimyası bozuldu. Fizik sıfır, kimya sıfır, çaktın... Nasıl maç kazanacaksın?
3
"KARAMAN KENDİNİ YENİLİYOR"
Hikmet Karaman bu ülkenin kendini yenileyen, geliştiren bir - iki hocasından biri... Bakmayın hep kriz dönemlerinin takımlarına gittiği için bu ülkede geleceği yerlere gelemedi. Emrah Başsan, Thiam, Mensah üç büyüklerde başarılı olamadılar ama kabul edelim ki “orta seviyeli” takımların büyük oyuncuları... Geçen yılları Trabzospor forması ile geçiren savunmanın mendireği Hosseini‘nin süper oyununun hakkını da teslim etmeliyiz.
2
"SENİ TUTAN MI VAR?"
Kasımpaşa’ya karşı 2-0 öndesin, 2-2’ye yakalanıyorsun. Trabzon’a karşı 2-0 öndesin, 2-2‘ye yakalanıyorsun. Eee, Kayseri önünde 2-0 yenikken sen de 2-2‘yi yakalasana... Elini- kolunu bağlayan mı, bacağından çekip seni tutan mı var?
1
"KAYBEDER AMA OLEY ÇEKTİRMEZ"
Daha da kötüsü: Galatasaray kaybeder ama rakip seyirciye “oley” çektirtecek kadar “aciz” duruma düşmez. Galatasaray için, Fatih Terim için sözün bittiği yerdeyiz.