Sporx Extra Arama Logo

Roman Neustadter: "Türkiye'de ırkçılık yaşamadım!"
15

NEUSTADTER'DEN İSTANBUL ÖVGÜSÜ

Rusya Ligi takımlarından Dinamo Moskova forması giyen Fenerbahçe'nin eski oyuncusu Roman Neustadter, Alman basınına özel açıklamalarda bulundu.
14

"BUNU İLK KEZ YAŞIYORUM"

Rusya'da 7 Aralık'tan 10 Ocak'a kadar tatildeydik ve ondan beri de yollardayız. 8-9 günlük kamplar zordur ama 12-14 günlük 3. kampımıza çıkıyoruz ve aralarında sadece 2-3 günlük dinlenme zamanımız var, bu daha da zorluyor. Bunu ilk kez yaşıyorum, 29 Şubat'ta lig başlıyor.
13

SCHALKE'DE TÜM ŞEHİR KULÜBE BAĞLI"

Schalke'de tüm şehir kulübe bağlı. Schalke maça çıktığında, şehir hayalet şehre dönüyor. Taraftarlar hafta boyu sana mesajlar atıyor ve kaybetsen bile, pozitif yaklaşıyor. Schalke, Almanya'nın ilk 4 sırasında yer alan takımlardan biri ve her zaman Şampiyonlar Ligi için oynamalı. Benim zamanımda böyleydi.
12

"İSTANBUL GİBİSİNİ GÖRMEDİM"

Türkiye'deki futbol tutkusu çok başka. Diğer şehirlerle kıyaslayamazsın. Taraftarlar biraz daha çılgın. İstanbul gibisini hiç görmedim. Ailem hala orada yaşıyor.
11

"AİLEM İSTANBUL'DA YAŞIYOR"

Ailem İstanbul'da yaşıyor. Moskova'da ben yaşıyorum, idman yapıyorum. 1 yıllık sözleşme imzaladım ve yapıp yapamayacağıma göz attım. Ailemin İstanbul'da kalmasının nedenlerinden biri, oğlum. Orada okula gidiyor ve İstanbul'da çok arkadaşlarım var. Almanya'da Türk çok arkadaşım var ve zaman zaman İstanbul'a geliyorlar. Çok güzel bir şey, yılın 10 ayında Güneş var.
10

"TÜRKİYE'DE POLİTİKA İLE İLGİLENMEDİM"

Türkiye'de politika ile hiç ilgilenmedim, ben politik bir insan değilim, beni hiç etkilemedi. Moskova çok güzel, şehirde yemek yemeye gidiyorum ancak çok rahatım. İnsanlar futbol için çıldırmıyor burada.
9

"RUSYA'DA DERBİLER DAHA FARKLI"

Derbiler dünyanın her yerinde aynı öneme sahip, ama Rusya'da insanlar biraz daha farklı hissediyor. Statlar daha küçük. Almanya'da Schalke - Dortmund, Türkiye'de ise Fenerbahçe - Galatasaray en büyük derbidir. Rusya'da 2. yarıya Spartak Moskova derbisi ile başlayacağız, güzel olacak.
8

"EN BAŞTA ZORLANDIM ÇÜNKÜ..."

Rusya'da en başta zorluk çektim çünkü değişim zordu. Ağustos ortasında, hazır olmadan geldim ancak şu anda hazırım. Dinamo Moskova, yeni bir yatırımcı ile yeni bir projeye başladı ve bu bizim için güzel.
7

"KLOPP İLE ÇALIŞMANIN MUTLULUĞU VAR"

Klopp ile 1 yıl çalıştım ve bunun mutluluğunu yaşıyorum. Çok özeldi. O dünyanın en iyi hocası. Takımı maçlara hazırlama yöntemi muhteşem. Herkesin gözünün içine bakıyor ve oynasın ya da oynamasın, her bir oyuncuyu ateşliyor.
6

"SCHALKE'YE BORÇLUYUM"

Schalke'ye çok şeyler borçluyum, spordaki en güzel zamanlarımı geçirdim. 3 yıl boyunca Şampiyonlar Ligi'nde oynadım ve Alman Milli Takımı'na davet edildim. Kulübe ve oradaki hocalara çok şeyler borçluyum.
5

"KOZMOPOLİT BİR ÇİFTİZ"

Eşimle ben çok kozmopolit bir çiftiz, başka kültürlere de yakından bakmayı seviyoruz, tecrübe ediniyoruz. İnsanlar çok paylaşım yapmamızdan rahatsız olabilir, ben eleştirlerle başa çıkabilirim, olumlu eleştirileri seviyorum.
4

"NEDEN OLMASIN DEDİM VE GELDİM"

Kimseye beni alması için yalvarmadım. Geleceğimi düşünmek zorundaydım ve bu işin nasıl olduğunu da biliyordum. İstanbul'dan teklif geldi ve ben de 'neden olmasın' dedim, Fenerbahçe'ye doğru yola çıktım.

3

"TÜRKİYE'DE IRKÇILIK YAŞAMADIM"

Türkiye'de ırkçılık yaşamadım. Bu olaylar İngiltere ve İtalya'da oluyor. Irkçılık yapanlar cezalandırılmalı. Kimse böyle bir yaklaşımı hak etmiyor.
2

"EURO 2020'YE GİTMEK İSTİYORUM"

Yaşım nedeniyle, artık son 100 metredeyim diyebilirim. Büyük bir ABD fanatiğiyim ve MLS'te oynamayı hep istedim. Ancak artık bir çocuğum var, düşünmem gereken başka şeyler de var. Ailem için en iyisi nedir, çocuğumu okula nereye göndereceğim? Sadece futbol planı yapamazsın. Ben önümdeki 6 aya odaklandım, Rusya ile EURO 2020'ye gitmek istiyorum. 2018 Dünya Kupası'nı kaçırdım, bunu kaçırmak istemiyorum.

1

"BUNDESLIGA'YA GERİ DÖNEBİLİRİM"

Bundesliga'ya geri dönebilirim, biri beni isterse olabilir. Çok iyi genç oyuncular var ve tecrübe ihtiyacı olan bir takım beni isterse, neden olmasın?